www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce este contrapunctul ?


Guest Razvain
 Share

Recommended Posts

Guest Razvain

Am tot vazut mentionat termenul "contrapunct" prin forum, insa nu stiu ce inseamna.

Imi puteti explica va rog ? :)

Sau daca e prea mult, eventual sa imi dati un link sau sa recomandati o carte.

Link to comment
Share on other sites

DEX: Dictionar Explicativ al Limbii Romane.

 

DEX online: www.dexonline.ro :)

 

Contrapunct: CONTRAPÚNCT s.n. 1. Tehnică în compoziţia muzicală, constând în suprapunerea a două sau mai multe linii melodice de sine stătătoare, având fiecare un înteles propriu, dar formând laolaltă un tot organic; polifonie, contratemă. 2. Ştiinţa care se ocupă cu studiul regulilor contrapunctului (1). – Din it. contrappunto, fr. contrepoint. Sursa: DEX '98.

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvain

ahaaa ... it all makes sense now

intervine contrapunctul atunci cand cant o piesa pe clapa pe 2 voci ? o tema cu mana stanga si o tema cu mana dreapta ? (teme independente)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Nu neaparat. Poti sa canti pe doua voci si totusi sa faci omofonie. Omofonie inseamna aproape toata muzica de mainstream: exista o linie melodica principala si restul vocilor (sau instrumentelor) sunt doar de fundal, doar "de armonie" cum s-ar zice. Prin contrapunct se intelege sunprapunerea unor linii melodice astfel incat TOATE sa fie cat mai... "principale". Toate sunt la fel de importante, sunt toate independente si libere ca pasarea cerului (sau nu...). Asta presupune contraste ritmice (o voce lenta, alta rapida eventual si schimb de roluri...) sau chiar modale si tonale. O dublare la terta nu e contrapunct, desi ai nevoie de 2 voci. De asemenea, o gramada de chestii de pian nu sunt contrapunctate, desi au 4-5-6 voci...

 

Unde vezi cuvinte ca polifonie, canon, imitatie, fuga (sau fugatto) acolo este si contrapunctii...

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

mmm...contrapunct nu e atunci cand accentul cade pe o pauza din masura?

-nu aruncati cu rosii- nu stiu sigur

Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

mmm...contrapunct nu e atunci cand accentul cade pe o pauza din masura?

-nu aruncati cu rosii- nu stiu sigur

 

Nop. Aia este sincopare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Revenind la subiect. Recomand (tuturor celor care se intreaba ce-i ala contrapunct) cu toata caldura uvertura operei "Flautul Fermecat" a lui Mozart. Ma surprinde foarte des cum a reusit pustiu asta sa faca din ***** bici... Dintr-o tema amarata (care mai e si cam... looney, asa) a scos o chestie de toata frumuseatea. Dar n-are nici un sens sa asculti piesa de mai sus daca nu ai de gand S-O ASCULTI PANA LA CAPAT.

Link to comment
Share on other sites

Guest kois

deci contrapunctul este atunci cand in locul timpului accentual intervine o pauza.

sincopa este atunci cand timpul accentuat este legat printr-un legatto de durata de timpul, sau de partea de timp slaba precedenta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Mickey, te chinui degeaba.

 

Once upon a time, a trait un mare intelept, care a zis ca...

 

"... in cazul in care kois are ochi de vazut, atunci sa vada si el diferenta de ortografie intre contrapunct si contratimp. In cazul asta, o sa se uite mai sus, la primele 2-3 replyuri si o sa afle ce-i ala contrapunct, devenind astfel un om un pic mai destept. De asemenea, va invata ca e bine sa te uiti si la celelalte riplaiuri din topic, evitand astfel bazaconiile si momentele penibile, precum si risipa de calorii cu riplaiuri inutile.

 

Cu energia astfel economisita, el va avea un randament mult mai mare atunci cand isi studiaza instrumentul si va deveni astfel, in timp record, chitaristul si muzicianul desavarsit pe care si l-a imaginat de cand se stie."

 

And they lived happily ever after.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

uau..cate nuvele se scriu pe tema faptului ca am facut o gresala.Asa e... am confundat din NEATENTIE notiunea contrapunct cu contratimp. Ai dreptate :) Happy?

btw... eu am incercat sa ajut cu ceva, deci reply inutil ai dat tu, ameretat, nu eu :)

Edited by kois
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

precum armonia se ocupa cu studiul acordurilor, pe verticala, sunete intonate simultan, contrapunctul studiaza melodia, pe orizontal, analizand fiecare interval care apare , de la sunet la sunet, in relatie cu celelalte melodii care se suprapun, impreuna formand o unitate, atat d.p.d.v. melodic, cat si armonic.

melodic=sunete intonate separat, succesiv

armonic=sunete intonate simultan

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Guest Ender_Eugen
precum armonia se ocupa cu studiul acordurilor, pe verticala, sunete intonate simultan, contrapunctul studiaza melodia, pe orizontal, analizand fiecare interval care apare , de la sunet la sunet, in relatie cu celelalte melodii care se suprapun, impreuna formand o unitate, atat d.p.d.v. melodic, cat si armonic.

melodic=sunete intonate separat, succesiv

armonic=sunete intonate simultan

 

 

 

 

melodic+armonic sunt moduri de gama... nu poti spune dpdv melodic... corect este dpdv al melodiei... (la fel si cu armonicul) si nu te supara pe mine sa mor eu dar unii oameni (ca mine) pot intelege altceva decat ceea ce vrei tu sa spui.

 

 

 

Peace si poate organizam un jam la care sa vina toti

Link to comment
Share on other sites

melodic+armonic sunt moduri de gama... nu poti spune dpdv melodic... corect este dpdv al melodiei... (la fel si cu armonicul) si nu te supara pe mine sa mor eu dar unii oameni (ca mine) pot intelege altceva decat ceea ce vrei tu sa spui.

Peace si poate organizam un jam la care sa vina toti

 

Zau? Si pentru asta ai dezgropat topicul vechi de aproape un an?

 

Nu zic ca n-ar fi si moduri de gama dar sunt si atribute (adica poate gasesti explicatiile mai la obiect in DEX).

 

Chiar si pentru cuvintele "sinonim", "omonim", "antonim", etc ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
Zau? Si pentru asta ai dezgropat topicul vechi de aproape un an?

 

Nu zic ca n-ar fi si moduri de gama dar sunt si atribute (adica poate gasesti explicatiile mai la obiect in DEX).

 

Chiar si pentru cuvintele "sinonim", "omonim", "antonim", etc ...

 

 

 

 

in "Lumea Muzicala", asocierea unor cuvinte, expresii este strict interzisa, asta pt ca unii baeti destepti precum sarasate, saint saens, paganini, kogan, perlman... au zis asa... si asa este... in ceea ce priveste dex-ul... nu sunt interesat nici de prefata... poate sti tu dex-ul pe dinafara... insa nu cred ca poti citi o partitura putin mai coplicata (una cu saisprececimi, in care patrimea variaza pe la 150 bpm) daramite sa o canti...

 

si... da.. am drezgopat un subiect vechi de un an... ce se intampla?... ti-au cazut mainile din aceasta cauza?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.