www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Efecte Pentru Muzica Ambientala/post Rock


Guest Taco
 Share

Recommended Posts

Salutare. As dori sa stiu daca exista un procesor de efecte capabil sa faca asa ceva

sau asa ceva
. Daca da, ce procesor si ce setari imi trebuie pe procesor pentru a obtine un astfel de sunet? Daca nu, as vrea sa stiu ce efecte imi trebuiesc exact pentru a obtine acest sunet.
Link to comment
Share on other sites

Chitara nu e tocmai cel mai potrivit instrument pentru așa ceva, dar poți obține rezultate similare cu mai multe straturi de delay și reverb și efecte de modulație și distorsiune ici-colo pentru texturã. Unele procesoare mai ieftine s-ar putea sã nu-ți permitã un mix suficient de wet și/sau mai multe delay-uri suprapuse. Cu

și
n-ar fi o problemã, dar în acel punct mai bine o faci direct pe PC.

Trebuie sã cânți live?

Link to comment
Share on other sites

Exista multe moduri de a obtine un sunet in genul acela , din ce aud e putin clean signal cu reverb + tone de reverb , delayuri si un shimmer gen ce ai obtine de la un Line6 Verbzilla totul 100% wet. In general pentru chestii de genul asta ai vrea cel putin 2 reverburi (EHX Cathedral , Verbzilla , RV-5) , un delay analog (repeaturile sunt mai "calde" deoarece au mai putin high end) , chorus , octave up pedal (HOG , Whammy) , oricum costa ceva banuti.

 

Daca vrei neaparat procesor si nu pedale , atunci iti trebuie unul care poate pune cel putin 2-3 reverburi la rand in effect chain.

 

 

Btw: vezi ca tipul din videoul postat de tine isi descrie si effects chainul

Edited by Stockholm_Syndrome
Link to comment
Share on other sites

Salutare. As dori sa stiu daca exista un procesor de efecte capabil sa faca asa ceva

sau asa ceva
. Daca da, ce procesor si ce setari imi trebuie pe procesor pentru a obtine un astfel de sunet? Daca nu, as vrea sa stiu ce efecte imi trebuiesc exact pentru a obtine acest sunet.

 

Exista Folosesti efecte ambientale reverb si delay multi tuch cu multiple feednack loop-uri .Cu chitara inregistrezi in looper un sunet ...acord ....apoi urmeaza harmoniesr. octaver ,pitch control .chord generator , Filtre , Phaser ,chorus, si ce mai doreste inimioara

Prima data inveti sa folosesti fectele soft si simulezi in \pc pana vezi ce si cum se face .

 

Un soft FREE gasesti Buzz Machine ...modular synth ..tracker etc etc ca asta poti face de toate la nivel de amator ca sa inveti .

 

Plus ce ti-au scris si ceilalti .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu totul se face cu chitara si cu efecte. Aproape tot ce auzi in piesele astea este cantat cu sintetizatoare de un fel sau altul, dar se aude intr-adevar si o chitara in fundal cu foarte foarte mult reverb, feedback mare si ratie dry/wet mare (100%), si probabil cantata cu un e-bow sau cu feedback. Dar cel putin in al doilea video mie imi suna a synth.

 

Nu te costa NIMIC daca o faci cu ce trebuie, i.e. cauta plugin-uri de reverb free, efecte gen phasor/chorus/ensemble, sunt o gramada free, doar ca o sa fie mai complicat de cantat live.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Nu totul se face cu chitara si cu efecte. Aproape tot ce auzi in piesele astea este cantat cu sintetizatoare de un fel sau altul, dar se aude intr-adevar si o chitara in fundal cu foarte foarte mult reverb, feedback mare si ratie dry/wet mare (100%), si probabil cantata cu un e-bow sau cu feedback. Dar cel putin in al doilea video mie imi suna a synth.

 

Nu te costa NIMIC daca o faci cu ce trebuie, i.e. cauta plugin-uri de reverb free, efecte gen phasor/chorus/ensemble, sunt o gramada free, doar ca o sa fie mai complicat de cantat live.

Btw: vezi ca tipul din videoul postat de tine isi descrie si effects chainul AICI ca sa nu mai dai cu presupusu' este bine sa citesti posturile apoi vezi si exemplele linkurile inainte de a presupune ceva ...

 

 

Omul vrea cu chitara , in plus si eu l-am sfatuit sa invete cum si ce cu sintetizator soft ...pana intelege despre ce este vorba si pana o sa aiba banii sa cumpere efecte ...

 

Totul se poate si doar din chitara fara sintetizator de chitara ci prelucrand sunetul chitarei . Un Line 6 face acel swell+chorus+reverb,,,etc..."strings effect" dar ce baga gagiul este mai complex ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.