www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pro& contra bisnitei cu instrumente muzicale.


Guest cri050871
 Share

Recommended Posts

Cam asa vad eu situatia:

1. Administratorii tolereaza anunturile pe mica publicitate prin care diversi isi fac reclama ca aduc orice, din toata lumea la preturi f bune, bineinteles majoritatea eludand taxele vamale ( midnight rider este exceptie ).

2. Majoritatea comentariilor gen, ce chitara sa-mi cumpar, ce amp ce... merg catre Pro Guitar ( toata stima pentru produsele care le distribuie )

3. Ca exista posibilitatea sa cumparam sau sa vindem ceea ce avem " in dotare " prin rubrica " Mica publicitate" e fantastica.

4. De ce oare numai Pro Guitar si bisnitarii pot sa-si faca reclama pe forum?

5. Cat m-ar costa pe mine? As fi agreat? Astept raspuns!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cam asa vad eu situatia:

1. Administratorii tolereaza anunturile pe mica publicitate prin care diversi isi fac reclama ca aduc orice, din toata lumea la preturi f bune, bineinteles majoritatea eludand taxele vamale ( midnight rider este exceptie ).

2. Majoritatea comentariilor gen, ce chitara sa-mi cumpar, ce amp ce... merg catre Pro Guitar ( toata stima pentru produsele care le distribuie )

3. Ca exista posibilitatea sa cumparam sau sa vindem ceea ce avem " in dotare " prin rubrica " Mica publicitate" e fantastica.

4. De ce oare numai Pro Guitar si bisnitarii pot sa-si faca reclama pe forum?

5. Cat m-ar costa pe mine? As fi agreat? Astept raspuns!

 

1. Suntem in etapa de modificare a regulamentului

2. Administratorii nu mai fac de ceva timp recomandari directionate catre o firma sau alta.

3. -

4. Fals

5. Da. Vezi PM.

Link to comment
Share on other sites

1. Suntem in etapa de modificare a regulamentului

2. Administratorii nu mai fac de ceva timp recomandari directionate catre o firma sau alta.

3. -

4. Fals

5. Da. Vezi PM.

 

4. Nu cred ca e fals

Link to comment
Share on other sites

Acuma serios,nu vad ce pierderi mari ati suferit voi,cei cu magazine,din anunturi gen"aduc chestii mici din state"sau d-astea.Problema e cu oferta,pentru ca daca se diversifica oferta,nu o sa mai aud atat de des:"mi-am luat XXX ca asta am gasit in magazin",si asta cred ca va sperie,mai ales pe D-nul Grosu.E o chestie mai degraba romaneasca,cu capra.Volumul de scule vandute la bisnita pe forumul asta in acest an nu cred ca se ridica la mai mult decat incasarile pe 3-4 zile de la un magazin MC Music din tara,oricare ar fi el,si estimez ca sunt bine sub vanzarile pe 3-4 zile de la MC din Muzica(evident,nu saptamana asta :) )Ma ocup de afaceri din 91,si rar estimez incorect.

Si acuma pentru ca numele meu s-a pomenit cam des pe acest topic,vreau sa precizez ca pentru firmele a caror reprezentanta o detinem,nu am luat niciodata comenzi,nu am facut alta reclama decat cea din signature-ul meu,si am dat un singur anunt la mica publicitate in legatura cu un combo Bronx pe care l-am luat pentru teste si am vrut la un momentdat sa-l vand ca sa continui constructia,dar am preferat sa-l lasam in sala de repetitii.Nu am reactionat in vreun fel cand BC Rich a dat in lista lui corzi DR ale caror reprezentanti exclusivi pentru Romania suntem,si explicatia este simpla:Poate voi avea nevoie,pentru uzul meu personal de vreo scula pe care o poate aduce el,Miezu,sau oricare altul.Stiu foarte bine cat de greu se tine o firma,si stiu foarte bine cum e sa ai un gol in stomac atunci cand vine ziua platii chiriei sau ziua de salarii,si nu ai toti banii.Nu as vrea sa existe in ramura asta mancatoria care exista in alte domenii de afaceri ,pentru ca eu cred(sper)ca toti ne-am apucat de bussinessul asta din dragostea de instrumente,de muzica,si nu vrem sa pacalim cumparatorii in niciun fel,si atitudini si directii in afacere ca cea a lui Zapada vor disparea cat de curand,impreuna cu preturile puse la plezneala de unele firme si dozele date jos de pe banda rulanta unde le invelea marmota cu ochi oblici in staniol inainte de a fi branduite

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

Cam ce garantie ofera Hyunday la masini in Romania acum?

