www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Este Nevoie De Marca Inregistrata ?


Guest SilviuSx67
 Share

Recommended Posts

Guest SilviuSx67

Salutare :) ... vara asta , impreuna cu niste prieteni mi-am infiintat o trupa . Totul merge bine momentan , ne-am ales numele , ne-am facut un logo , am compus melodii . Dar ne-am lovit de o problema . Trebuie oare sa ne inregistram la OSIM ? Daca da stie cineva cam cat ar costa sau de ce avem nevoie pentru asta ?

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Salutare :) ... vara asta , impreuna cu niste prieteni mi-am infiintat o trupa . Totul merge bine momentan , ne-am ales numele , ne-am facut un logo , am compus melodii . Dar ne-am lovit de o problema . Trebuie oare sa ne inregistram la OSIM ? Daca da stie cineva cam cat ar costa sau de ce avem nevoie pentru asta ?

 

Multumesc !

 

Pai, daca crezi ca e cineva cine v-ar fura/folosi piesele sau numele trupei, atunci da. Inregistrarea unei piese nu costa, insa pentru nume trebuie sa platiti vreo 300 de euro.

Link to comment
Share on other sites

Guest SilviuSx67

Pai, daca crezi ca e cineva cine v-ar fura/folosi piesele sau numele trupei, atunci da. Inregistrarea unei piese nu costa, insa pentru nume trebuie sa platiti vreo 300 de euro.

 

cam scump :)) ... mai bine ne cumparam nishte echipament si jucam pe risc decat sa cheltuim atatia bani pe un simplu nume :D

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Atat timp cat o identitate vizuala nu este marca inregistrata este considerata publica, adica poate sa fie folosita de orice alte persoane. Inregistrarea la OSIM se face pe baza unui manual de studiu. Se va studia logo-ul din toate punctele de vedere ale constructiei (de la elemente grafice, text, culori, proportii, reprezentari) si daca se dovedeste ca se aseamana cu alta identitate vizuala deja inregistrata (sau contine elemente mult prea asemanatoare) va fi declarat respins.

Link to comment
Share on other sites

Nu "trebuie" sa va inregistrati nimic nicaieri. Daca vreti sa faceti o treaba "profi", va inregistrati numele si logo-ul la Osim si piesele la UCMR-ADA. Dar nu vad de ce ati face asa ceva cat timp nu aveti un album scos/vandut. Despre drepturile de autor, daca voi va mazgaliti logo-ul pe o foaie de hartie si o lipiti pe un perete, se considera ca cel care a realizat acel logo are drepturi de autor asupra operei respective, conform Legii 8/1996. In baza aceleasi legi, odata ce ati cantat piesa respectiva intr-un concert, se considera ca ati adus-o la cunostinta publicului si, din acel moment, voi aveti drepturi de autor asupra acelei piese. Ei, problema este daca apare unul care spune ca a cantat piesa respectiva inaintea voastra si va actioneaza in instanta. In momentul ala, fiecare poate veni cu martori care sa sustina marturia fiecaruia, insa, daca unul are inregistrata piesa la UCMR-ADA, acela ar avea castig de cauza fara prea mare bataie de cap.

In orice caz, tinand cont ca nu va cunoaste foarte multa lume compozitiile sau identitatea vizuala, nu aveti de ce sa va bateti capul...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.