www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Opinia voastra


Guest ~Hyperion~
 Share

Recommended Posts

Guest ~Hyperion~

Am vazut ca mai multi isi pun bazele in acorduri. Eu nu sunt total de aceeasi parere. Zic ca se completeaza unele pe altele dar zic ca este mai greu sa canti o piesa care implica game si alte note mai greu de scos decat sa faci niste acorduri. Acordurile zic ca se fac usor si nu trebuie depus chiar atat de mult efort in ele. Ce consider greu ca ar fi la acorduri este sa le canti la o viteza foarte mare si sa nu fie orice acorduri (macar sa aiba bareuri si o prindere mai grea). Bine ca depinde si de piesa care o canti si genu (logic) dar vreau sa aud si parerea voastra :):) .

Link to comment
Share on other sites

:) Hmmm ... what? gamele-s facute din note, acordurile-s facute din note, tehnic vorbind tu canti note pe chitara fie ca le gandesti ca facand parte din vreun acord fie ca le gandesti ca facand parte din game. Fii (mai) explicit daca vrei sa afli opinia noastra si nu comentarii de genul celor pe care le-ai primit.
Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

Am vazut ca mai multi isi pun bazele in acorduri. Eu nu sunt total de aceeasi parere.

 

poate o sa iti vina greu sa crezi, dar alea sunt baza..

 

cred k inteleg unde bati.. k e mai greu sa faci un solo de 20 de min decat sa skimbi 3 acordui.. dar stii si alea 3 acorduri trebuie sa le skimbe cineva, aia e armonia.. si ala care face solourile crede-ma k stie acordurile alea "inutile"..

 

vorbeai de skimbatu acordurilor la o viteza f mare.. si la o balada ce te faci ? o faci mai saltareatza un pic nu ? :)

 

p.s. : discutie fara sens..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Guest ~Hyperion~

Ca sa fiu mai explicit: am vazut numai lucruri de genu "exerseaza la greu acordurile" si m-a surprins. Nu zic ca nu trebuie exersate doar ca nu mi se par atat de dificile (chiar deloc) ca sa le exersezi doar daca sunt puse bine intr-o piesa ca sa iti trebuiasca ceva indemanare si sa fie cantate intr-un anumit fel (razgaiado de exemplu). Cel mai bun exemplu ar fi o piesa care o fac momentan: Asturias de Isaac Albeniz unde se imbina ft frumos acordurile cu restul pieseisi si va recomand sa o ascultati daca nu o stiti. La subiectu asta intervine chestia si cu ce anume canti. Asa ca poate degeaba mai intreb de ce sunt asa de necesare acordurile.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa fiu mai explicit: am vazut numai lucruri de genu "exerseaza la greu acordurile" si m-a surprins. Nu zic ca nu trebuie exersate doar ca nu mi se par atat de dificile (chiar deloc) ca sa le exersezi doar daca sunt puse bine intr-o piesa ca sa iti trebuiasca ceva indemanare si sa fie cantate intr-un anumit fel (razgaiado de exemplu). Cel mai bun exemplu ar fi o piesa care o fac momentan: Asturias de Isaac Albeniz unde se imbina ft frumos acordurile cu restul pieseisi si va recomand sa o ascultati daca nu o stiti. La subiectu asta intervine chestia si cu ce anume canti. Asa ca poate degeaba mai intreb de ce sunt asa de necesare acordurile.

 

linia melodica este "soloul" , acordurile sunt "background"-ul , acompaniamentul da culoare si ajuta soloul sa iasa in evidenta...etc.

Asta pe foarte scurt , si solourile se pot reduce la arpegiile acordurilor din gama respectiva.

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

...mmm...sa zic si eu ceva.

Parerea mea este ca un incepator ar trebui sa inceapa sa studieze mai intai acordurile simple , sa le inteleaga , sa le calculeze , apoi sa treaca la bareuri gasind mai multe posibilitati de formare a unei game pe chitara. apoi sa studieze acorduri cat mai grele si tehnica de armonie...well , din moment ce ai avansat putin in domeniu , iti dai seama ca acordurile nu is grele deloc , trebuie doar ca sa le gandesti sa le calculezi si sa le exersezi...

 

Don't shoot me !

Link to comment
Share on other sites

Pai eu asta vreau sa stiu: de ce incepeti cu acordurile? :)

 

Dude ... lumea cand isi ia chitara vrea sa cante ceva cat mai repede si de ce sa nu faca asta? De ce sa stai saptamani bune sa inveti note, game si sa iti dai drumul la mana cat de cat ca sa iti iasa un vals sau vreo alta melodie usoara cand poti sa inveti niste acorduri destul de usor si in timp ce avansezi si te dai pe game sa zdrangani un Amintiri cu haiduci, Andri Popa, Rosu aprins sau vreuna de-a lui Alifantis de unul singur sau la scara cu prietenii la o bere. Mi se pare ok pentru moral sa incepi cu acorduri.