Unde locuiesc eu, dau o garantie de la 7 la 10 ani si pana la 160000 Km. Si pretul este mult sub pretul concurentei.

Gicitoare: stiti de ce?

Raspuns: nu s-ar uita nimeni la aceste masini in alte conditii. Hyunday stie ce produse face si cat de reliable sunt si de asta au curajul sa ofere garantia de care vorbeam.

 

Cumparatorul alege intre un Hyunday nou si masina mea mai scumpa cu cateva mii (veche de 4 ani, 100000 Km, cu inca 2 ani de extended warranty) si nimeni nu se supara ca nu i se vand produsele. Aceeasi tactica a folosit-o Volkswagen prin ani '70. Erau atat de ieftine ca toti studentii isi permiteau un Golf. Acum Golful este (era acum 2 ani) cea mai scumpa masina in clasa lui.

 

Cand o firma din Romania o sa-mi ofere mai mult decat o firma de aici atunci o sa cumpar din Romania. In plus, sunt firme care ofera ceva scutiri de diverse taxe, free shipping, etc daca achizitionezi produsul online. Oare fac asta ca asa este legal??? In nici un caz. Vor doar sa-si vanda mai repede stocul.

 

Daca n-am fost inteles, o sa revin cu amanunte pentru eventualele nelamuriri.

 

Numai bine,

Link to comment
Share on other sites

Scuza-ma dar eu nu am inteles legatira, poate sunt eu obosit la ora asta...

@midnight rider: Eu personal nu am nimic cu nimeni, nici cu tine si nici cu Cristi si va respect pe amandoi. Dupa cate vad eu, asta e o problema inteleasa gresit. Eu ca si cumparator nu am nimic impotriva sa aduci si tu scule care de afara, sau altcineva, care multe din ele cum ai zis chiar nu se gasesc in Romania, si sa-si vanda si Cristi chitarile lui, foarte bune dupa parerea mea la pretul pe care il au. Singura problema pe care o vad si despre care s-a mai discutat este ca de exemplu BCRich, ca tot l-ai mentionat sau oricare altul sa-si faca reclama pe forum doar pentru ca nu reprezinta o firma, sau nu declara ca are firma, iar magazinele sau firmele ce functioneaza legal sa nu poata face treaba asta. Asta e singura problema pe care o vad, si asa cum am mai spus e o chestiune de echitate. Atat.

Link to comment
Share on other sites

Cam ce garantie ofera Hyunday la masini in Romania acum?

Unde locuiesc eu, dau o garantie de la 7 la 10 ani si pana la 160000 Km. Si pretul este mult sub pretul concurentei.

Gicitoare: stiti de ce?

Raspuns: nu s-ar uita nimeni la aceste masini in alte conditii. Hyunday stie ce produse face si cat de reliable sunt si de asta au curajul sa ofere garantia de care vorbeam.

 

Cumparatorul alege intre un Hyunday nou si masina mea mai scumpa cu cateva mii (veche de 4 ani, 100000 Km, cu inca 2 ani de extended warranty) si nimeni nu se supara ca nu i se vand produsele. Aceeasi tactica a folosit-o Volkswagen prin ani '70. Erau atat de ieftine ca toti studentii isi permiteau un Golf. Acum Golful este (era acum 2 ani) cea mai scumpa masina in clasa lui.

 

Cand o firma din Romania o sa-mi ofere mai mult decat o firma de aici atunci o sa cumpar din Romania. In plus, sunt firme care ofera ceva scutiri de diverse taxe, free shipping, etc daca achizitionezi produsul online. Oare fac asta ca asa este legal??? In nici un caz. Vor doar sa-si vanda mai repede stocul.

