www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Electrica


Guest aZoT

Recommended Posts

De cand mi-am luat electrica (cu greu, ca am strans bani sa iau ceva bun :yay: - Epiphone SG G-400), am schimbat doar 3 seturi de corzi, toate La Bella, deoarece imi placeau foarte mult cum suna si cum se simt la mana. Dar ca sa diversific, as vrea sa schimb pe EB skinny top heavy bottom, atata tot ca am citit undeva ca pentru a le monta trebuie sa te 'joci' la truss rod. E adevarat? Pe langa asta as mai vrea sa intreb ce corzi sunt bune pentru :rulez:metal :rulez: si ce setari ale tonului as putea folosi pentru a suna cat mai HEAVY :death:(momentan folosesc ceva simplu: bass 7, mid 5, trebble 9, putin reverb, drive intre 7 si 10-dupa nevoie- si channel volume la maxim). Cant intr-o formatie ca si chitara ritm(nothing fancy, YET), deci in mare parte m-ar interesa mai mult tonu' pt power chord-urile de ritm (+gallop cu palm mute, etc) si sectiunile de bridge, eventual si pre-solo. De mentionat ca am un Line 6 Spider IV cu care imi speriu vecinii (in caz ca are vreo relevanta).

Link to comment
Share on other sites

Pentru astia noi in domeniul alesului corzilor ca mine(mi-am luat tepe si nu vreau sa o mai pateasca lumea <_<) :

1.)NU cumparati corzile recomandate de vanzator decat daca stiti cate ceva despre ele (e.g. daca zice de firma MACARENA si costa 70 RON e clar..)

2.)ERNIE BALL RULLEZ :rulez: . Mi-am cumparat Skinny Top Heavy Bottom si sunt BESTIALE. Pot sa zic ca am trecut de la a canta la o scardura cu atze la a canta pe o electrica adevarata, dragul meu Epiphone SG :yay:.

Link to comment
Share on other sites

Daca cu alea ai stat 1 an , cu elixir stai 10? nu zau...schimbati cozile la 4-5 luni macar (ii 25-30 ron setu ) . Am incercat Elixir , dar am 2 chitari nu-mi mai permit ( ma costa 110 ron schimbatu ) acum folosesc dunlop 9-42 /9- 46 sunt multumit (insotite de un fast fret glide nu se oxideaza repede, si normal ca nu manc sarmale cu mana si apoi cant al chitara, ca altii )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pãi... ai încercat douã tipuri de corzi pânã acum. Deja faci recomandãri? :)

Nic n-ai avut timp sã vezi cât "țin". Poate setul urmãtor pe care-l vei încerca îți va plãcea și mai mult.

 

 

+1

 

Recomand de asemenea rabdarea/curiozitatea, la care face trimitere @FiveseveN.

 

Pana nu incerci 15-30 de tipuri/branduri/grosimi, nu vad cum ai putea gasi tipul/brandul de corzi care ti se potrivesc cel mai bine.

 

Sunt atatia producatori de elita, incat nici nu stii de unde "sare iepurele". E drept, slinky-urile sunt foarte larg raspandite in preferintele multor amatori ori profesionisti.

 

Nici macar Elixir nu e recomandat sa le tii mai mult de 4-5 luni, chiar si cu stergerea lor regulata + "regula mainilor spalate".

 

Nu-s bani de corzi?? atunci e clar, in cazul in care pasiunea/placerea de a canta NU merita corzi "proaspete", atunci si de fumat tre' sa te lasi, pentru ca ala e chiar mai costisitor.

Link to comment
Share on other sites

LOLOLOLOL. Acu am vazut cea mai retardata chestie ever :wacko:. Corzile astea au fost prea groase pentru nut-ul chitarii. S-a ciobit toata bucata dintre Mi-ul gros si marginea bucatii ... Ce fac? Ca parca n-as mai lua inca un set la o zi de la achizitie doar pt ca trebuie sa schimb nut-u :unsure:.

Link to comment
Share on other sites

Daca cu alea ai stat 1 an , cu elixir stai 10? nu zau...schimbati cozile la 4-5 luni macar (ii 25-30 ron setu ) . Am incercat Elixir , dar am 2 chitari nu-mi mai permit ( ma costa 110 ron schimbatu ) acum folosesc dunlop 9-42 /9- 46 sunt multumit (insotite de un fast fret glide nu se oxideaza repede, si normal ca nu manc sarmale cu mana si apoi cant al chitara, ca altii )

 

Eu nu schimb coardele decit atunci cind e nevoie. Daca dupa sase luni sint in stare buna, de ce sa le schimb, ca asa scrie pe internet?

 

LOLOLOLOL. Acu am vazut cea mai retardata chestie ever :wacko:. Corzile astea au fost prea groase pentru nut-ul chitarii. S-a ciobit toata bucata dintre Mi-ul gros si marginea bucatii ... Ce fac? Ca parca n-as mai lua inca un set la o zi de la achizitie doar pt ca trebuie sa schimb nut-u :unsure:.

 

Nu sint sigur daca chestia e cea retarda...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa explic mai ca lumea: _|_|_|_|_|_|_ , asa arata un nut normal de chitara, unde | sunt santurile pentru corzi. Mie imi arata asa acuma: |_|_|_|_|_|_(s-a rupt un capat) si imi e ca daca strummez mai tare de chitara Mi-ul gros o sa zboare din slot (sau ce-a mai ramas din slot). Stiu ca e lume care poate sa faca nut-uri cu vreo 50RON din os. Da' trb neaparat set nou de corzi? Ca n-am chef sa mai dau bani si pe alea :(

Edited by aZoT
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.