Edited by noxes
Link to comment
Share on other sites

Guest titus

So.. fie apa, fie lamaie.. sincer prefer o limonada :)

SUNT PERFECT DE ACORD... :):)

ADEVARU' E CA O PIESA TRE' SA LE AIBA PE AMBELE CA SA FIE VALOROASA.

EX: 3 ACORDURI SI GATA PIESA DE PUNK... PLICTISITOR...

MODULATII PESTE MODULATII PE TOT FELU' DE GAME "DUBIOASE" SI SEAMANA CU MALMSTEEN... OBOSITOR...

CEL MAI BINE, DUPA PAREREA MEA E SA LE COMBINI... PUI SI "APA" SI "LAMAIE", IAR DECA AISI NISTE "ZAHAR" SI "1 CUB DE GHEATA" SCOTI O "LIMONADA" EXCEPTIONALA... :(

Link to comment
Share on other sites

Guest ~Hyperion~

Ma nu ca ash vrea sa ma incred dar eu nu am studiat niciodata acordurile dar sunt sigur ca pot sa iti cant o piesa care are numai acorduri si sa o cant si bine. Bine ca depinde si de piesa. Asa ca ma gandesc ca de ce sa exersez acordurile cand le pot face ft bine dupa o vreme. Cum se numesc si care sunt asta nu e o problema, ci cum le canti. Am stapanit bine chestia cu cantatu cantand piese care implica si ceva acorduri. De-aia cred ca nu este chiar asa de important sa cashuni pe ele mai ales la inceput.

Link to comment
Share on other sites

Ma nu ca ash vrea sa ma incred dar eu nu am studiat niciodata acordurile dar sunt sigur ca pot sa iti cant o piesa care are numai acorduri si sa o cant si bine. Bine ca depinde si de piesa. Asa ca ma gandesc ca de ce sa exersez acordurile cand le pot face ft bine dupa o vreme. Cum se numesc si care sunt asta nu e o problema, ci cum le canti. Am stapanit bine chestia cu cantatu cantand piese care implica si ceva acorduri. De-aia cred ca nu este chiar asa de important sa cashuni pe ele mai ales la inceput.

 

Stai ca nu prea inteleg ce tot zici, adica la tine studiatul acordurilor inseamna sa le inveti pe de rost denumirile fara sa le canti??? :)

Link to comment
Share on other sites

@~Hyperion~ eu nu inteleg de ce despici atata firu-n patru cand tu canti partituri de chitara clasica, in care linie melodica sau acord, se canta la un loc si nu se invata separat ca la muzica rock, de exemplu. cine invata sa cante la chitara trebuie sa stie absolut tot ce este necesar si in materie de de executie solistica si in materie de prindere de acorduri. desigur, acordurile au partea lor de filozofie dar nu in ceea ce priveste executia :) !

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Pai eu asta vreau sa stiu: de ce incepeti cu acordurile? :)

 

Parerea mea , ca un incepator isi dezvolta si digitatia pe chitara , studiind acorduri simple ...

Ce poate sa fie mai palpitant pt un incepator decat sa invete 3 acorduri si sa cante deja un cantec ?

Link to comment
Share on other sites

Ma nu ca ash vrea sa ma incred dar eu nu am studiat niciodata acordurile dar sunt sigur ca pot sa iti cant o piesa care are numai acorduri si sa o cant si bine. Bine ca depinde si de piesa. Asa ca ma gandesc ca de ce sa exersez acordurile cand le pot face ft bine dupa o vreme. Cum se numesc si care sunt asta nu e o problema, ci cum le canti. Am stapanit bine chestia cu cantatu cantand piese care implica si ceva acorduri. De-aia cred ca nu este chiar asa de important sa cashuni pe ele mai ales la inceput.

 

Mai util este sa intelegi cum se formeaza si sa inveti ca se pot executa in multe feluri pe grif. Trebuie sa stii sa le si alterezi ca sa poti spune ca poti canta orice piesa pe acorduri. Daca tu iei un G major in pozitia open si celalat chitarist la fel o sa aveti mai putina culoare decat daca unul canta acordul in alta pozitie sau in alta stare/rasturnare.

Link to comment
Share on other sites

Guest ~Hyperion~

M-am cam grabit cu topicu asta. Vedeam mai peste tot "invata acordurile, repeta acordurile" si devenea ft enervant. A devenit atat de insuportabil (pt mine) incat nici nu m-am mai gandit si am deschis topicu asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest alexm

acorduri vs cantat care nu implica acorduri??...nu...cantat

 

eu cred ca trebuie sa incepi cu gamele apoi, din game formezi acordurile. Dar baza sunt gamele...

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

acorduri vs cantat care nu implica acorduri??...nu...cantat

 

eu cred ca trebuie sa incepi cu gamele apoi, din game formezi acordurile. Dar baza sunt gamele...

 

 

un incepator isi pierde cheful repede cu asa ceva

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.