www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tnt cover from dire straits


dire_straits
 Share

Recommended Posts

nu te lega de familia mea.pt ca nu sti cate carti am citi,dar nu despre asta am discutat ci despre muzica sa sti ca ascult jimi hedrix pink floyd,metalica,deep purple,bb king si alti la fel de mult ca si dire straits.

 

Nu ma leg de familia ta. Doar trag concluzii bazate pe fapte reale si pe afirmatiile tale. Ei bine afla ca la mine in casa se asculta Beatles si Rolling Stones de vreo 40 de ani si daca maine aud vreo piesa de-a lor cantata de Animal X, nu poate decat sa ma bucure chestia asta. Inseamna ca oamenii raman fara idei si de duc acolo unde exista esenta muzicii. Nu mai fii asa de inversunat. Foarte bine ca asculti muzica de calitate. Important e sa intelegi si mesajul pe care il transmite muzica aia. Ca fapt divers, afla ca in anii 70-80, sute de trupe americane traiau de pe urma pieselor Rolling Stones, Beatles, Cream etc., piese pe care le cantau la petreceri, baluri de absolvire si alte ocazii. Si nu a platit nimeni nici un drept de autor. De ce? Pentru ca muzica e facuta sa fie cantata, apreciata ca o arta suprema, simtita si inteleasa. Discutiile astea cu drepturi de autori sa le porti la OTV impreuna cu creolii aia de acolo, nu pe forumul asta.

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Nu ma leg de familia ta. Doar trag concluzii bazate pe fapte reale si pe afirmatiile tale. Ei bine afla ca la mine in casa se asculta Beatles si Rolling Stones de vreo 40 de ani si daca maine aud vreo piesa de-a lor cantata de Animal X, nu poate decat sa ma bucure chestia asta. Inseamna ca oamenii raman fara idei si de duc acolo unde exista esenta muzicii. Nu mai fii asa de inversunat. Foarte bine ca asculti muzica de calitate. Important e sa intelegi si mesajul pe care il transmite muzica aia. Ca fapt divers, afla ca in anii 70-80, sute de trupe americane traiau de pe urma pieselor Rolling Stones, Beatles, Cream etc., piese pe care le cantau la petreceri, baluri de absolvire si alte ocazii. Si nu a platit nimeni nici un drept de autor. De ce? Pentru ca muzica e facuta sa fie cantata, apreciata ca o arta suprema, simtita si inteleasa. Discutiile astea cu drepturi de autori sa le porti la OTV impreuna cu creolii aia de acolo, nu pe forumul asta.

 

 

stiu si trupa mea cantam in club la blue monday oradea.melodii de alui Dylan,hendrix,floyd si altii.dar nu suntem trupa dance,intelegi?

Edited by dire_straits
Link to comment
Share on other sites

si ce te legi atat de muzica dance? lasa frustrarile deoparte... esti prea tanar pentru asa ceva. OPEN YOUR MIND

 

 

 

tanar? fi serios the beatles au inceput la varsta mea.nu kred ca sunt kiar asa tanar..as vrea sa ne intalnim

fatza in fatza,tete-a tete sa discutam k-lumea niste kestii.

 

zic sa incheiem topicu si sa discutam despre echipamente trupele voastre .sa va cunosc mai bine.pt ca voi nu ma cunnoasteti.

Edited by dire_straits
Link to comment
Share on other sites

Nu te mai compara cu Beatles, mai ai mult de munca ca sa ajungi la nivelul lor dar iti doresc sa reusesti sa ai macar 1% din succesul lor. Crede-ma, as da orice sa mai am varsta ta si sa pot discuta deschis cu oameni cu experienta si sa am acces la orice informatie despre muzica sau chitara. Iti repet, ai o varsta frumoasa, pasiuni admirabile dar descreteste-ti fruntea. Frustrarile nu aduc nimic bun, munca si perseverenta, da. Viata e prea scurta ca sa o traiesti uitandu-te in curtea vecinului si facand pe carcotasul. Uita-te la tine si corecteaza-ti greselile, nu-i lasa pe altii sa faca asta in locul tau. Asculta-i pe aia mai batrani ca multi dintre ei stiu ce spun. Traieste la maxim orice clipa si profita de tot ce ti se ofera. Fiecare pasare pe limba ei moare. Multa bafta, esti prea departe sa ne intalnim face to face si nu iti doresc asta... am o influenta ciudata asupra pustanilor :)

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Nu te mai compara cu Beatles, mai ai mult de munca ca sa ajungi la nivelul lor dar iti doresc sa reusesti sa ai macar 1% din succesul lor. Crede-ma, as da orice sa mai am varsta ta si sa pot discuta deschis cu oameni cu experienta si sa am acces la orice informatie despre muzica sau chitara. Iti repet, ai o varsta frumoasa, pasiuni admirabile dar descreteste-ti fruntea. Frustrarile nu aduc nimic bun, munca si perseverenta, da. Viata e prea scurta ca sa o traiesti uitandu-te in curtea vecinului si facand pe carcotasul. Uita-te la tine si corecteaza-ti greselile, nu-i lasa pe altii sa faca asta in locul tau. Asculta-i pe aia mai batrani ca multi dintre ei stiu ce spun. Traieste la maxim orice clipa si profita de tot ce ti se ofera. Fiecare pasare pe limba ei moare. Multa bafta, esti prea departe sa nu intalnim face to face si nu iti doresc asta... am o influenta ciudata asupra pustanilor :)

 

mersi.accept criticile pt ca e mai bine sa invat din greseli ca sa nu le repet,dar nu ma comapr cu ei,dar sunt satul sa iu tratat altel pt ca sunt mai mic.