 

Daca n-am fost inteles, o sa revin cu amanunte pentru eventualele nelamuriri.

 

Numai bine,

 

Nu am inteles nimic!

Chestia cu Hyunday pute! Sunt cateva firme de masini in State, care in scopul sa isi mentina vanzarile au ajuns sa acorde garantie, asa cum spui tu, chiar si schimburi de cauciucuri free ( vezi Mitsubishi! ) numai pentru a fi in carti! Oare de ce Nissan nu acorda aceste facilitati?

 

Si sa revenim la oile noastre, de fapt la vaci pentru ca sunt destui vacari p-aci, nu stiu ce reduceri de taxe pot sa acorde firmele! Poate sistemul fiscal, nu-i asa? In Roomania nu existe TAX Free, stii asta?

Link to comment
Share on other sites

Scuza-ma dar eu nu am inteles legatira, poate sunt eu obosit la ora asta...

@midnight rider: Eu personal nu am nimic cu nimeni, nici cu tine si nici cu Cristi si va respect pe amandoi. Dupa cate vad eu, asta e o problema inteleasa gresit. Eu ca si cumparator nu am nimic impotriva sa aduci si tu scule care de afara, sau altcineva, care multe din ele cum ai zis chiar nu se gasesc in Romania, si sa-si vanda si Cristi chitarile lui, foarte bune dupa parerea mea la pretul pe care il au. Singura problema pe care o vad si despre care s-a mai discutat este ca de exemplu BCRich, ca tot l-ai mentionat sau oricare altul sa-si faca reclama pe forum doar pentru ca nu reprezinta o firma, sau nu declara ca are firma, iar magazinele sau firmele ce functioneaza legal sa nu poata face treaba asta. Asta e singura problema pe care o vad, si asa cum am mai spus e o chestiune de echitate. Atat.

Din aceste motive de echitate nu am facut reclama pe forum marcilor Electro-Harmonix,Bronx,GeorgeL's cables sau DR,desi vreau sa vand si din astea,am respectat regulamentul.Ideea e ca nici mie nu mi se pare normal sa fie curemtul electric mai scump daca esti firma si mai ieftin daca esti persoana fizica,in conditia in care energia electrica nu este subventionata,doar accizata,dar astea sunt legile si regulile.Firmele pot sa isi faca reclama pe forum,dar la alte preturi

Link to comment
Share on other sites

Din aceste motive de echitate nu am facut reclama pe forum marcilor Electro-Harmonix,Bronx,GeorgeL's cables sau DR,desi vreau sa vand si din astea,am respectat regulamentul.Ideea e ca nici mie nu mi se pare normal sa fie curemtul electric mai scump daca esti firma si mai ieftin daca esti persoana fizica,in conditia in care energia electrica nu este subventionata,doar accizata,dar astea sunt legile si regulile.Firmele pot sa isi faca reclama pe forum,dar la alte preturi

 

Asa e Midnight Rider!

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

Nu am inteles nimic!

Chestia cu Hyunday pute! Sunt cateva firme de masini in State, care in scopul sa isi mentina vanzarile au ajuns sa acorde garantie, asa cum spui tu, chiar si schimburi de cauciucuri free ( vezi Mitsubishi! ) numai pentru a fi in carti! Oare de ce Nissan nu acorda aceste facilitati?

 

Si sa revenim la oile noastre, de fapt la vaci pentru ca sunt destui vacari p-aci, nu stiu ce reduceri de taxe pot sa acorde firmele! Poate sistemul fiscal, nu-i asa? In Roomania nu existe TAX Free, stii asta?

 

E clar ca nu ai inteles nimic.

Cand imi cumpar Nissan stiu la ce sa ma astept pentru ca ei si-au facut deja reputatie, clientela, etc.... Asta incearca si Hyunday sa faca acum. Asta ar trebui sa faca si firmele de instrumente muzicale din Romania si sunt convins ca o sa reziste cu brio concurentei, adica "bisnitei" ca sa fiu mai apropiat de "vacile noastre" (poate asa ma intelegi mai bine).

