www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Edge Zero Ii Bridge


David777
 Share

Recommended Posts

Si mai pe scurt: NU!

 

Sunt cele mai proaste tremolo-uri pe care am pus mana, cine le-a inventat(modificat din varianta floyd rose original) ar trebui impuscat pe marginea drumului. Una din marile defecte pe care le au ii ca se sparg cand nu te astepti, de exemplu la saddle, daca nu strangi bine scapa coarda, daca strangi tare risti(si in cele mai multe cazuri chiar patesti) sa se sparga. In anii astia de cand sunt pe acest forum au fost cel putin 20-30 de cazuri, de saddle-uri, pivoti, cutite sparte sau uzate prematur.

 

recomand: Floyd Rose Original

 

l.e. ziceam de tremolo-urile ibanez in general.

cu cat "evolueaza" devin mai complicate si mai proaste fata de modelul de baza, model(floyd rose orig) care nu s-a schimbat de cand a fost inventat, oare de ce? un lucru bun n-are nevoie de "imbunatatiri" :)

Edited by teckus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pe toate :D

 

de fiecare data cand strangi de un surub sa faci lock la coarda la un saddle,la saddle prost e bine sa incerci sa il presezi cu degetul mare

(dar si asa, materialul din care e facut in general un saddle e mega si incredibil de prost, se vede din poza ta ca e ca si orice low end saddle disponibil la chinezi, cum am si eu pe porcaria mea...desi ma mir , mie nu mi s-a intamplat si strang ca un cretin de surub)

 

saddle-urile adevarate nu sunt din asa material, ci din ,,titanium''

 

ts0001_lrg.jpg

 

 

LE: care btw costa :tardlol: haha http://www.floydupgr...46s55pfef9ispt4

 

iesi mai ieftin cu floyd titanium full :lol:

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Pe care tremolouri de la Ibanez ai pus mana? :)

Is numai vre-o 4-5 tipuri, nu trebuie sa fi actionar pe undeva ca sa pui mana pe toate(tipurile) :D

 

Razvan, ce-i in poza aia provine dintr-un tremolo LO-TRS, licenta floyd-rose japonez(Takeuchi), nici nu vreau sa ma gandesc cum ii ala chinezesc. Oricum, parca-s toate facute din ca**t. :lol:

Link to comment
Share on other sites

@'teckus'

 

FR a fost facut celebru in cea mai mare masura de catre IBANEZ .

Firma FR numai de cativa ani face si ea efectiv sub brand-ul propriu vibratoare ( dupoa ce altii i-au facut firma !!!)

 

Asa ca nu FR Original este baza ei sunt doar ultimi veniti pe piata pe firma facuta de altii .Proiectul si sistemul este al lor FR .

 

Kahler/Schaller confectioneaza cele mai bune vibratoare .pentru foarte multe firme constructoare de chitara.

 

Un alt vibrator de vibrator ar fi Steinberger sistem ce este cel mai tare !( SI CEL MAI SCUMP)

 

Problema nu este cu "Made in China" ci cu marfa contrafacuta sub acest brand .( cum se spune: facute pe vapor )

Link to comment
Share on other sites

Ovidiu,

-scopul meu in viata nu-i sa tin socoteala cate tipuri de tremolo au facut cei de la ibanez, mi se rupe :) oricum am pus mana pe majoritatea daca nu cumva chiar pe toate, mi s-au parut de cac*t,(asta-i parerea mea si n-o sa reusesti sa mi-o schimbi, nici macar n-ar trebui sa incerci) :)

-evident ca sunt mai multe licente de floyd bune, am banuit ca omul voia sa schimbe tremolo-ul de pe chitara, nu puteam sa-i recomand sa-si ia o chitara de ex. jackson de pe care sa ia tremolu-ul(JT500 sau JT580 care-s foarte reusite) si sa si-l puna pe chitara lui(separat nu se comercializeaza). Am recomandat ce poti cumpara din magazinele online europene, la prima vedere/cautare -> Floyd Rose orig.

-evident, cum eu am dreptul sa detest o marca tu ai dreptul s-o iubesti, nu despre asta era discutia,

-chestia cu ignoranta ma fac ca n-am vazut-o.