Link to comment
Share on other sites

Mah ai de la mine o bere cand implinesti 18 ani,daca imi spui pe ce album a debutat Mark Knopfler in USA,album care l-a ajutat sa -si promoveze proiectul si in State,ca altfel nu se edita decat in Anglia ,si poate n-am fi auzit de Dire Straits niciodata :)

Link to comment
Share on other sites

Mah ai de la mine o bere cand implinesti 18 ani,daca imi spui pe ce album a debutat Mark Knopfler in USA,album care l-a ajutat sa -si promoveze proiectul si in State,ca altfel nu se edita decat in Anglia ,si poate n-am fi auzit de Dire Straits niciodata :)

 

 

albumu cu care au debutat dire straits se numea "dire straits" a avaut peste 14 milioane de vanzari in toata lumea,album care s-a facut cunoscut datorita singleu-lui "sultans o swing" care a ramas in topul us 5 luni dupa ce a fost publicat ,iar cel cu care a debutat in usa a fost making movies 1980 cu psete 3 milioane de vanzari in usa. Pe urma albumul bothers in arms. care a avut 9 milioane de vanzari in usa si peste 25 de milioane in toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

70-80, sute de trupe americane traiau de pe urma pieselor Rolling Stones, Beatles, Cream etc., piese pe care le cantau la petreceri, baluri de absolvire si alte ocazii

 

Si nu numai in state. (Asta e din o carte, eu sunt prea tanar :) ) Prin '70 la noi existau cateva trupe care faceau acelasi lucru, in special "peste munti". Unii au ajuns si mai departe : Phoenix.

Link to comment
Share on other sites

Gresit...mai fa o extragere.....midnight rider te-a intrebat cu totul si cu totul altceva....ce ai facut tu este usor...sa citezi dintr-o biografie de pe net....btw stii si numele si adresele de mail ale celor care au cumparat albumul "dire straits"? :):)

 

nu-i amuzant. mydnight1 m-a intrebat cu ce album au debutat ei in usa si i-am raspuns>

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

are 15 ani dracu asta cu dire straits :) , mai bine s-ar face o sectiune separata a forumului pentru pustii astia debusolati :)

imi pare rau sa te dezamagesc dar nu am 15 ani ..invata sa scazi ..credema nui greu...si cred ca ar trebui o sectiune pt oameni ca tine mult superiori

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

ce am spus mai sus se aplica si la diogrey... e grea limba romana dar parca e examen obligatoriu la bac... sau ma insel ?

imi pare rau da nu stau sa ma autocorectez,inainte sa postez ...pt ca nu e forumul de limba romana

 

ps:pt toti oameni destepti ... este un orum imi exprim parea daca nu iti place comenteaza asupra pareri mele ...nu mai cautati diferite chesti superficiale ..cum ar fi varsta sau faptul ca nu am scris corect nu stiu ce cuvant sau expresie

sorry pt oftopic

 

se tot leaga de varsta pt ca le place sa aiba un avantaj

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

imi pare rau da nu stau sa ma autocorectez,inainte sa postez ...pt ca nu e forumul de limba romana

 

ps:pt toti oameni destepti ... este un orum imi exprim parea daca nu iti place comenteaza asupra pareri mele ...nu mai cautati diferite chesti superficiale ..cum ar fi varsta sau faptul ca nu am scris corect nu stiu ce cuvant sau expresie

sorry pt oftopic

 

se tot leaga de varsta pt ca le place sa aiba un avantaj

 

 

mersi :) ,de unde esti ,ince trupa canti?ce scule ai?

Link to comment
Share on other sites

imi pare rau da nu stau sa ma autocorectez,inainte sa postez ...pt ca nu e forumul de limba romana

 

ps:pt toti oameni destepti ... este un orum imi exprim parea daca nu iti place comenteaza asupra pareri mele ...nu mai cautati diferite chesti superficiale ..cum ar fi varsta sau faptul ca nu am scris corect nu stiu ce cuvant sau expresie

sorry pt oftopic

 

se tot leaga de varsta pt ca le place sa aiba un avantaj

 

ceai spuneda ca eua s scri e asa ? ai considera ca te respect pe tine si restul forumului ?

Link to comment
Share on other sites

ceai spuneda ca eua s scri e asa ? ai considera ca te respect pe tine si restul forumului ?

 

 

schimb topicul in grammar lessons,eu nu vad problema daca te uiti pe forum nimeni nu respecta legile gramaticii.eu am dat capacitatea anu asta ,si centrul de testare era un liceu catolic nu aveam voie sa miscam si am luat 9.60.Dar pe acest forum nu primim nota.si plus nu prea mere tastatura ,ce sa-i fac,? sa folosesc on screen keyboard?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.