www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pro& contra bisnitei cu instrumente muzicale.


Guest cri050871
 Share

Recommended Posts

Pai si ce? tu nu ai de castigat nimic din asta? Presupune ca vrei sa-ti iei nus ce chitara si aia pot sa ti-o aduca cu 50% mai ieftin decat ti-o poti lua din Romania. Nu inteleg ce ai tu de pierdut din faptul ca stii ca exista si optiunea asta.

Persoanele juridice cum e grosman nu au voie sa-si faca reclama aici pt ca ei oricum au magazine, siteuri si alte mijloace sa se promoveze.

 

Inca o data nu vad care e problema, si mi se pare o marlanie din partea lu grosman sa ceara interzicerea anunturilor aducatorilor de scule.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest cri050871

te simti cumva lezat ??????Si aici se intampla ce se intampla peste tot in romania, cativa care au aflat sau au o posibilitate de a aduce scule vor sa profite de pe urma celorlalti si in final din cauza lor nu o sa avem scule mai ieftine in romania. Din punctul meu de vedere eu nu fac inca parte din gama magazinelor care vand (dealeri) eu sunt producator cum am mai spus deci vand la ce pret vreau si pot eu. Dar cand cei care te combat cu vehementa sunt tocmai cei care se ocupa cu bisnita ,cei care vand scule aduse pe diverse cai mai ilicite sa unu, normal ca tu cel care faci o afacere legala iei atitudine.

Ce nu stiu cei care vor sa cumpere la negru scule care de fapt sunt second chiar daca fizic sunt noi ,este ca cel care vinde castiga cel putin jumatate din cat face chitara normal, si traieste de pe urma credulitatii sau neputintei de asi cumpara singuri ,a celorlalti

 

Cum am mai spus sunt dispus sa ajut sau sa invat pe cine vrea cum isi poate aduce scule pe cont propriu din state si Grmania.

Link to comment
Share on other sites

Eu nici nu ma ocup cu bisnita, nici nu am apelat pana acum la serviciile vreunui bisnitar de felu asta, insa in eventualitatea ca as avea nevoie, vreau sa am si posibilitatea asta, pe care vad ca tu vrei sa mi-o refuzi.

De asta m-am enervat, si nu inteleg de ce nu sunt mai multe reactii de felu asta. De altfel poti sa stai linistit, chiar daca de maine n-ar mai aduce nimeni scule din afara in afara de magazine, tot n-ar cumpara lumea din Romania finca n-are bani. Bisnitarii sunt un simptom, nu o cauza. Asta este.

Si in ce fel se profita de bietii clienti? Comisioanele sunt de regula in jurul a 20% din pretul de afara, cu care iti rezolvi si transport, si vama, si o gramada de bataie de cap. Nu mi se pare exagerat de mult. Cui nu-i convine, poate sa rezolve altfel, insa mi se pare deplasat sa ceri tu sa nu mai aiba voie sa dea anunturi concurenta ta.

Edited by mickeyG
Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

daca tu crezi ca este vorba doar de 20% ramai cu ce crezi tu. Tine cont ca daca iti aduce din UE isi recupereaza si TVA-ul

si nu sunt concurenta mea pentru ca ,cum am mai spus eu sunt producator si nu vanzator ( dealer) .daca eu vreau sa vand o chitara si sa castig doar 100000 lei asa o vand nu ma obliga nimeni sa fac altfel.

In schimb eu fac totul legal .

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, nu are sens sa va certati. Fiecare are dreptate in felul lui. Iar cumparatorul e cu banutul si el alege. Simplu. Ce alegi intre scump si ieftin? Orice om normal alege scump. Pentru ca noi suntem patrioti. Noi vrem sa ajunga cat mai multi bani la buget, ca sa fie bani pentru politie, parlament, samd pentru ca pt invatamant si sanatate vad ca nu sunt. Voi chiar nu vedeti ca cel care va invrajbeste e statul? Oameni buni, treziti-va! Voi nu sunteti dusmani unul cu celalat. Voi chiar nu va dati seama ca sunteti toti din aceeasi echipa si aveti un dusman comun? Ce-i asa greu?

