www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Calculatorul ca amplificator...


Guest drackush
 Share

Recommended Posts

Guest drackush

Vreau sa imi iau un V-Amp2 Behringer ( e cumva mai bun Boss Me50? )

Vreau sa folosesc ca amplificator calculatorul. Am ajuns la concluzia ca trebuie sa am am o placa de sunet Creative Audigy2... dar problema e ca sunt mai multe si la preturi diferite Din cate stiu eu trebuie sa fie pe 24 de bit sa se potriveasca cu V-amp... Si boxe de vreo 70W, in eventualitatea in care vreau sa acopere tobele . Si aici am o nedumerire. Mie nu cred ca imi trebuie cu subwofer si sateliti, cred ca sitemul cu doua boxe e mai potrivit , sjungand la vreo 70w in vreo 100 euro

Link to comment
Share on other sites

Uite AICI un sample de cum poate sa sune V-amp 2 tras direct in calculator printr-o placa de sunet SB Live 5.1. V-amp 2 este amp simulator pe cand ME50 este un procesor de efecte. Avantajul la ME50 este ca are pedala de expresie si este destul de solid construit insa nu cred ca suna mai bine decat v-amp 2 daca il bagi direct in calculator.

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Deocamdata nu am luat nimic pentru ca primul lucru pe care vreau sa-l cumpar care e si cel mai scump e chitara (Les paul) Nu vreau sa am surpriza sa ma oftig ca am am avut bani sa imi iau o chitara mai buna si eu am cumparat ca fraieru o placa de sunet... :)

Link to comment
Share on other sites

Asa sa faci! N-are sens sa faci economii d-astea ca nu-ti iei o chitara la 3 luni!

 

Oricum, daca vrei sfaturi in legatura cu achizitia, poti sa deschizi un topic pe tema asta, si vom incerca sa te ajutam. Si dupa ce-ai luat jucaria, te invitam sa pui o poza cu ea in topic-ul corespunzator (Poze cu chitarele noastre,parca) :)

 

PS: MMG mi-a zis niste chestii interesante legate de Creative SB Live! 24. Din ce-am inteles, folosind ASIO4ALL, se poate ajunge la o calitate multumitoare pentru putinii bani investiti. Plus ca Live! 24 are convertori mai 'muzicali' decat surorile din seria Audigy (2).

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Cu chitara m-am documentat chiar aici pe forum din posurile celorlalti. Eu am cam 450 E si oricum imi place medelul Les Paul... si singura varianta de fapt am inteles ca e o marca si buna la banii astia e Epiphone. Chiar am gasit aici in Romania cineca care vinde cu 460 chitari noi modelul asta...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.