www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Stratocaster vs. Gibson les paul


dire_straits
 Share

Recommended Posts

in urma cu trei ani eram confuz... nu stiam ce sa imi iau,am avut multi prieteni care spuneau ca fenderu ii mai bun....pana am testat la acelasi amp,acelasi tone... am descoperit sunetul gibson les paul un sunet grozav care te ungea la inima ,grifu avea o play-bilitate mult mai buna decat a fenderului....asa ca anu trecut in urma unor afaceri cu telescoape astronomice.am reusit sa strang bani pt echipament.Folosesc acest gibson de 1 an si va spun ca suna mult mai bine decat Fender strat eric clapton signature model ,a prietenului meu.

 

Pareri?

Edited by dire_straits
Link to comment
Share on other sites

puteai sa zici si tu ce model de gibson lp...

am vz totusi la signature ca e vb de un studio

 

 

da nu-i cine stie ce pret real ii de 1500 euro,dar l-am luat cu 600 de pe ebay are doar o zgarietura pe spate mica de la curea.

 

voi ce parere aveti de aceste 2 kitari.eu personal kred ca hendrix a facut-o faimoasa ,srv si clapton,dar nu inseamna ca ii mai buna.Este mai populara,da dar si preturile difera.desigur nu comparam un korea version sau mexican version,ci fender original.

Link to comment
Share on other sites

daca gibson ar suna mai bine decat fender, atunci am canta toti pe gibson. fender suna a fender, un gibson ca un gibson. cat despre playability, asta e cu totul alta branza: stratocasterele (mai ales cele vintage) sunt chitarele cele mai greu de setat. dar o data setat, rezista lejer comparatiei cu gibson. desi cred ca si la capitolul playability e aproape non-sens sa compari fender cu gibson, datorita feelingului total diferit al celor doua tipuri de gat/fretboard.

Link to comment
Share on other sites

o fi asta un topic pentru mine?cred ca sunt cel mai in masura sa dau cu parerea,cred ca sunt singurul de pe forum care AM in continuare si Fender si Gibson,desi si StratMan a avut Gibson les Paul,dar nu il mai are.

Dar nu o sa va obosesc cu parerea mea despre aceste doua chitari,fara de care n-as putea trai,ci am sa va citez din mentorul meu,regretatul Iuliu Merca,un chitarist care si-a vandut gibsonul ca sa isi ia Fender

"Gibsonul canta si singur,Stratocasterul canta numai in mana celor care pot sa-l stapaneasca.dar cand l-ai invins,plange asa cum nici un Gibson nu poate sa o faca vreodata"

Rest in Peace Iuliu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

o fi asta un topic pentru mine?cred ca sunt cel mai in masura sa dau cu parerea,cred ca sunt singurul de pe forum care AM in continuare si Fender si Gibson,desi si StratMan a avut Gibson les Paul,dar nu il mai are.

Dar nu o sa va obosesc cu parerea mea despre aceste doua chitari,fara de care n-as putea trai,ci am sa va citez din mentorul meu,regretatul Iuliu Merca,un chitarist care si-a vandut gibsonul ca sa isi ia Fender

"Gibsonul canta si singur,Stratocasterul canta numai in mana celor care pot sa-l stapaneasca.dar cand l-ai invins,plange asa cum nici un Gibson nu poate sa o faca vreodata"

Rest in Peace Iuliu

 

 

multi imi spun ca la ghibson,grifu ii mai fragil,dar nu asta conteaza la cate fendere am incercat,aproape toate faceu un buzz la coarda sol :| nush dc,probabil erau facute in mexic sau ori altundeva.diferenta exista si intre un fender mda in mexic si unu america, mise pare normal,ce sa mai spunem de gibson si fender.

Edited by dire_straits
Link to comment
Share on other sites

Guest acis

in urma cu trei ani eram confuz...

 

Gibson si Fender sunt 2 chitare fenomenale! Nu cred ca exista o modalitate de a le compara la modul "... care e mai buna". Sound-urile sunt diferite si unice (la modul general vorbind) Efectiv este vorba de ce se potriveste mai bine pe stil, sound si abordare chitaristica. Personal prefer Fender insa este exact o opinie bazata pe stilul dezvoltat si genul de muzica abordat. Se preteaza mai bine pentru anumite genuri de abordare si se muleaza ca o manusa pentru mine. Uitandu-ma la numele tau nu ma pot abtine sa observ la Mark Knopfler divesitatea chitarelor cantate, incepand cu Gibsonuri pana la Strat-uri. Si asta o face pentru ca piesele sunt gandite sa sune intr-un anumit fel si se preteaza un anumit sound. Multi marii muzicieni realizeaza ca fiecare chitara aduce plusul de personalitate intr-o piesa si nu inseamna ca un Gibson strica soundul muzicianului care ne-a obisnuit cu un clasic Fender sound. BTW ... exista model Mark Knopfler Strat cu texas specials pe el si suna fenomenal; am avut ocazia sa il cant intr-un Guitar Center. Cred ca daca esti multumit de Gibson si ai cantat si Fender-uri inseamna ca Gibson e chitara care iti trebuie. Am avut aceeasi dilema ani de zile in urma si am ales ceea ce s-a "filtrat" mai bine pentru mine. Bafta in alegere :)