Link to comment
Share on other sites

E clar ca nu ai inteles nimic.

Cand imi cumpar Nissan stiu la ce sa ma astept pentru ca ei si-au facut deja reputatie, clientela, etc.... Asta incearca si Hyunday sa faca acum. Asta ar trebui sa faca si firmele de instrumente muzicale din Romania si sunt convins ca o sa reziste cu brio concurentei, adica "bisnitei" ca sa fiu mai apropiat de "vacile noastre" (poate asa ma intelegi mai bine).

Era vorba de vacari, nu de vaci! Daca n-ai dictionarul muzicantului, poti apele la prieteni!

 

Atata timp cat noi incercam sa vindem in Romania Fender, Ibanez, nu inteleg ce vrei sa spui! Incearca cu aia care vor sa distribuie Behringer, hartley nu mai stiu cum si alte nume...

Link to comment
Share on other sites

Cam asa vad eu situatia:

1. Administratorii tolereaza anunturile pe mica publicitate prin care diversi isi fac reclama ca aduc orice, din toata lumea la preturi f bune, bineinteles majoritatea eludand taxele vamale ( midnight rider este exceptie ).

2. Majoritatea comentariilor gen, ce chitara sa-mi cumpar, ce amp ce... merg catre Pro Guitar ( toata stima pentru produsele care le distribuie )

3. Ca exista posibilitatea sa cumparam sau sa vindem ceea ce avem " in dotare " prin rubrica " Mica publicitate" e fantastica.

4. De ce oare numai Pro Guitar si bisnitarii pot sa-si faca reclama pe forum?

5. Cat m-ar costa pe mine? As fi agreat? Astept raspuns!

Cu punctele 2 si 3 sunt de acord. Eu oricum mi-am spus parerea precum si altii de pe forum asa ca sunt de parere ca cel care a deschis discutia, mai bine o facea la 'mica publicitate" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

topicul in sine nu are legatura nici cu Grosmann nici cu alta firma din romania. Era un topic sa vedem daca suntem pro sau contra bisnitei cu instrumente .Ca a fost canalizata de admini catre alta directie spre a abate discutiile de la ideea de baza a topicului este alta problema. Cand numai sti ce sa faci dai ban ,ca mai bine ii iei posibilitatea de ati raspunde decat sa spui adevarul in fata membrilor.

Ne meritam soarta pentru ca nu vrem sa luam masuri si ne lasam prostiti in fata de un grup care castiga de pe urma noastra. Stiti ca in functie de cat de des sau cat de multi intrati pe acest forum se incaseaza sau se cer sume indecente pentru reclama?????

Adica unii fac banii pe spatele membrilor care acceseaza regulat si de mai multe ori pe zii acest forum.

Da dar asta este alta problema.

Salutare , cine vrea sa vorbeasca cu mine o poate face pe privat ,messenger sau la magazin.

Aici vad ca daca vrei sa iei o atitudine sau sa faci ceva spre binele comunitatii ,esti blamat ,luat peste picior chiar se arunca cu noroi in tine . Si asta in special de catre anumite persoane care au fost impotriva de cand am aparut pe piata.Oricum sunt membri marcanti si super chitaristi necunoscuti de care nu a auzit nimeni in afara forumului, dar care canta in baie sau bucatarie si se cred mari chitaristi si destepti in toate cele ce priveste o chitara.

Se stiu eu bine cei despre care am scris. Nu este valabil pentru toti membri forumului, printre care exista membri onesti , chitaristi adevarati oameni care stiu destule despre un instrument muzical si stui sa-l aprecieze.

Link to comment
Share on other sites

topicul in sine nu are legatura nici cu Grosmann nici cu alta firma din romania. Era un topic sa vedem daca suntem pro sau contra bisnitei cu instrumente .Ca a fost canalizata de admini catre alta directie spre a abate discutiile de la ideea de baza a topicului este alta problema. Cand numai sti ce sa faci dai ban ,ca mai bine ii iei posibilitatea de ati raspunde decat sa spui adevarul in fata membrilor.

