www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce amplificator recomandati.. ?


hihi
 Share

Recommended Posts

In curand, s-ar putea sa fac rost de niste bani, pe care vreau sa ii investesc intr-un amplificator. Suma ar fi cam 25.000.000. Ma rog, nu sunt sigur daca o sa fac rost de atati bani, dar cam atat mi s-a promis :).

De banii astia, cam ce amplificator as putea sa iau.

aa.. si nu vreau de pe net, ca nu vreau sa dau bani la vama si transport si etc. Vreau sa cumpar din romania unu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Marshall. Nimic nu e mai <<rock>> ca un marshall. Iti pot aduce un MGDFX sau un Hibrid mai mic de banii aia de sa moara toti vecinii manelisti de ciuda..

da-mi un telefon daca te intereseaza

vladpick@yahoo.com / 0788 45 75 10

Link to comment
Share on other sites

Marshall. Nimic nu e mai <<rock>> ca un marshall. Iti pot aduce un MGDFX  sau un Hibrid mai mic de banii aia de sa  moara toti vecinii manelisti de ciuda..

da-mi un telefon daca te intereseaza

vladpick@yahoo.com / 0788 45 75 10

:) cum adica nimic nu e mai <<rock>>. no ofence da la banii aia poti lua ceva mai bun ca un marshall d-ala :). hihi analizeaza analizeaza, testeaza piata si apoi cumpara..

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone
:) cum adica nimic nu e mai <<rock>>. no ofence da la banii aia poti lua ceva mai bun ca un marshall d-ala :). hihi analizeaza analizeaza, testeaza piata si apoi cumpara..

 

Ai si tu dreptatea ta. Eu zic ca la banii aia un Marshall Valvestate de 50W merita. Era o propunere.. eu procur instrumente muzicale de prin afara, iar marshall-urile sunt preferatele mele. Am cantat pe marshall de 60 si nu puteai sa-l dai la maxim de cat de strong era.. iar sunetul.. cristal.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Asta zici tu basistule. Si eu sunt tot basist dar mai dau si pe chitara asa de placere. Am incercat o multime de scule, si nimic nu ma impresioneaza mai tare ca un marshall.. E si o chestiune de gust pana la urma. Foarte multe nume mari folosesc marshall si semneaza pentru ele, si eu consider ca asta e ceva.

Am luat-o offtopic. Nu cautam contra-exemple, ci idei de amp pana in 25 de mil..

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

pufosule, prea le stii tu ma pe toate ... sunt sigur ca ai testat si soldano si mesa, si diezel ... sorry, da marshall in romania gasesti pe toate drumurile, d'astelalte mai rar. asa ca marshall am auzit de mi'a iesti pe ochi (avt-uri in special, dar si jcm - cap de serie) si nu ma pot abtine sa nu zic faptul ca koch-urile lui adi si cearny isi dau drumul de la etaj pe marshall la modul cel mai serios. marshall-urile mai ieftine sunt doar o jucarie pentru nostalgici.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Eu cred ca voi aveti o problema. Din cele amintite de mai sus n-am avut onoarea decat pe vreo doua Ampeguri si un Mesa de bass. E bine sa vorbim din experiente personale, nu sa insuruim branduri de care am auzit si noi pe google. Am cantat si pe JCM si mi-a placut la nebunie. La banii aia recomand totusi un Valvestate.

PS: Beti un suc, fumati o tigare si mai racoriti-va..

Link to comment
Share on other sites

Hai sa stabilim ceva - Marshall nu inseamna de nici o culoare seriile MG sau AVT. Marshall inseamna JCM si HW.

 

Asta nu face ca MG sau AVT sa fie amplifictoare proaste, pur si simplu nu se comapra cu adevaratele Marshall-uri. Ele in sine, la cati bani dai pe ele, probabil ca sunt o alegere buna.

 

hihi, daca vrei pe lampi la banii astia, overdrive ar fi alegerea cea mai buna. Doar sa-l corupi sa-ti bage Celestion sau Eminence in el si sa-l faca sa arate fioros. A, si ai grija ca in ultima vreme e mainac cu controlat MIDI toate echipamentele.. s-ar putea sa-ti placa ce idei i-au venit lui in ultimul timp.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

la banii aia, cred ca Overdrive ar putea sa-ti faca un amp chiar ca al meu, head+cabinet, ca eu tot cam atat am dat.

Oricum cel mai bine ai vorbi tu direct cu el sa vezi ce ar putea sa-ti faca, eventual dai o tura si pe la mine sa asculti ampul.

Link to comment
Share on other sites

Marshallurile MG si AVT suna prost indeosebi pentru metal (vorbesc de distorsu cel il produc - da vina pe solid state si made in China ) chit ca scrie Marshall pe ele.

Overdrive pare sa fie solutia cea mai cost effective dar si calitativa dpdv al sunetului. Mergi la benson si testeaza. Avand un model de amp la dispozitia ta il poti forja si testa cat ai chef (sau cat are chef benson). Asa te poti hotari clar daca merita sau nu.

Americanii au avantajul ca in celebrele lor magazine "Guitar Center" pot testa nestingheriti amplificatoarele. Din pacate nu poti face asta la noi - sa stai 1h pe un amp si sa te joci cu toate setarile lui.

 

Fluffy nimic nu e mai rock decat un marshall *pe lampi*.

Marhsall face si produse lowend ce se vand doar pentru ca scrie marshall pe ele. Lowend spun calitate modesta si nu pret . Un awt costa la mc music mai vreo 4-500 de eurolaci deci nu e tocmai ieftin.

 

Hihi cred ca pe la 500euro cred ca iti poti cumpara si replica 1 : 1 a unui combo fender Bassman da din pacate nu se preteaza la ce iti doresti tu sa canti...

Link to comment
Share on other sites

Mah, am vorbit si cu cearny, si el tot catre overdrive m-a indrumat, ba chiar i-a zis cam ce as avea nevoie :), si se pare ca se incadreaza in bani. Cosu, eu nu vreau sa cant numai metale pe amp, adica, daca imi iau un amp, vreau sa cant pe el Rock :) (si asta, de la AC/DC, la Pantera).

Oricum, se pare ca o sa fie un 4x12 + head. Dar nu stiu exact cand o sa dau "comanda", pentru ca nu stiu exact cand vin banii :). Cred ca pe la jumatatea lui iunie (nu sunt sigur).

Oricum, din ce am vorbit cu cearny, se pare ca o sa iasa ceva tare :( (daca o sa iasa )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.