Link to comment
Share on other sites

Pai si ce? tu nu ai de castigat nimic din asta? Presupune ca vrei sa-ti iei nus ce chitara si aia pot sa ti-o aduca cu 50% mai ieftin decat ti-o poti lua din Romania. Nu inteleg ce ai tu de pierdut din faptul ca stii ca exista si optiunea asta.

Persoanele juridice cum e grosman nu au voie sa-si faca reclama aici pt ca ei oricum au magazine, siteuri si alte mijloace sa se promoveze.

 

Inca o data nu vad care e problema, si mi se pare o marlanie din partea lu grosman sa ceara interzicerea anunturilor aducatorilor de scule.

 

Pai si care e diferenta intre un anunt de la o firma legala de scule si de la un "bisnitar"??? Eu nu vad niciuna. Amandoua isi fac reclama pt profitul propriu ... singura diferenta este ca ala legalu' mai plateste o gramada de taxe la stat care indirect te ajuta pe tine iar ala ne-legalul pune tot profitul in buzunar. Deci din punctul meu de vedere daca vad 2 anunturi si aleg pe unul sau pe altul este treaba mea, dar faptul ca unul legal nu are voie sa isi faca reclama si bisnitarul are, este cel putin ciudat.

Link to comment
Share on other sites

Pai si care e diferenta intre un anunt de la o firma legala de scule si de la un "bisnitar"??? Eu nu vad niciuna. Amandoua isi fac reclama pt profitul propriu ... singura diferenta este ca ala legalu' mai plateste o gramada de taxe la stat care indirect te ajuta pe tine iar ala ne-legalul pune tot profitul in buzunar. Deci din punctul meu de vedere daca vad 2 anunturi si aleg pe unul sau pe altul este treaba mea, dar faptul ca unul legal nu are voie sa isi faca reclama si bisnitarul are, este cel putin ciudat.

 

Pai uite aici care e diferenta pana la urma: " Aceasta sectiune nu este destinata agentilor comerciali.". Adica Grosmann de exemplu sau alt magazin din Bucuresti nu isi poate face reclama, dar unii care fac acelasi lucru (vand instrumente aduse de afara, ceea ce face si Pro Guitar sa zicem) isi pot face reclama linistiti pe forum, doar pentru ca ei nu sunt firme ci perosane fizice. Oricum ai da-o e nasol. Daca oamenii astia sunt persoane fizice, ce fac ei e ilegal si direct bisnita care nu ofera garantii. Daca au totusi firme si o fac legal, nu ar trebui sa-si poata face reclama pe forum conform regulamentului. Deci problema se pune de echitate, nu de altceva. Din partea mea, cine vrea sa-si ia chitari de afara farea sa le probeze si fara garantie, sa-si ia linistit.

Link to comment
Share on other sites

Pai uite aici care e diferenta pana la urma: " Aceasta sectiune nu este destinata agentilor comerciali.". Adica Grosmann de exemplu sau alt magazin din Bucuresti nu isi poate face reclama, dar unii care fac acelasi lucru (vand instrumente aduse de afara, ceea ce face si Pro Guitar sa zicem) isi pot face reclama linistiti pe forum, doar pentru ca ei nu sunt firme ci perosane fizice. Oricum ai da-o e nasol. Daca oamenii astia sunt persoane fizice, ce fac ei e ilegal si direct bisnita care nu ofera garantii. Daca au totusi firme si o fac legal, nu ar trebui sa-si poata face reclama pe forum conform regulamentului. Deci problema se pune de echitate, nu de altceva. Din partea mea, cine vrea sa-si ia chitari de afara farea sa le probeze si fara garantie, sa-si ia linistit.

 

Evident ca este vorba de echitate. Adica un bisnitar poate sa isi faca reclama fara probleme si un agent comercial nu ...