Link to comment
Share on other sites

mare dreptate avea regretatul iuliu merca! ca si @midnight rider, de altfel, care STIE! si detine ambele chitare. nu pot sa nu ma raliez si observatiilor deosebit de pertinente ale lui @acis.

dupa un sir de stratocastere, in 1993 am primit un gibson les paul custom, fabricat in 1982. o chitara superba, un ton exceptional, mai ales in pasajele solistice, dar cu mult mai putina versatilitate decat stratocasterul. ar fi trebuit sa o modific si sa-i fac o instalatie electrica asemenea celor din anii `50, cu potentiometre de 300k lin, dar nu cred ca puteam obtine tonul de "crying" al fenderului. am renuntat si am revenit la fender, dar nu fara regretul de fi renuntat la o chitara cu un ton unic. dar asta, din pacate, numai si numai pentru motivul ca nu aveam bani pentru amandoua. departe de mine gandul de a recomanda vreuna dintre ele, spunand ca e mai buna decat cealalta. fiecare dintre ele are tonurile ei, unice si de neinlocuit, ceea ce le defineste ca fiind doua chitare COMPLEMENTARE! din aceste motive singura concluzie pe care o trag este ca: cine are posibilitatea, sa si le procure pe amandoua si va fi un chitarist cu adevarat fericit! restul sunt speculatii! :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

mare dreptate avea regretatul iuliu merca! ca si @midnight rider, de altfel, care STIE! si detine ambele chitare. nu pot sa nu ma raliez si observatiilor deosebit de pertinente ale lui @acis.

dupa un sir de stratocastere, in 1993 am primit un gibson les paul custom, fabricat in 1982. o chitara superba, un ton exceptional, mai ales in pasajele solistice, dar cu mult mai putina versatilitate decat stratocasterul. ar fi trebuit sa o modific si sa-i fac o instalatie electrica asemenea celor din anii `50, cu potentiometre de 300k lin, dar nu cred ca puteam obtine tonul de "crying" al fenderului. am renuntat si am revenit la fender, dar nu fara regretul de fi renuntat la o chitara cu un ton unic. dar asta, din pacate, numai si numai pentru motivul ca nu aveam bani pentru amandoua. departe de mine gandul de a recomanda vreuna dintre ele, spunand ca e mai buna decat cealalta. fiecare dintre ele are tonurile ei, unice si de neinlocuit, ceea ce le defineste ca fiind doua chitare COMPLEMENTARE! din aceste motive singura concluzie pe care o trag este ca: cine are posibilitatea, sa si le procure pe amandoua si va fi un chitarist cu adevarat fericit! restul sunt speculatii! :)

 

true.de ex melodia all along the watch tower ,care este preferatea mea melodie,este facuta pentru fender,observ asta deoarece cu gibsonul nu pot sa scot acel sunet acustik de la marsahll 100w,preset folosit de hendrix la inregistrarile de la are you experienced?...dar de ex nu pot cata cu fenderu brothers in arms... :)

Edited by dire_straits
Link to comment
Share on other sites

true.de ex melodia all along the watch tower ,care este preferatea mea melodie,este facuta pentru fender,observ asta deoarece cu gibsonul nu pot sa scot acel sunet acustik de la marsahll 100w,preset folosit de hendrix la inregistrarile de la are you experienced?...dar de ex nu pot cata cu fenderu brothers in arms... :)

dragul meu, incearca sa fii putin mai coerent cand postezi, ca sa intelegem ceea ce vrei sa ne comunici. nu prea imi dau seama de "preseturile" lui hendrix, avand in vedere ca pe "are you experienced" folosea un stratocaster, un fuzz face, un wah si un marshall iar piesa "all along the watchtower" este inclusa pe albumul "electric ladyland". intr-adevar, hendrix este, poate, cel mai elocvent exemplu in folosirea stratocasterului, dar si mark knopfler in "sultans of swing" sau hank marvin cu "the shadows", sunt exemple demne de luat in seama. deosebit de interesant insa, dupa parerea mea, ramane si tonul deosebit pe care il are peter green cu fleetwood mac, cand foloseste un gibson les paul standard (nu neaparat din cauza folosirii dozei de la gat inversata si in antifaza), ton pe care l-am regasit, mai tarziu, la un alt mare chitarist, snowy white, pe acelasi model de chitara. :)

