www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metal! (Djent Djent?)


manbearpig
 Share

Recommended Posts

Nu prea are de-a face (sau prea putin) cu djent-ul, dar e fain. Succes si inspiratie in continuare !

 

Cam asa e, dinamica acordajului standard si a celor (doar) 6 corzi ma "imping" catre riffaiala ceva mai conventionala, desi am incercat sa lucrez ideile intr-un spirit mai djent (rifful de sfarsit a iesit cam metalcoreala, ce-i drept). Multumesc de aprecieri!

Link to comment
Share on other sites

Super tare. Nu prea are de-a face cu djent, ceea ce e mai bine. :P

 

Practic imi aminteste de prog metal curat, i.e. Dream Theater, parca ceva stil Ron Jarzombek, Spastic Ink. Foarte bine produs, mixing bun, performanta curata. Tobele imi suna a Addictive Drums, dar le-ai procesat binisor. Soloul parca mai degraba suna a ceva prog rock decat metal, imi aminteste de Ozric Tentacles. Gaseste o voce si canta asta live, si cred ca o sa rupa. :rulez:

Edited by Metabog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Flattered I am! Tobele sunt intr-adevar Addictive Drums (urechea experimentata aude). Cand am compus piesa, zau de ma gandeam la Jarzombek, dar vad ca aduce un pic. Si e si un pic de Tony MacAlpine recent (2011), mai ales la "refren". Damn you lack of originality!

Link to comment
Share on other sites

Nu e prea in zona mea asa mult acest gen; am ascultat doar cateva piese Meshuggah si ceva TesseracT, dar oricum. Piesa e interesanta, desi solo-urile alea nu imi pica asa de bine mie personal. Cred ca ar putea beneficia de un mix/ master mai bun, totusi. In orice caz, e decent:) Keep it up!

Link to comment
Share on other sites

@Sto: Imi cer scuze daca s-a interpretat gresit postul meu, ti-am dat si PM, am pus poza doar de fun, ma gandeam ca vei aprecia.

 

@Metabog: Am folosit impulsuri de la Guitarhacks, mai exact JJ Powertube. Pe chitarile ritm (double tracked, pan hard right si hard left) am folosit un JJ FRED45-1(pentru "carne") pe unul din canale si un CENTRE 0 pe celalalt (pentru inalte). Pe chitarile solo parca tot un CENTRE am folosit.

 

PS: In Flames.

Edited by manbearpig
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru critici si aprecieri!

 

Stiu ca este loc de mai bine la partea de mix, bibilesc la fiecare piesa pana suna bine pentru urechea mea, dar inca studiez si experimentez.

 

Cat despre acordaje, poate un Drop C in viitorul apropiat, sau chiar 7-String.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.