 

Eu inteleg ca probabil motivul este sa se elimine spamul care s-ar genera daca s-ar da liber, dar pe de alta parte ar trebui interzis tot ce este "comercial" fie legal fie ilegal. Mica publicitate inseamna total altceva ...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca problema e delicata. Poate cineva sa intrebe pe forum, de unde ma sfatuiti sa cumpar x chitara sau ce chitara sa imi cumpar etc etc? Poate. Va primi raspunsuri si de la membri onesti, dar va primi si de la membri care fac reclama mascata unui magazin/bisnitar sau altuia. Cred ca daca nu mai putem purta astfel de discutii avem toti de pierdut. De-aia cred ca situatia ar trebui tolerata tacit. Eu habar n-aveam de Cristi ca e un lutier foarte bun. Daca nu se putea discuta asta pe forum nici nu aflam vreodata. Sigur, cine a zis Cristi Grosu e lutier si lucreaza bine, i-a facut reclama. Cred ca am fi penibili daca am incepe ca televiziunile de *** din jurul nostru, trebuie sa duci chitara la lutierul acela beep (nu se poate rosti numele). De altfel asta e unul din principalele roluri ale forumurilor. Nu iti cumpara Renault ca roata din dreapta fata nu se invarte bine (zic si eu). Sau mi-am luat Mecedes fratilor e super tare, sunt incantat. Altfel, ce sa zic... daca interzicem una si alta hai sa inchidem forumul si sa ne uitam la televizor. Ca de discutii gen va place berea, mie nu imi place, dar voua de ce va place, ce amara e berea... sa fim seriosi, nu de-asta suntem aici.

Link to comment
Share on other sites

Acuma eu nu inteleg asta cu second hand,daca eu comand ceva de la Musician's Friend,cand pleaca de acolo e noua,cand ajunge la mine e second?si daca da,cine a folosit-o de a ajuns second?stewardesa? :)

Link to comment
Share on other sites

Acuma eu nu inteleg asta cu second hand,daca eu comand ceva de la Musician's Friend,cand pleaca de acolo e noua,cand ajunge la mine e second?si daca da,cine a folosit-o de a ajuns second?stewardesa? :)

 

Daca comanzi de pe Musician's Friend primesti si o garantie... pe care de regula nu o primesti cu un produs din bisnita.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Acuma eu nu inteleg asta cu second hand,daca eu comand ceva de la Musician's Friend,cand pleaca de acolo e noua,cand ajunge la mine e second?si daca da,cine a folosit-o de a ajuns second?stewardesa? :)

 

 

acum ori te faci ca nu stii treaba asta de ochi celorlalti ori ...... Deci o chitara este noua in magazin, ea devine second in momentul in care paraseste magazinul cumparata de o persoana fizica ,care daca va vrea sa o revanda nu va putea asigura garantie si nici garantia ca acea chitara chiar daca arata ca noua nu a fost folosita si va avea pretul ca atare . Chitara ramane noua cand ea este cumparata de o firma ( reseler) cu intentia de a o revinde si care automat va prelua asigurarea garantiei si garantia ca ,chitara este noua si nefolosita.

 

Asa sta problema peste tot in lumea asta si acest concept este gandit sa foloseasca atat cumparatorilor cat si vanzatorilor ( firmelor)

Cumparatorul are de ales intre a da un pret pe o chitara noua luata din magazin cu garantie si un alt pret mai mic pe o chitara cumparata de la o alta persoana ( second chiar daca ea arata ca noua) si fara garantie.

Asta se numeste economie de piata in tarile civilizate .

Cum poti sa ai pretentia sa vinzi ca persoana fizica instrumente cumparate personal ( deci nu ca firma ,reseler ,cu intentia de a lerevinde asigurand si garantie) la pretul instrumentelor noi aflate intr-un magazin + comisionul pe care il ai peste sau chira la pretul din magazin , cand tu nu poti asigura cumparatorul ca acel produs este nou si nu poti asigura o garantie minima de un an de zile acelui produs.

Scuzati expresia dar asta este bisnita curata si pe fata pe un forum care se vrea decent si in folosul chitaristului roman.