-dupa toate intamplarile(proaste toate) mele cu ibanez-ul, ghici ce fac? imi achizitionez un ibanez :death: si ghici ce se intampla in aceeasi zi cand sa-i schimb corzile? vezi raspunsul in semnatura mea. De aici inversunarea.

 

...deja mi se pare ca dau prea multe explicatii.

 

Arpi,

Mie mi-e clar care-i treaba...

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Ovidiu,

-scopul meu in viata nu-i sa tin socoteala cate tipuri de tremolo au facut cei de la ibanez, mi se rupe :) oricum am pus mana pe majoritatea daca nu cumva chiar pe toate, mi s-au parut de cac*t,(asta-i parerea mea si n-o sa reusesti sa mi-o schimbi, nici macar n-ar trebui sa incerci) :)

-evident ca sunt mai multe licente de floyd bune, am banuit ca omul voia sa schimbe tremolo-ul de pe chitara, nu puteam sa-i recomand sa-si ia o chitara de ex. jackson de pe care sa ia tremolu-ul(JT500 sau JT580 care-s foarte reusite) si sa si-l puna pe chitara lui(separat nu se comercializeaza). Am recomandat ce poti cumpara din magazinele online europene, la prima vedere/cautare -> Floyd Rose orig.

-evident, cum eu am dreptul sa detest o marca tu ai dreptul s-o iubesti, nu despre asta era discutia,

-chestia cu ignoranta ma fac ca n-am vazut-o.

-dupa toate intamplarile(proaste toate) mele cu ibanez-ul, ghici ce fac? imi achizitionez un ibanez :death: si ghici ce se intampla in aceeasi zi cand sa-i schimb corzile? vezi raspunsul in semnatura mea. De aici inversunarea.

 

...deja mi se pare ca dau prea multe explicatii.

 

Arpi,

Mie mi-e clar care-i treaba...

 

Cine stie ce scule contrafacute ai cumparat .

Adevarul este ca sunt firme pirat care au scule moderne si copiaza ca si "forma" si "look" cam orice .Bineinteles la calitatea materialelor nu se mai omoara deoarece le vand ieftin si nu merita sa investeeasa bani .Plus nu au nici o problema cu brand-ul nu-i al lor asa ca daca il submineaza nu-i doare nici in cot.

Ca sa-ti dau un exemplu de posibilitatile acestor firme pirat .

 

Au fost in stare sa ia un CPU ( procesor ) de tip nou sa-l taie felii microscopice , sa-l slefuiasca /scaneze ca sa copieze fizic tot ce contine .Dupa aceasta au realizat clona ce funcioneaza perfect .

 

Asa ca decuparea cu CNC din orice material orice forma nu prezinta o problema.

Ingeniozitatea este sa faca componente hardware ptr instrumente ce arata perfect si sa tina macar pana se cumpara chitara .

Un incepator apoi nu-si da seama de ce sa stricat chitara ,crede ca el a stricat-o si tot asa se poate vinde cu ceva reclama orice...

Mai exista si "smecheria" cand intervine comerciantul si poate vinde ceva contrafacut pe post de orignal ( bineinteles ca sa aiba castig din diferenta de pret )

 

Am vibrator de la Keiper ...aurit ...minunat ...nu se poate folosi "cutitele " se tocesc instantaneu cum ai acordat chitara.Menghina de la nut dupa cateva actionari filetul scapa nu se mai poate strange ...hehe .arata bestial !!!

Dar am luat-o ieftin.Am inlocuit cu un Ibanez Edge si este super OK.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am avut un Ibanez RG2550Z, Prestige, Made in Japan, cumparat second hand de aici de pe forum (cu Edge Zero, nu stiu exact care varianta). Cantam dupa niste backing trackuri de la Steve Vai si am abuzat de maneta aia cat am vrut. Nu s-a dezacordat, nu s-a rupt, nu s-a stricat, nu s-a tocit, totul ok.