Link to comment
Share on other sites

dragul meu, incearca sa fii putin mai coerent cand postezi, ca sa intelegem ceea ce vrei sa ne comunici. nu prea imi dau seama de "preseturile" lui hendrix, avand in vedere ca pe "are you experienced" folosea un stratocaster, un fuzz face, un wah si un marshall iar piesa "all along the watchtower" este inclusa pe albumul "electric ladyland". intr-adevar, hendrix este, poate, cel mai elocvent exemplu in folosirea stratocasterului, dar si mark knopfler in "sultans of swing" sau hank marvin cu "the shadows", sunt exemple demne de luat in seama. deosebit de interesant insa, dupa parerea mea, ramane si tonul deosebit pe care il are peter green cu fleetwood mac, cand foloseste un gibson les paul standard (nu neaparat din cauza folosirii dozei de la gat inversata si in antifaza), ton pe care l-am regasit, mai tarziu, la un alt mare chitarist, snowy white, pe acelasi model de chitara. :)

 

 

daca intri pe siteul lui hendrix la sectiunea kitari,vei vedea ca la albumul elecric ladyland a cantat si cu gibson les paul.hendrix kiar are un model de gibson flyng-v care costa undeva la 5000$.Ciudat?! si eu credeam ca el canta numa cu stratocasteru....

Link to comment
Share on other sites

Guest Dead Carnero

Ai mult de tipe de Stratocaster si de Les Paul...

 

Stratocaster:

 

- Mex - rau (~300€)

 

- Japan - Buna (~ 600€, cred)

 

- USA - Foarte Buna (+ 900€)

 

"Paulas":

 

- Special - foarte foarte rau (700 €)

 

- Studio, Gothic... - RAU (pentru mine) (1100 €)

 

- Classic (1500¿?€) - Asa si asa

 

- Standard si custom (foarte mult de bani) - Foarte buna

 

Nu stiu cat de bani vrei sa plati... doar vrei Fender sau Gibson?, nici Fender nici Gibson sunt bune marce sub 800 euros/1000 dolars

 

Daca ai bani si nu stii care te cumparate inca, recomanda mea e nu sa cumparate orice :)

Link to comment
Share on other sites

btw... de ce eate atat de diferit tonul intre strat-uri si Les Paul-uri?

Cumva din cauza "buriticii"? :) am vazut ca inauntru este ceva spatiu intre placa a groasa si palcajul care formeaza burta aia... oleaca de hollow body :)

Influenteaza treaba asta atat de mult sunetul?

... sper ca nu sunt prea pueril :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai absolut tot influenteaza sunetu... lemn, doze, cordar , calus, potentiometri, taste, absolu tot... forma,, vechimea lemnului, etc.. absolut tot.... era sa uit de corzi si pana.. dar in prop cea mai mare este mana devina

Link to comment
Share on other sites

Ai mult de tipe de Stratocaster si de Les Paul...

 

Stratocaster:

 

- Mex - rau (~300€)

 

- Japan - Buna (~ 600€, cred)

 

- USA - Foarte Buna (+ 900€)

 

"Paulas":

 

- Special - foarte foarte rau (700 €)

 

- Studio, Gothic... - RAU (pentru mine) (1100 €)

 

- Classic (1500¿?€) - Asa si asa

 

- Standard si custom (foarte mult de bani) - Foarte buna

 

Nu stiu cat de bani vrei sa plati... doar vrei Fender sau Gibson?, nici Fender nici Gibson sunt bune marce sub 800 euros/1000 dolars

 

Daca ai bani si nu stii care te cumparate inca, recomanda mea e nu sa cumparate orice :)

