www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Stratocaster vs. Gibson les paul


dire_straits
 Share

Recommended Posts

versiunea buna in format mp3,a melodiei mele

 

Foarte , foarte tare!!! ... daca intr-adevar e varianta cantata de tine, este o abordare demna de orice varsta matura ... sa nu vorbim de faptul ca ai 15 ani!! In paranteza fie spus la 15 ani invatam acordurile la "Let It Be"!

Felicitari sincere!

Link to comment
Share on other sites

Foarte , foarte tare!!! ... daca intr-adevar e varianta cantata de tine, este o abordare demna de orice varsta matura ... sa nu vorbim de faptul ca ai 15 ani!! In paranteza fie spus la 15 ani invatam acordurile la "Let It Be"!

Felicitari sincere!

 

Unde scrie ca are 15 ani? Varsta declarata este 99 de ani :)

 

Eu la cinspe ani cantam la racheta de tenis :)

Link to comment
Share on other sites

WOW!!! M-A RUPT PA JANUNCHE PUSTIU'!!!!!!!

INCA ZECE D-ASTIA SI NE DUCEM LA SOLAR LA BIG BERCENI, CU SAPA....

PAI, PE LANGA FAPTUL CA LA VARSTA LUI AVEAM UN DABAL SICS REGHIN CONTRAFACUT :)), STIAM BINE DE TOT "RAPA" SI MA CHINUIAM LA STAIRWAY TO HEAVEN......LOOOOOOOOOOL, ASTIA MICII VIN TARE DIN URMA...

ce ma bucura foarte tare e ca nu toti isi fac un idol din vai sau michelangelo ala sau satriani, etc, mai stie lumea si sa-si fac de cap, sa sune liber.

mda, si acum in legatura cu topicul, totusi - am aceasta mare dilema, pentru ca, la fel ca si stratman pe vremuri, nu mi le pot permite pe amandoua acum, asa ca ma tot gandesc.

reteta de succes e cu startu' sauy cu tele pe blues, dar nici cu les paulu' nu ma dau inapoi..ce e mai nasol e ca unul dintre oamenii care au facut gibsonu' si mai cunoscut, gary moore, a avut nevoie de un tele custom ca sa cante "the sky is crying" - si-l stoarce de tot, suna chitara aia de plangi cu muci...nu mai inteleg nimic, cred ca trebuie sa le iau pe amandoua, totusi...dar, MALEX, STRATMAN, CE FAC CU NEVASTA-MEA???

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt Toma necredinciosul,daca intr-adevar ai 15 ani si TU ai cantat acolo,jos palaria,ma consideram un precoce,dar m-ai luat de la mare distanta.

In legatura cu discutia anterioara cu Gibsonul cu placaj,atentie,ala e Reghin,copia de Les Paul care in loc de carved top are un placaj de tei,proptit cu niste scandurele este REGHIN TITAN LUX,de 1870 de lei,si d-aia era mai proasta decat copia de Telecaster,care era din lemn masiv.Gibsonul n-are niciun fel de placaj.

Link to comment
Share on other sites

versiunea buna in format mp3,a melodiei mele

 

interesant bunicel ,dupa stil chiar te cred ca ai varsta de 15 ani asa ca ai tot timpul sa te dezvolti. , cu Sultans of swing , am prins cateva franturi restul este cam incarcat, cu Broathers in arms , nu prea aduce nimica din piesa de mai sus.

 

Chiar ar trebui sa-l studiezi pe Knopfler si sa incerci sa canti ca si el nu numai sa copiezi piesele , asa ptr exercitii.Clar , curat , AERISIT . incearca sa intelegi ce face , pe langa copiatul pieselor cauta sa insusesti "viziunea" , rezolvarile , frazarea , mai trebuie sa inveti finger picking si sa exersezi stilul Knopfler .

 

Iar cu chitara ? 15 ani minus 3 ani =12 ani , la 12 ani stau copii si se sfatuiesc ce ar fi mai bine Stratocaster vintage '62 sau GLP din '58 , ????????

La varsta de 12 ani de obicei mai trebuie sa faci sport ca sa poti tine un GLP agatat de gat vre-o doua ore.De intins corzi cu degetul mic mai trebe sa astepti .Dar se pot invata multe altele.

Cred ca glumesti.

 

Aicea ai o piesa unde nu ai nevoie de super chitara ( se poate canta pe cea mai proasta chitara )si nici de super tehnica doar de feeling , este muzica 100%

 

Please Meet My Friends by Todd Brown

 

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=825183&t=8231

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

pai am 15 ani dar am inceput sa cant de cand eram mic.si pe knopfler il studiez foarte mult.este kitaristu meu preferat.dar mai am de lucru.melodia nu este asa complicata iar ,in melodie nu se gasesc franturi de brothers in arms,trupa se numeste brothers in arms dar ne schimbam numele in my heartstrings.:) postati si voi melodiile voastre"D

Link to comment
Share on other sites

pai am 15 ani dar am inceput sa cant de cand eram mic.si pe knopfler il studiez foarte mult.este kitaristu meu preferat.dar mai am de lucru.melodia nu este asa complicata iar ,in melodie nu se gasesc franturi de brothers in arms,trupa se numeste brothers in arms dar ne schimbam numele in my heartstrings.:) postati si voi melodiile voastre"D

puiule, stii ceva, ai deschis aici un subiect referitor la sunetul unor chitare celebre ca fender stratocaster si gibson les paul. mai ai alte nelamuriri referitoare la acest subiect? daca da, expune-le, daca nu, deschide o noua discutie pe alt subiect si lasa-ne pe noi cu melodiile noastre! :)

Link to comment
Share on other sites

ok,care-i problema?iarasi varsta?

 

multi membri forumului mai ales cei mai in varsta vin pe forum cand sunt obositi de cantat si au chef s vb. despre o tema care ai intereseaza .

 

Pune piesele intr-un topic nou , sau este unul " cantecele noastre " sau asa ceva.si se vor interesa ceilalti.

 

Dca vrei sa vezi ce spun alti posteaza piese pe

 

http://acidplanet.com/

 

citeste cu atentie despre sistemul review-urilor in help page .Cred ca vei fi apreciat .

 

acolo sunt cateva mii de chitaristi din toata lumea si la toate nivelurile de la amatori la profesionisti .

Nu te mananca nimeni si sunt cumsecade .Mai sunt si uni rautaciosi sau gelosi dar le trece.

Acolo poti sa incerci ce poti , si vei vedea si pa alti ce pot .Ca sa ai un feedback la munca ta.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.