Ne meritam soarta pentru ca nu vrem sa luam masuri si ne lasam prostiti in fata de un grup care castiga de pe urma noastra. Stiti ca in functie de cat de des sau cat de multi intrati pe acest forum se incaseaza sau se cer sume indecente pentru reclama?????

 

Desigur conexiunea la internet, hardwareul si suportul tehnic cresc in copaci. Toate sunt moca iar adminii sunt niste bisnitari ordinari. De unde mama naibii ai scos-o?

Indecent? De unde si pana unde ? Vorbesti in total necunostinta de cauza.

Cred ca cineva trebuie sa faca diferenta intre privilegiu si drept.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

nu am spus bisnitari ordinari ,ci doar ca incurajeaza bisnita pe forum. Iar restul ,am si eu site cu conexiune cu toate cele de platit , sincer costurile nu se ridica nici macar la cat ati cerut voi pentru un baner.Nu sunteti singurii care cereti bani multi pe publicitate pe spatele membrilorcare intra pe forum . Pana la urma este o afacere nu??????

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

ba stiu despre ce vorbesc .este vorba despre acelasi sistem ,site ,forum etc, un server ,o legatura internet

Si cand este nevoie de un tecnician hardwhare sau software.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

nu am spus bisnitari ordinari ,ci doar ca incurajeaza bisnita pe forum. Iar restul ,am si eu site cu conexiune cu toate cele de platit , sincer costurile nu se ridica nici macar la cat ati cerut voi pentru un baner.Nu sunteti singurii care cereti bani multi pe publicitate pe spatele membrilorcare intra pe forum . Pana la urma este o afacere nu??????

 

Ca Web-Developer iti pot spune cu mana pe inima ca, costurile de intretinere pentru un site (acuma sa nu deschidem o polemica site vs pagina vs forum ca alta data) ca RGC.ro sunt mult mai mari decat ce iti imaginezi tu pe acolo si nu se compara cu conexiunea aia pe care o ai tu la net si la care dai 40 de lei sau cu site-u tau pe care dai 6$ pe luna (banuiesc ca ai hosting la RoHost...).

 

Mai mult, ca intreprinzator, iti pot spune ca atitudinea ta (care te face sa rivalizezi cu Mel Gibson in Teoria Conspiratiei) n-are cum sa iti aduca alti clienti, poate doar sa iti mai piarda din aia vechi... Mai ales dupa ce ti-ai luat teapa cu domnul Rares.

 

Succese nebanuite,

Jackson

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

in primul rand nu cred ca stii cat dau eu pe conexiune ,in orice caz mult mai mult decat crezi tu acolo iar ca hosting situl este pe un server din state asa ca ....

Nu a luat nimeni teapa ...... poateasa crezi tu .....daca nu vrei sa cumepri de la mine nu te obliga nimeni . Normal dece ai avea ceva dbun despus ca doar de la inceput ai fost impotriva si ai vorbit doar de rau........

 

Stii tu cine seaseamana se aduna.....

 

de ce nu ma mir ca le tineti partea.....

 

*** mannci tu mister ninja cu tot cu smecheriile pe care incerci sa le ascunzi ...... in spele atacurilor la adresa Grosmann...... asa de bun chitarist ca nu a auzit nimeni de tine in afara forumului..... casi altii de pe aici......se stiu ei cine.......

Link to comment
Share on other sites

Lasa, ma, ca-i loc pentru toata lumea...Va plangeti ca niste muieri ca va iau bisnitarii clientii. Terminati cu prostiile!

Reclama face toata lumea pe forum, mai mult sau mai putin voit. Asa ca nu va mai plangeti nici de reclama...

Ia faceti un poll: ce scule aveti si de unde le-ati cumparat? Sa vedem odata care-i proportia "bisnitei" cu instrumente din Romania.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

tocmai ca nu se plange nimeni .era vorba despre daca suntem sau nu de acord cu bisnita .nu avea lagatura cu nici o firma .Si mai era problema doar ca bisnitarii sunt acceptati tacit de adminii.Atat doar discutia a fost deviata de adminii intru totul alta directie .