Unul din chitaristii mei preferati dintre cei nou aparuti este Henry Garza,de la Los LOnely Boys,trupa care i-a atras atentia si lui Carlos Santana,si albumul lor de debut a fost platina intr-un timp scurt,si iata ca Henry are NUMAI straturi mexicane,4 la numar.Nu toate straturile japoneze sunt foarte bune,dar cele care sunt foarte bune sunt peste American Standard,indiscutabil.La capitolul Paula avem Special,care e foarte rau,dar cine a ascultat Mountain stie ca un asemenea sound ca al lui Leslie West nu a mai avut nimeni,si asta folosind varianta mai ieftina a Specialului,Juniorul,care e un Special cu O SINGURA doza.Studio este intrarea adevarata in clubul exclusivist al posesorilor de Les Paul,si este o chitara foarte bine realizata,cu cateva aspecte estetice(bindingul,de ex)reduse,pentru a reduce costurile,insa de cativa ani in programul Gibson,Studio nu mai apare ca un Standard ieftinit din materiale mai proaste,ci ca un model de sine statator,ca dovada vine cu toc si inlayurile au devenit din banalele puncte,inlayuri trapezoidale.Un oficial de la Gibson mi-a spus ca se acorda o atentie la fel de mare alegerii materialelor ca la modelele Standard.Classicul a fost la aparitia sa in 1992,MAI SCUMP cu 20 % ca Standardul,beneficiind de materiale de mai buna calitate,si de culori mai frumoase,de asemenea de topuri(partea din artar care este deasupra corpului) mai aspectuoase,asa numitele Tiger Stripes.Nu tuturor place soundul de classic,dar fiindca am avut in paralel standard si classic,si la rece classic suna mai bine,iar amplificat,standard era mai bun,am schimbat dozele ceramice cu niste SD uri si sunetul s-a schimbat in bine,depasind standardul

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca gibsonul suna mai gras, dozele sunt mai puternice, dar doar fenderul te poate face sa plangi. mie imi place telecasterul. stiu ca este mai primitiv, dar suna bine in urechea mea. totul depinde de sunetul pe care vrei sa-l obtii.

 

 

 

asta e "gearul" lui hendrix:

 

Guitars

 

* Fender

o Stratocaster

o Jaguar

o Duo-Sonic and Musicmaster (1961)

o Telecaster

o Jazzmaster

* Gibson

o Gibson SG

o Gibson Flying V (1967 and 1968 makes and a black Custom edition used at the very end of his career)

o Gibson 330

o Gibson Firebird

* Others

o Danelectro Shorthorn (1959)

o Supro Ozark 1560S Electric

o Three Rickenbackers: a bass, a 6-string, and a 12-string guitar

o Martin D-45, bought new

o Hofner electric

o Guild 12-string acoustic

o Gibson stereo

o Zemaitis 12-string acoustic guitar (played on an acoustic version of "Hear my Train a Comin")

o Two Hagstrom 8-string basses (played by Hendrix in "Spanish Castle Magic" on "Axis: Bold as Love")

 

Eric Barrett adds that Hendrix generally had more than one of everything, except the Rickenbackers.

 

 

Amplifiers

 

* Fender

o Fender Twin Reverb (1965 to 1966)

o Fender Dual Showman (1968)

* Marshall

* Sunn

* Vox

 

 

Accessories

 

* Arbiter Fuzz Face (fuzzbox)

* Uni-Vox Univibe

* Vox Wah-Wah

* Roger Mayer Octavia

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

btw... de ce eate atat de diferit tonul intre strat-uri si Les Paul-uri?

Cumva din cauza "buriticii"? :) am vazut ca inauntru este ceva spatiu intre placa a groasa si palcajul care formeaza burta aia... oleaca de hollow body :)

Influenteaza treaba asta atat de mult sunetul?

... sper ca nu sunt prea pueril :)

 

Bineinteles ca , conteaza acea cavitate. Dar ceea ce formeaza "burtica" (carved top-ul) nu e placaj ci o placa de artar (maple) dupa cum a spus si Rares inaintea mea...

Link to comment
Share on other sites

btw... de ce eate atat de diferit tonul intre strat-uri si Les Paul-uri?

Cumva din cauza "buriticii"? :) am vazut ca inauntru este ceva spatiu intre placa a groasa si palcajul care formeaza burta aia... oleaca de hollow body :)

Influenteaza treaba asta atat de mult sunetul?

... sper ca nu sunt prea pueril :)

 

Unde ai vazut tu ca exista spatiu acolo? Nu inteleg la ce spatiu te referi?!

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Unele les Paul-uri au o cavitate sub carved top. Am impresia ca si in interiorul corpului. Cel mai usor poti ciocani top-ul si vezi daca suna a gol sau nu. Acele cavitati fac si chitara mai usoara si ii dau si un ton mai plin si mai cald.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Un hollow body e aproape ca o chitara acustica cu doze de electrica pe ea. O chitara "chambered" are procentul de lemn "masiv" superior procentului spatiului gol, astfel ca nu va intra in rezonanta.

