www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

legat de aparatura din chitara


Guest Nightwach
 Share

Recommended Posts

Guest Nightwach

in primul rand ca nu stiu sigur ce e prin chitara mea ... adica.. ma refer la "aparatura" ...

chitara mea e asta http://meatexz.com/cheesyguitars/jolana_tornado.html ... rosie. .. in mare parte arata cam ca ce e in poza ... nu am tremolo ... dar ... asta e chitara ...

ce ma deranjeaza pe mine este ca ... din cate am inteles chitara asta ar fi mai buna pentru jazz decat pentru metal (ce vreau eu sa cant.. ca toata lumea) ...

sunt totusi confuz.... daca as schimba dozele de pe ea ... ar ajuta? ... sau afecteaza sunetul si ce e inauntrul chitarii?

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

mai intai invata-te sa canti ,si apoi poti schimba o gramada de chestii in echipamentul tau

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightwach

mai intai invata-te sa canti ,si apoi poti schimba o gramada de chestii in echipamentul tau

 

ms pt offtopic ...

mai vrea careva sa se planga de Nightwach? .. Ala eu ? Ala eu?

 

nu ma interesau critici la cum cant.... ma interesa ce am scris mai sus ..

Edited by Nightwach
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

cred ca poti sa schimbi dozele cu ce doze vrei tu nu obtii sunet de metal vindeo si cumparati altceva

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

ce ma deranjeaza pe mine este ca ... din cate am inteles chitara asta ar fi mai buna pentru jazz decat pentru metal (ce vreau eu sa cant.. ca toata lumea) ...

 

 

ei nu toata lumea vrea sa cante metale :)

 

kitara aia nu e pt metale, e mai buna pt jazz si eventual brit pop or smth.. dak vrei metale skimb-o..

Link to comment
Share on other sites

Guest ~Hyperion~

Degeaba ai chitara daca nu sti sa canti man :). Eu nu am chitara :)) if u know what i mean :) (guess who)

Link to comment
Share on other sites

Nu prea ai cum sa scoti sunet de metal dintr-o chitara hollow-body,vinde-o si ia una solid body,un upgrade de doze este ,dupa parerea mea frectie la picior de lemn

Link to comment
Share on other sites

pentru genul de muzica pe care vrei sa-l abordezi, chitara jolana tornado, asa cum ti-a spus si midnight rider, nu este deloc indicata, fiind hollow body. indiferent de doze, orice hollow body naste probleme majore de microfonie. chitara ta este, ca model, aparuta (dupa stiinta mea) in a doua jumatate a anilor `60 si nu-mi aduc aminte sa fi fost importata la noi in tara. a avut-o orchestra radio in dotare, celebrul chitarist sandu abramovici cantand o vreme pe ea, inainte de a i se pune la dispozitie un fender telecaster. revenind la jolana tornado, ea este fabricata in cehoslovacia si este echipata cu 3 doze autohtone si cu niste circuite electrice inspirate de montajele electrice de pe fenderurile jazzmaster si jaguar. dupa cum arata, ar fi indicata chitaristilor de jazz insa sunetul lasa de dorit, dupa parerea mea, si in acest domeniu, fiind sarac in armonice si destul de sarmos. am cantat, la inceputul anilor `80, pe un astfel de model. se poate face un up-grade la doze, dar cu mare atentie, pt. ca dimensiunile dozelor, am senzatia ca, nu intra in categoria celor standardizate.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest Nightwach

da .. pai ... mi'am facut o parere si se poate vedea ce am decis la mica publicitate :) ...

nu a fost alegerea mea la chitara asta .. am primit'o .. nu eu mi'am luat'o .... oricum ... cu ceva noroc sper sa reusesc sa imi iau alta si sa scap de asta...

Link to comment
Share on other sites

Off topicul a fost la locul sau , este un raspuns ma fin , adica in traducere cea ce spui arata ca nu stii inca sa canti la chitara si din auzite repeti prostioare.

Nu strica chitara , ea are valoare numai asa cum a fost fabricata, vezi ca daca ati lipseste vibratorul si instalatia de mute ( parghie cu burete ) valoarea scade.acesta chitara are valoare istorica in primul rand.Este de colectie.

La orice stil de muzica este buna orice chitara , nu prea inteleg ce tot aveti cu "metalele".

La "Metale" se foloseste cel mai "soft "!!! sound cu dinamica cea mai mica. Asta ptr cei ce nu au aprofundat inca teoria despre sunet , ton, timbru , etc.

Asa ca la metale nefolosind chitara doar prin "formator de ton" nu conteaza mai nimic. Pardon o singura chestiune, dozele sa fie izolate fonic,sa nu intre in microfonie.

 

Pe de alta parte cei ce zic ca nu este buna ptr metale (?) se refera la forma , nu se preteaza este prea "clasica" forma.

Ptr metale ati trebuie chit cu forma de , cap de mort , craniu, paiangen, crocodil sau vampiri ...lol

Adica fiecare cultura si-a creat simbolurile , cu chitara de "surf" nu arati destul da "suparat", hehe

 

Dar daca o vopsesti cu de toate si lipesti pe ea de toate apoi injuri intr-una devine chitara de metalist.