Link to comment
Share on other sites

Nu a luat nimeni teapa ...... poateasa crezi tu .....daca nu vrei sa cumepri de la mine nu te obliga nimeni . Normal dece ai avea ceva dbun despus ca doar de la inceput ai fost impotriva si ai vorbit doar de rau........

 

 

Eu o tin ca Ivan: pune poze din atelier. Inchide-le gura scepticilor. Uita de subiectul cu bisnita, o sa fie atat timp cat clientii sunt dispusi sa cumpere. Iar pe moment e o varianta mai buna decat sa cumperi de la magazin.

 

Eu vreau doar sa ne arati tuturor ca tu nu esti un bisnitar, asa cum ai fost acuzat. Aduci corpuri si gaturi din china/taiwan sau le confectionezi aici? Ma refer la instrumentele de 'serie', nu la cele custom.

 

Adminii: acceptati sa posteze Grosmann poze din atelierul propriu?

 

Mie personal mi s-a acrit de polemica in jurul lui Grosmann. ori e ori nu e.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

OK. Păi, să vedem...

Sunt două tipuri de "bişniţari": unii care aduc sculele de peste hotare în geantă şi au preţuri bune (evită taxe vamale, TVA, asigurare, etc., deci îs pe lângă lege total) şi alţii care comanda on-line şi au preţuri aproape duble faţă de preţul din magazinul de unde au comandat (ăştia îs mai puţin ilegali). E foarte posibil ca o parte din cei din a doua categorie să aducă sculele tot în geantă şi să încerce să convingă cumpărătorul ca au plătit toate taxele, din care cauză preţul s-a dublat. Ei, eu unul sunt împotriva ăstora din urmă. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

@Geologu:

Lasa, ma, ca-i loc pentru toata lumea...Va plangeti ca niste muieri ca va iau bisnitarii clientii. Terminati cu prostiile!

Exact asta vroiam sa zic si eu

 

@Cri050871:

 

1. Trebuia sa fi facut un poll si sa voteze lumea...

 

2. Bisnitarii au existat, exista si vor exista... nu ai ce sa le faci. Exista persoane care cumpara si care nu cumpara de la ei.. unii isi asuma riscuri (vezi lipsa garantiei) altii nu.

 

3. Faza cu adminii ca iau bani pe reclame si ca castiga bani pe spatele celor care intra pe forum... mi se pare o idee populisto/insitgatoare ce nu isi are rostul. Eu am tot respectul pentru oameni care investesc timp si bani in sustinerea activa a unui forum. Daca nu erau ei, nu aveam unde sa mai povestim... poate erau altii, insa si aceia, dupa un timp de "faima" li se acrea sa mai stea sa administreze un forum cu "burta goala". Din partea mea, admini au tot dreptul sa castige bani din reclame, este dreptul lor, si daca vrei.. afacerea lor, de care nu au de ce sa le fie rusine. GG Admini!

 

@Admini: Discutia asta totusi are sens?

Link to comment
Share on other sites

3. Faza cu adminii ca iau bani pe reclame si ca castiga bani pe spatele celor care intra pe forum... mi se pare o idee populisto/insitgatoare ce nu isi are rostul. Eu am tot respectul pentru oameni care investesc timp si bani in sustinerea activa a unui forum. Daca nu erau ei, nu aveam unde sa mai povestim... poate erau altii, insa si aceia, dupa un timp de "faima" li se acrea sa mai stea sa administreze un forum cu "burta goala". Din partea mea, admini au tot dreptul sa castige bani din reclame, este dreptul lor, si daca vrei.. afacerea lor, de care nu au de ce sa le fie rusine. GG Admini!

Tocmai ca nu baga nimeni banii in buzunar. N-am pornit ca afacere, a pornit din pasiune. Banii vor fi directionati catre upgrade-uri si concursuri. Doar.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.