 

Nu fac reclama, nu ridic in slavi, vorbesc doar din mica mea experienta cu Edge Zero. Nu stiu daca altii au patit ceva nasol folosind Edge Zero.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut 4 modele diferite de Ibanez cu Floyd (Edge Pro, Lo Pro Edge, Edge 3 si Edge) si am abuzat de fiecare in parte si nu am avut probleme cu niciunul. Si nici nu am auzit dintre amicii mei care au Ibanez sa se fi rupt ceva la Floyd. Adevarul e ca si trebuie sa stii sa le setezi, nu te urci cu genunchiul pe chitara sa poti strange mai tare :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Edge (original), Lo Pro Edge, Edge Pro, Edge Zero si ZR sunt Floyd-urile bune de la Ibanez.

 

Edge III mi se pare cel mai detestabil din multe puncte de vedere.

 

Partea buna e ca in locasul si pe pivotii unei chitari cu Edge III se potriveste perfect un Edge Pro deci nu e o problema sa il inlocuiesti cu ceva mai bun.

 

Eu am edge III pe chitara Ibanez grg250dx si, sincer, mi se pare genial. Nu se dezacordeaza, este foarte flexibil, nu se rup corzi si trebuie sa spun ca sunt dependent de el. :D

Link to comment
Share on other sites

Am avut un Ibanez RG2550Z, Prestige, Made in Japan, cumparat second hand de aici de pe forum (cu Edge Zero, nu stiu exact care varianta). Cantam dupa niste backing trackuri de la Steve Vai si am abuzat de maneta aia cat am vrut. Nu s-a dezacordat, nu s-a rupt, nu s-a stricat, nu s-a tocit, totul ok.

 

Nu fac reclama, nu ridic in slavi, vorbesc doar din mica mea experienta cu Edge Zero. Nu stiu daca altii au patit ceva nasol folosind Edge Zero.

Da parca si eu am un Edge "0" de pe un Ibanez vintage ...pe net mmulti le considera cele mai rezistente /stabile.

 

De fapt daca nu are nu stiu ce sistem de compensare cu mecanica fina nu are ce sa nu fie OK ..singura problema cutitele sa tina.

 

Am mai scris dar ptr cei nou veniti in ultimul secol :

 

Fender System I ..two point floating ,,etc 27 ani ...in stare perfecta .

Ibanez Edge primele tipuri deci cel putin 15 ani vechime ....cutitele orginale ..nici o problema nimic tocit .

Schaller (tip bigsby_) varsta ..40 ani ...nici o problema

 

Wilkinson standard Strat Tremolo ..nici o problema ...

 

Ce cumpara unii si au probleme precis sunt din acelea contrafacute ..

 

Floyd de pe Keiper ...aurit etc nu a tinut nici o singura ora !!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu imi place cum se monteaza bara si apoi am vazut cateva rupte cum zicea "tekus".

 

In plus cutitele se tocesc destul de repede fata de alte unitati.

 

Nu stiu de cat timp ai tu chitara dar fie o ai de putin timp fie nu abuzezi Floyd-ul.

 

O am de 1 an si 6 luni si abuzez de tremolo.

Edited by David777
Link to comment
Share on other sites

Pai da... cam asa e, si folosesc flutter-ul foarte des. :D

What Comes After Twitter? Flutter ?

 

 

Foarte des ? In care din cazuri ?

 

1. The act of fluttering.

2. A condition of nervous excitement or agitation: Everyone was in a flutter over the news that the director was resigning.

3. A commotion; a stir.

4. Pathology Abnormally rapid pulsation, especially of the atria or ventricles of the heart.

5. Rapid fluctuation in the pitch of a sound reproduction resulting from variations in the speed of the recording or reproducing equipment.

Link to comment
Share on other sites

What Comes After Twitter? Flutter ?

 

 

Foarte des ? In care din cazuri ?

 

1. The act of fluttering.

2. A condition of nervous excitement or agitation: Everyone was in a flutter over the news that the director was resigning.

3. A commotion; a stir.

4. Pathology Abnormally rapid pulsation, especially of the atria or ventricles of the heart.

5. Rapid fluctuation in the pitch of a sound reproduction resulting from variations in the speed of the recording or reproducing equipment.

 

Ca tehnica la chitara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.