Nu as avea nimic impotriva daca persoanele care se ocupa cu cumpararea de instrumente din magazinele de afara le-ar vinde legal in tara ,adica pe firma. De obicei asta nu este posibil decat daca esti DEALER.

Iar DEALER nu poate fi o persoana fizica ci doar una juridica ,deci ori cineva este dealer si atunci nu ar avea voie sa-si faca reclama pe forum ori face bisnita cu instrumente second vandute drept noi.

 

Aceste persoane care fac aceasta bisnita nu o fac pe firma pentru ca : 1. daca nu este dealer va avea in final pretul mai mare decat cel din magazinele noastre. 2. nu va mai avea castigul asa de mare ca la bisnita.

 

Eu personal nu am nimic cu nimeni dar daca tot se spune pe forumul asta ca trebuie sa fim corecti atunci hai sa fim corecti cu totii. Adica nu unii care lucreaza legal sa aiba restrictii si altii care fac bisnita si isi umplu buzunarele sa zburde in voie .

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

.

Persoanele juridice cum e grosman nu au voie sa-si faca reclama aici pt ca ei oricum au magazine, siteuri si alte mijloace sa se promoveze.

 

Inca o data nu vad care e problema, si mi se pare o marlanie din partea lu grosman sa ceara interzicerea anunturilor aducatorilor de scule.

 

Hello man ,usurel vad ca ai luat avant. Cumva nu las eu pe cei care fac bisnita sa-si faca situri sau magazin? Toate astea costa man, iar bisnita se face pentru a baga tot ibanii in buzunar si nu in a investii in ceva legal.

Si inca ceva eu nu am cerut interzicerea aducatorilor de scule adica a " bisnitarilor", eu daca ai vazut am sesizat doar o problema lasand forumul sa ia o decizie.Daca ai fi citit bine titlul topicului si nu te repeze-ai ca si alta data la gatul meu ai fi putut vedea asta.

 

Oricum vad ca adminii nu au nici o replica , nici picior de admin pe topicul asta ,ma refer la a schimba replici sai dei cu noi restul. De ce oare ....??????

 

cu alte cuvinte : sa moara si capra vecinului! :)

 

 

Nu este vorba de asta ci de corectitudine si de a deschide ochii celor care poate nu stiu cum sta treaba cu vanzarile de obiecte noi si cele second.

Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectul, cred ca s-a spus tot ce se putea spune in acest thread. E batuta treaba: cel mai frumos si elegant este sa cumperi din magazin. Toti am vrea sa facem asa, dar din pacate in Romania nu e usor. In cele mai frecvente cazuri primesti un raspuns de genul: nu am chitara pe stoc, dar o comand. Plateste matale un avans si iti vine peste 5 luni. Ei bine, asta nu e comert. Iar daca o are pe stoc si vrei sa o probezi iti arunca o privire acra de genul: de ce p..a mea ma deranjezi din somnic? Ma scuzati...

 

Sa vorbim si de garantie: ce-i aia? In ce consta aceasta garantie in Romania? Are vreun dealer piese de schimb pe stoc? Fiti seriosi oameni buni. Sa va explic: ultimul Ibanez l-am cumparat din UK si a fost adus in tara de un amic. La una din cheite avea inelusul de plastic (exista la orice cheie capsulata) intrerupt, respectiv lipsa o mica bucata din el. Le-am dat mail celor din UK impreuna cu poza cheitei cu problema. In 2 zile am primit prin posta un plic care continea un inel de schimb. Asta este ceea ce se cheama garantie. In Romania ai toate sansele sa iti repari chitara la pastele cailor.

 

Atat timp cat achizitionarea din magazin nu aduce nici un beneficiu nu e corect pentru nimeni sa pretinda suport pentru aceasta activitate. Nu clientii trebuie sa ajute vanzatorii, ci invers. Atat timp cat achizitionarea prin 'prieteni' este mai benefica (cel putin e mai ieftina) se va intampla indiferent de ce vor vanzatorii 'legali'.

 

Treaba cu publicitatea pe forum ma depaseste (dar in acelasi timp nu ma intereseaza).