 

Intr-adevar avad cutie de rezonanta se pot obtine si timbre mai bogate care suna bine pe "clean"

 

Un hardrockist vestit canta cu chitare hollow body .Tedd Nugent , folosind judicios reglajul de ton al statiei sau un EQ se poate scapa de Larrsen Effect.( dar dozele sa nu intre in microfonie , daca au microfinie trebuie amorsate cu ceara topita ca sa fixeze bobina si magnetul asa va disparea efectul de microfonie)

 

Daca vrei sa schimbi dozele cumpara ceva humbucker ieftin ,va suna bine.

 

Povestile cu EMG ,Dimartio, Seimur Duncan ...este vorba de cu totul altceva , se cauta ca tonul chitarei

captat de doze sa semene cu tonul chitarei de aicea munca multa cu dozele.Nu ptr country, rock sau metale, in aceste stiluri se foloseste chiar partea proasta a tonurilor "super" si se cumpara doze din "inertie" dupa reclama si mitologii.

Adica toata lumea de ex vrea doza "super de luxe de Jazz (?) ca sa cante CE ? distorsiuni 200% si filytrat cu EQ unde nici nu functioneaza doza...prostie .

 

Pune poze cu chitara , sa vedem cate doze cate potmetyre etc ai ca altfel cum sa-ti raspundem ce ai tu la tine in camara.

Asta-i ghicitoare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightwach

sarind peste orice comentariu facut la kt de bine stiu sa cant sau nu .... uitati si pozele ...

post-2018-1151918242_thumb.jpg

post-2018-1151918250_thumb.jpg

post-2018-1151918258_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Uite un site pe care se discuta destul de detaliat subiectul (si nu numai asta), in caz ca ai timpul si interesul sa citesti mai multe.

Guitar Nuts

Sper sa ajute; bafta! :).

Link to comment
Share on other sites

Off topicul a fost la locul sau , este un raspuns ma fin , adica in traducere cea ce spui arata ca nu stii inca sa canti la chitara si din auzite repeti prostioare.

 

Asa ca la metale nefolosind chitara doar prin "formator de ton" nu conteaza mai nimic. Pardon o singura chestiune, dozele sa fie izolate fonic,sa nu intre in microfonie.

 

Pe de alta parte cei ce zic ca nu este buna ptr metale (?) se refera la forma , nu se preteaza este prea "clasica" forma.

Ptr metale ati trebuie chit cu forma de , cap de mort , craniu, paiangen, crocodil sau vampiri ...lol

Adica fiecare cultura si-a creat simbolurile , cu chitara de "surf" nu arati destul da "suparat", hehe

 

Dar daca o vopsesti cu de toate si lipesti pe ea de toate apoi injuri intr-una devine chitara de metalist.

 

Intr-adevar avad cutie de rezonanta se pot obtine si timbre mai bogate care suna bine pe "clean"

 

Un hardrockist vestit canta cu chitare hollow body .Tedd Nugent , folosind judicios reglajul de ton al statiei sau un EQ se poate scapa de Larrsen Effect.( dar dozele sa nu intre in microfonie , daca au microfinie trebuie amorsate cu ceara topita ca sa fixeze bobina si magnetul asa va disparea efectul

 

Daca vrei sa schimbi dozele cumpara ceva humbucker ieftin ,va suna bine.

 

Povestile cu EMG ,Dimartio, Seimur Duncan ...este vorba de cu totul altceva , se cauta ca tonul chitarei

captat de doze sa semene cu tonul chitarei de aicea munca multa cu dozele.Nu ptr country, rock sau metale, in aceste stiluri se foloseste chiar partea proasta a tonurilor "super" si se cumpara doze din "inertie" dupa reclama si mitologii.

Din cauza corpului cu cutie de rezonanta,ORICE chitara va intra in microfonie la volum mare,chiar daca s-a turnat in doze ceara de la 10 stupi de albine.

Cu un Eq se poate scapa de asta,dar pentru a nu face mediile sa dispara,trebuie un EQ cu min 31 de benzi,si sa fie profi de tot.Asa o sa coste eliminarea feedbackului de 4 ori cat chitara :)

Ted Nugent o umple cu carpe,are o tehnica speciala,iar distorsul lui nu este nici pe departe atat de brutal ca unul modern.

Asta cu dozele care suna toate la fel...e ca si atunci cand sunetistul de la Big Mamou mi-a spus ca toate mixerele suna la fel,doar ca unele au mai multe butoane,asa a ajuns Behringer pe aceeasi treapta cu Midas sau cu SSL.

Tocmai tu zici mai sus sa nu strice marea chitara de colectie,dupa care-i zici sa bage neste humbuckere ieftine...

Si nu te mai lua de astia cu metalele daca nu intelegi fenomenul,tu insuti fiind un geniu neinteles,am mai auzit un FOARTE mare chitarist din Romania plecat demult din tara care imi explica ca tonul lui Hendrix nu venea din statii Marshall,erau doar carcasele,inauntru era electronica facuta de CIA pentru a spiona Marea Britanie,iar statiile lui Santana sunt facute de NASA

Aberatie placuta in continuare

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.