www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Curatare corp chitara


Guest CiprianSB
 Share

Recommended Posts

Guest CiprianSB

Una intrebare. Mi-a ramas pe corpul chitarei lipici de la abtibilduri ( clebare ) si nu stiu cu ce as putea sa curatz bine . Nu m-as incumeta sa incerc pana nu stiu cu ce anume sa curatz.

 

Merci anticipat

Link to comment
Share on other sites

Una intrebare. Mi-a ramas pe corpul chitarei lipici de la abtibilduri ( clebare ) si nu stiu cu ce as putea sa curatz bine . Nu m-as incumeta sa incerc pana nu stiu cu ce anume sa curatz.

 

Merci anticipat

incearca cu un solvent derivat din petrol:

benzina, terpinol, diluant universal .....

Link to comment
Share on other sites

Una intrebare. Mi-a ramas pe corpul chitarei lipici de la abtibilduri ( clebare ) si nu stiu cu ce as putea sa curatz bine . Nu m-as incumeta sa incerc pana nu stiu cu ce anume sa curatz.

 

Merci anticipat

in pack-urile pentru intretinerea chitarelor, mcguire de la fender, in afara de polish-ul de tip spray, mai exista si doua solutii de curatare pe baza de pasta abraziva foarte fina. incearca si sunt sigur ca va da rezultate. succes! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

Sall

Fratilor , nu faceti vreo sminteala....

Adezivul de pe foliile autoadezive se indeparteaza destul de greu chiar si in prezenta unui solvent dur, fie el alcool,benzen,acetona,tiner sa. Sfatul meu pt. cei pusi in situatii din cea prezentata mai sus e urmatorul:

Inainte de indepartarea stickerului incalziti suprafata (moderat si cu grije !!!) cu un uscator de par, apoi se desprinde tragind foarte,foarte incet. In felul asta exista mari sanse ca adezivul sa ramina la locul lui , adica pe suprafata autocolantului. Daca totusi mai ramin amprente de adeziv pe lac cel mai bine le indepartati mecanic cu o cirpa moale si folositi ca agent de emoliere cel mult un alcool diluat. Ideea e urmatoarea:

se trage o data cu un colt al cirpei , apoi se schimba cu alta zona a cirpei curata si tot asa, nu dati de doua ori cu aceasi suprafata din cirpa , altminteri riscati sa intindeti maglavaitzul pe tot corpul chitarei.

Oricum e o treaba destul de meticuloasa si daca nu aveti suficienta rabdare pregatiti-va sa rezolvati problema in etape...Hai Pa !

Un Patit

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.