 

Cristi, am tot respectul pentru tine. Continua sa faci ceea ce faci si lasa-i de-o parte pe cei care se ocupa cu bisnita. In cele din urma piata se va maturiza, vor aparea si la noi dealeri adevarati care iti afiseaza 200 de chitari in magazin si care au 20 de ampuri sa poti proba in voie. Si se poarta frumos cu clientii. Mai e un pic.

 

Cu respect.

Link to comment
Share on other sites

cu alte cuvinte : sa moara si capra vecinului! :)

Foarte bine spus.

 

Oricum vad ca adminii nu au nici o replica , nici picior de admin pe topicul asta ,ma refer la a schimba replici sai dei cu noi restul. De ce oare ....??????

Nu este vorba de asta ci de corectitudine si de a deschide ochii celor care poate nu stiu cum sta treaba cu vanzarile de obiecte noi si cele second.

Grosman, nu mai infierbinta spiritele degeaba ca poate iti iei zborul definitiv si de pe forumul asta. Te dai mare producator, ai oferit ceva la unul din multele concursuri care au fost tinute aici pe site ca sa-ti imbunezi potentialii clienti? Ca de publicitate...ce sa mai zicem... Nu mai tipa in gura mare ca nu-ti merge afacerea, invata sa te adaptezi la situatie. You can't beat "cheaper". Din ce zice lumea, ai stofa de meserias, n-am ce zice, dar deloc de comerciant :)

Link to comment
Share on other sites

Deci o chitara este noua in magazin, ea devine second in momentul in care paraseste magazinul cumparata de o persoana fizica ,care daca va vrea sa o revanda nu va putea asigura garantie si nici garantia ca acea chitara chiar daca arata ca noua nu a fost folosita si va avea pretul ca atare . Chitara ramane noua cand ea este cumparata de o firma ( reseler) cu intentia de a o revinde si care automat va prelua asigurarea garantiei si garantia ca ,chitara este noua si nefolosita.

 

Aici ai dreptate. Peste tot, si la orice produs e asa. La Mercedes, la Ferrari, la piese de calculator, etc. In Germania, de exemplu, pretul unui obiect (ca e chitara, cuptor cu microunde sau mai stiu eu ce nu conteaza), scade la ~50% cand ai iesit din magazin, si continua sa scada in timp. Valoarea acelui obiect, unde e cazul, poate sa creasca dupa ce a iesit din productie, de ex. chitarile sau masinile "vintage"

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

hai sa fim cinstiti si sa spunem lucrurilor pe nume: de fapt care este problema?

 

a adus cineva chitare grosmann din strainatate la un pret mai mic decat cel din magazinele grosmann? raspunsul este NU!

 

daca tot este sa dam nume, atunci nu inteleg de ce este acuzat unul ca @midnight rider (sau altii) ca face "bisnita" cu instrumente de alt tip decat cele grosmann. cumparatorul este singurul care decide si va cumpara sau nu fie o chitara grosmann cu garantie fie o chitara epiphone la "second hand", dar in stare noua nouta fara garantie "legala", dar la un PRET COMPETITIV (desi ma indoiesc sincer ca unul de calibrul lui @midnight rider sa nu rezolve problemele legate de vreo eventuala reclamatie). iar din punct de vedere LEGAL, ce legislatie incalca?

 

aaa, desigur, daca n-ar exista una dintre variante ar avea de castigat cealalta! mai oameni buni, treziti-va...si cumparati numai de la mine! desigur, reclama, SUB TOATE FORMELE EI (inclusiv cele denigratoare pentru alte produse), este sufletul comertului!

 

am mai explicat, tot in cadrul acestei rubrici, intr-un post anterior, care este de fapt adevarata PROBLEMA a cauzelor care genereaza conflicte de acest gen ACUM, la noi, dar lumea vad ca, fie nu pricepe, fie ignora cu buna stiinta explicatiile oferite.

 

oricum, pentru cei care citesc, va asigur ca eu sunt una dintre persoanele care se lasa MULT MAI GREU PACALITA DE FALSE PROBLEME! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Foarte bine spus.