Link to comment
Share on other sites

eu nu detin nici Fender si nici Gibson , deci nu zic parere , dar am gasit ceva interesant pe net : http://video.google.com/videoplay?docid=24...6802&q=les+paul , aici puteti observa diferentele dintre stratocaster , telecaster si les paul !

Pai dintre acele chitari telecasterul mi se pare de departe cea mai versatila, si riffurile hard rock cat si cele country sunand f bine. La al treilea riff mi se parea ca tipul se grabea cu stratocasterul deoarece nu avea destul sustain pe cand cu les paulul statea mult si bine. P.s.:acela nu era gibson, era edwards.

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

da .... intradeva les paul acela era Edwards , si totusi , pealocuri suna mai bine decat fender .... :)

Link to comment
Share on other sites

lasand la oparte textele artistice , cu care sunt de acord, Stratocaster este cea mai buna chitara din multe puncte de vedere.

 

sa nu uit sa precizez , cred ca vorbim de chitare nu de efecte , deci chitara ,calitate acustica , ergonomie , captare a sunetului precum ( electroacustica ) si "hardware"-ul (,chei , calus ,bridge , material lemnos ).Si in plus vorbim de modelele de origine si nu de tot felu de inovatii comerciale si "signature" care au caractristici aparte si sunt variante de ?...

 

Toti chitaristi faimosi , care au reintrodus !! Gibson LP si SG in lumea muzicala , cand au dat de Stratocaster nu l-au mai pus jos.

Clapton,PeterGreen, Pete Townshand ,Jeff Beck ...oare de ce ?

 

GLP este o chitara buna ,a doua chitara cu personalitate ,dupa Strat .Dar e mult mai limitata , in orchestra mai "mare " nu mai are prezenta ...etc

Nu este vorba de care , ci trebuie sa ai amandoua in plus sa ai cateva acustice , si daca se poate cate 5 din fiecare cu diferite setari de corzi , doze etc. ( in loc de tot felu de DSP -uri minune dar si ele bune la cate ceva la colorit cate o interventie etc..)

 

Dar Strat este cea mai versatila chitara ,in afara de "tonul" unic , plaja dinamica fantastica , o multitudine de timbre fiecare cu dinamica aparte ...etc .Cu un vibrator "System .I" nu mai ai probleme nici cu "agatarea" tuningului dupa folosirea vibratorului .

 

Asa ca problema se pune care sa o iei prima.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Mi se pare ca si gibsonul si fender sunt la fel de pline de personalitate. Acest thread nu tebuie sa devina o batalie intre cei doi .. pentru ca amandoi vor iesi invingatori, acum restul tine de preferintele fiecaruia .. sincer as vrea sa il vad pe slash facand un solo(sa zicem november rain) pe fender .. nu cred ca ar mai fi acelasi oricat de mult s-ar chinui(daca ascultati novemebr rain pe niste boxe adevarate .. nicidecum ce sa gaseste in comert .. alea de 20 de mil sau mai mult care sunt kkturi si sunt bune numai la muzica de duzina cu multe beaturi .. ca la noi nu prea se aduc boxe mai speciale. .. o sa simtiti cum sunetul va face sufletul sa zboare si sa se chinuie de durere in acelasi timp) la fel e si cu fenderul .. sa aud Layla sau voodoo child pe gibson .. tot nu ar fi la fel.

Pana acuma nu am cantat inca pe amandoua .. dar cum vor aparea la proguitar si gibsonurile .. voi fi primu acolo sa ma joc un pic :)

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Unul din chitaristii mei preferati dintre cei nou aparuti este Henry Garza,de la Los LOnely Boys,trupa care i-a atras atentia si lui Carlos Santana,si albumul lor de debut a fost platina intr-un timp scurt,si iata ca Henry are NUMAI straturi mexicane,4 la numar.

Putin off topic

 

Am fost anul trecut la concert cu Santana si in deschidere au evoluat Los Lonely Boys. Nu auzisem de ei, asa ca surpriza a fost si mai mare in sensul ca am fost foarte impresionat de show-ul lor si in special de chitarist. Se recunoaste influenta lui Carlos Santana atat in piese cat si in stilului lui, dar e mai inclinat spre blues. La un moment dat, in timpul concertului, Carlos la invitat in scena pe Henry Garza si au cantat impreuna 2 piese, piese la care Carlos la lasat mai mult pe Henry sa cante si parea foarte mandru de el. Sound-ul lui Henry mi s-a parut mai apropiat de SRV decat de cel al lui Santana.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.