www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dimarzio Breed Neck


Airhead
 Share

Recommended Posts

Salutare,

Am schimbat in week-end dozele la Ibanezul meu, RG370DX, cu DiMarzio Super Distorsion in bridge si Breed in neck.

Toate bune si frumoase, cand am probat-o acasa am observat ca doza de neck nu spit-eaza pe single coil, ramane doar humbucker. Adica pe selectia 4 am aceasi selectie ca 3, adica doza din mijloc la single coil, iar doar la 5, pozitia de neck, am humbuker.

La bridge nu am problema, doar la neck.

Pe site la DiMarzio spune ca este split-abila si Breed, poate nu am legat eu bine firele.

Cam asta e schema, simpla, dar poate ca nu am facut eu ceva bine. Este posibil sa nu fi legat bine firul negru si alb la selectorul de pozitie ?

Orice ideie este bine venita, asa ca multumesc anticipat.:rulez:

 

Dan

Link to comment
Share on other sites

ori nu ai legat bine ori ai un contact aiurea chiar pe switch. Verifica.

 

Asta am inteles si eu cand am vazut ca nu functioneaza.

Contact aiurea pe switch nu exista, vroiam doar o parere ce fir controleaza split-area, sa nu le verific pe toate.

Este cel rosu sau cel negru+alb care trebuie verificat, asta este intrebarea ?

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa masori intre fire sa vezi care sunt capetele bobinelor.

Zilele trecute am fost chemat de un coleg de forum care inlocuise dozele pe Gibson-ul sau cu altele custom facute pentru Gibson dar culorile nu coincideau. Poate si la tine este aceeasi problema.

 

Merci de raspuns.

Eu am atasat si schita dupa care am facut inlocuirea, si am zis ca poate stie cineva, avand in vedere pozitia firelor pe switch, care fir este cu split. Schita este descarcata de pe site-ul DiMarzio, selectat exact pentru RG370DX. Parerea mea este ca cele doua fire nu le-am legat bine, si cum nu am ciocan de lipit, trebuie sa merg cu chitata in alta parte, prefer sa aflu o parere inainte de vizita.

Edited by Airhead
Link to comment
Share on other sites

Nu e un fir care "face split-area".

Conectand impreuna cele doua fire se obtine hummbucker-ul, iar separat, vor fi splitate prin conectarea cate unui fir catre iesire, deci un fir si masa = doza simpla, ambele fire conectate impreuna (prin sw) si masa = hummbucker.

Daca ai pus firele corect pe sw inseamna ca problema este in sw.

Link to comment
Share on other sites

Merci de raspuns.

Eu am atasat si schita dupa care am facut inlocuirea, si am zis ca poate stie cineva, avand in vedere pozitia firelor pe switch, care fir este cu split. Schita este descarcata de pe site-ul DiMarzio, selectat exact pentru RG370DX. Parerea mea este ca cele doua fire nu le-am legat bine, si cum nu am ciocan de lipit, trebuie sa merg cu chitata in alta parte, prefer sa aflu o parere inainte de vizita.

 

Negru+alb sunt responsabile cu split-ul. :)

Link to comment
Share on other sites

hai ca am rezolvat problema si misterul. firele erau prinse, numai ca doza de neck era pusa invers, adica pe pozitia 4 fac pereche single coil doza de mijloc si partea de sus a humbucker, nu sunt una langa alta.

dar nu cred ca o schimb, o las asa, va fi unica. :rulez:

multumesc tututror pentru suport.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.