Grosman, nu mai infierbinta spiritele degeaba ca poate iti iei zborul definitiv si de pe forumul asta. Te dai mare producator, ai oferit ceva la unul din multele concursuri care au fost tinute aici pe site ca sa-ti imbunezi potentialii clienti? Ca de publicitate...ce sa mai zicem... Nu mai tipa in gura mare ca nu-ti merge afacerea, invata sa te adaptezi la situatie. You can't beat "cheaper". Din ce zice lumea, ai stofa de meserias, n-am ce zice, dar deloc de comerciant :)

 

 

Deci domnule admin Ninja , eu nu infiebant nici un spirit eu am pus o problema aici. da sunt producator si nu bisnitar.Hai sa scriu sa stie si restul lumii depe forum si tu esti unul din cei care vand scule aduse pe cai ilicite in romania. te-ai atacat cumva ca spun adevarul despre astfel de persoane . daca nu stii tu nu inseamna ca nu am incercat sa iau legatura cu adminii si in special cu Cosu pentru a face cateva concursuri pe forum sponsorizate de Grosmann in produse. Raspunsul a fost invariabil acelasi : sa vedem si ...... nici un rezultat, am vorbir despre problema si cu Cearny siiii ......raspunsul a fost ...sa vorbesc si cu Cosu si in final ......nimic. Deci daca nu stii nu incerca sa indrepti atentia forumistilor onesti catre alte probleme decat cele dezbatute pe acest thread.

 

Si inca ceva eu nu tip ca nu imi merge mie afacerea ...... ce stii tu despre asta ???? sti sa cumperi si sa vinzi la bisnita in Romania.

 

Si ce daca ma ameninti sa ma dai afara de pe forum , te incomodez cumva ca spun adevarul despre unii admini care fac bisnita si incearca sa indrepte pe cei care vor sa cumpere catre un dealer sau altul in functie de cum sunt platiti de acestia?????? Nu este un fapt necunoscut ca anumite forumuri ( admini) sunt platite ( ti) sa faca reclama unui anumit magazin sau dealer......

Au mai facut-o si alti pe care se pare ca i-am incomodat spunand niste adevaruri despre activitatile lor mai mult sau mai putin legale.

 

Oricum acum stim ca daca voi fi banat pe forum motivul........

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Domnule Stat .... as dorii sa nu incluzi in discutie firma Grosmann. Eu nu am facut nici o afirmatie referitoare la cineva anume sau firme anume . grosmann n ueste dealer si nici nu importa instrumente sa le vanda legal sau ilegal.

Eu am facut referire la un concept care vad ca lasa de dorit pe acest forum . Daca te referi strict la midnight rider ca tot l-ai adus in discutie ,ca sa stii si tu ceea ce face este evaziune fiscala si se pedepseste cu ani grei de inchisoare. Da asta este, este ilegal sa introduci in tara lucruri pentru care nu platesti taxe vamala si TVA. iar cei care cumpara in cunostinta de cauza sunt complici la evaziune fiscala si pot avea aceeasi soarta.

Nu radeti sau luati in deradere cele spuse de mine , este perfect adevarat. Mai devreme sau mai tarziu fiscul se va sesiza iar cativa v-or cadea si vor antrena dupa ai si cativa cumparatori. NU ESTE DE JOACA CU FISCUL. Fiscul este STAT IN STAT.

 

Eu nu am nimic cu midnight rider si nici nu am nominalizat pe cineva special inafara de domnul ninja care a amenintat ca ma da afara de pe forum daca mai vorbesc despre subiectul asta.

