www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doza Dimarzio Usa (Posibil Anii 80)


bach
 Share

Recommended Posts

Am o doza Humbucker Dimarzio (nu cunosc modelul, are doar stanta dimarzio usa) care are 4 fire+masa,2 albe si 2 rosi si masa, n-am mai intalnit nici o doza facuta asa si bobinele sunt mai plate placa de alama de pe verso sta pe suruburi suspendata nu atinge bobinele ca la un humbucker standard, firele sunt impartite cate 2+masa intr-o izolatie (deci e un cablu dublu si foarte mare pt o doza) am sa fac niste poze ca e mai greu de explicat in cuvine. Daca cineva a mai avut asa ceva as vrea sa stiu cum se leaga exact doza asta ca sa nu ma pun sa fac experimente

Link to comment
Share on other sites

cred ca cel mai bine ar fi sa faci 2-3 poze si sa le trimiti direct la sursa si sigur o sa primesti un raspuns.

este pe pagina dimarzio o sectiune de intrebari si solutii tehnice.

http://www.dimarzio.com/faq

Email us at tech@dimarzio.com. We'll be happy to answer your technical questions by email, usually within one to two business days. If you are asking our advice on which DiMarzio® pickup model to use, be sure to include important information such as your guitar and amp model, playing style, what you don't like about your present pickup and what you would like to accomplish with a new pickup.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ai ground si hot pentru fiecare coil in parte. Ca sa afli care e cablul carui coil, conecteaza-le la un cablu de chitara, baga-l in amp si loveste cu un obiect metalic coil-urile (nu trebuie sa o montezi pe o chitara pentru a proba). Ca sa vezi cam ce ton ar scoate, foloseste un generator de semnal http://www.ringbell....tware/audio.htm . Daca ai niste casti cu un eq flat, lipeste casca de doza si studiaza rezultatul pentru diferite frecvente (claritate si volum). E metoda cam (foarte) ciudata, dar nu mai e nevoie ca doza sa fie pe o chitara ca sa o poti compara cu alta.

Cat despre 'arhitectura" dozei, am si eu un humbucker construit la fel ca doza pe care ai descris-o, suna... clar la volum mediu si cu inaltele putin scoase in evidenta.E de bridge, dar o tin in neck. Face pereche buna cu doza bridge (o asiatica anonima cu output foarte puternic).

Edited by draugr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.