Link to comment
Share on other sites

Deci domnule admin Ninja , eu nu infiebant nici un spirit eu am pus o problema aici. da sunt producator si nu bisnitar.Hai sa scriu sa stie si restul lumii depe forum si tu esti unul din cei care vand scule aduse pe cai ilicite in romania. te-ai atacat cumva ca spun adevarul despre astfel de persoane . daca nu stii tu nu inseamna ca nu am incercat sa iau legatura cu adminii si in special cu Cosu pentru a face cateva concursuri pe forum sponsorizate de Grosmann in produse. Raspunsul a fost invariabil acelasi : sa vedem si ...... nici un rezultat, am vorbir despre problema si cu Cearny siiii ......raspunsul a fost ...sa vorbesc si cu Cosu si in final ......nimic. Deci daca nu stii nu incerca sa indrepti atentia forumistilor onesti catre alte probleme decat cele dezbatute pe acest thread.

Ce bisnita am facut eu ma grosman??? Ca am adus cite ceva pe la prieteni gen cearny si cosu? Ziceti-i sa stie si grosman ca v-am dat si facturile si m-ati platit in moneda in care le-am cumparat, fara nici o spaga(excluse berile aferente). Cam atit am "vindut" eu. Ceilalti...imi umplu degeaba Y!Mess-ul.

 

Zi-le de fapt ca tu esti bisnitarul care se da mare producator, cumperi ieftin din sweatshop-urile chinezesti si le vinzi vopsite aici. Ce le mai ceri bisnitarilor sa fie morali? Tie nu ti-e mila de chinezii care muncesc pe 2 centi/ora sa-ti livreze tie?

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Edevarata problema discutata aici este daca suntem pro sau impotriva bisnitei cu instrumente . Nu este vorba de vanzarile nici unei firme sau alte lucruri spre care se incearca sa se directioneze discutia.

Nu are legatura nici cu firma Grosmann nici cu ProGuitar si nici cu vre-o persoana nominalizata de pe acest forum.

discutia a fost deschisa despre un subiect si nu despre anumite persoane sau firme ,asa ca nu canalizati discutia spre altceva .

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Ce bisnita am facut eu ma grosman??? Ca am adus cite ceva pe la prieteni gen cearny si cosu? Ziceti-i sa stie si grosman ca v-am dat si facturile si m-ati platit in moneda in care le-am cumparat, fara nici o spaga(excluse berile aferente). Cam atit am "vindut" eu. Ceilalti...imi umplu degeaba Y!Mess-ul.

 

Zi-le de fapt ca tu esti bisnitarul care se da mare producator, cumperi ieftin din sweatshop-urile chinezesti si le vinzi vopsite aici. Ce le mai ceri bisnitarilor sa fie morali? Tie nu ti-e mila de chinezii care muncesc pe 2 centi/ora sa-ti livreze tie?

 

OHO ce se ataca domnul admin. Asta dovedeste ca am atins un punct sensibil. Nu ma intereseaza ce ai adus si cum ai adus ,cert este ca ai introdus in tara si vandut ilegal instrumente muzicale.

 

Iar in ceea ce spui tu acolo ,intai documenteazate . Poate de la chinezi cumperi tu, eu le fac in romania ,dovada si martori sunt cei care au trecut pragul magazinului si au vazut cum si unde se fac. Daca stii tu cum se poate cumpara un corp de chitara de un anume model pe care il vrea un client si un anume tip de grif de la chinezi si la pret mic te rog vinde-mi si mie cateva bucati cand am nevoie. Chiar as fi interesat sa cumpar 2-3 griffuri ieftine cand am nevoie, decat sa muncesc cateva zile sa-l fac.Numai adusul cu avionul si costa mai mult decat cea mai ieftina chitara Grosmann.

 

Deci hai nu incerca sa te ascunzi sau sa ascunzi pe altii dupa o problema care nu exista si nici nu a axistat.

Si nu mai amesteca Grosmann in problema discutata aici. Nu are nici o legatura cu subiectul pus in dezbatere aici.

 

Poti sa ma dai afara daca vrei insa nu o sa faci decat sa confirmi cele spuse de mine mai devreme.

Atata timp cat insa-si unii, precizez UNII dintre adminii forumurilor se ocupa cu astfel de activitati nu se va lua nici o masura . Dovada este ca inafara de Ninja care s-a fript ca s-a pripit restul stau deoparte si nu au nimic de zis.......

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.