www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat De Amp


Guest GicaBass
 Share

Recommended Posts

Guest GicaBass

Ce amp imi recomandati ca sa se potriveasca cu un bass Harper in 6 corzi(doze pasive) ?

 

As prefera un sunet mai funky, mai bright.

 

Mai am si un procesor micut, Boss ME-20B.

 

Buget mic, gen 600 ron.

 

Nou, mana a 2a...

 

Cati mai multi watti :))

Link to comment
Share on other sites

La banii aia nu prea conteaza prea mult ce firma e, important e sa aibe difuzor minim de 12", preferabil 15" si putere cat mai mare. Poate gasesti un Fender Rumble 100 SH, sau un Ashdown, eu catre asa ceva m-as uita. Fender-ul suna cam cum vrei tu, desi eu prefer tonul de Ashdown, duce mai spre Ampeg.Daca vrei un ton mai intepat poti sa te uiti si la amplificatoarele Kustom, ofera putere mare si un ton destul de bright la un pret foarte bun.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Ce amp imi recomandati ca sa se potriveasca cu un bass Harper in 6 corzi(doze pasive) ?

 

As prefera un sunet mai funky, mai bright.

 

Mai am si un procesor micut, Boss ME-20B.

 

Buget mic, gen 600 ron.

 

Nou, mana a 2a...

 

Cati mai multi watti :))

 

Acu 9 zile am vazut la talcioc Flavia /Aurora un dif de 18" ...nu l-am incercat ca nu am nevoie ...acela ar fi fost OK ptr. bas.

 

Minim dif de 15" cu SPL minim 85 dB ce sa suporte 100-150W ( real) plus o statie de aprox 70-100W .

 

Deci o statie de ( orice) firma costa cam de doua trei ori cat ar costa un dif cu o boxa facuta de tine si un amplif (Head) de putere de o firma mai ieftina.

 

Ptr slap la Funk mai ai nevoie de dif de inalte pe langa cel de bas .. in procesor precis ai compresor..si filtre ..deci nu ai nevoie de o statie ce a contina integrat inca un procesor .

Link to comment
Share on other sites

Guest GicaBass

inteleg, boxa as putea sa mi-o fac. dintr-un lemn ceva care sa respecte niste dimensiuni si 2 difuzoare(un dif de 15" si o goarna) care le-as lua la un pret bun(max 300 ron).

 

ce sfat de head mai ieftin ai putea sa imi dai? dupa puterea si impedanta lui sa ma orientez si la cabinet

Link to comment
Share on other sites

inteleg, boxa as putea sa mi-o fac. dintr-un lemn ceva care sa respecte niste dimensiuni si 2 difuzoare(un dif de 15" si o goarna) care le-as lua la un pret bun(max 300 ron).

 

ce sfat de head mai ieftin ai putea sa imi dai? dupa puterea si impedanta lui sa ma orientez si la cabinet

De obicei difurile in mare majoritate au 8 ohmi ,...

 

daca statia este de pana la 100W la 4 Ohm este bine sa ai dif cu imp. de 4 Ohm.

 

daca ai statie de 200/4 Ohm ...poti sa folosesti dif de 8 Ohmi deoarece ajunge puterea catre dif la 100W si este OK.

 

Daca este statie pe tranzistoare ...

 

la statie pe tuburi trebuie sa ai impedanta exacta altfel ai distorsiuni si pierzi din putere .

 

Dimensiunile gasesti cu GOOGLE ..."DIY Bassguitar cabinet project .." si vei gasi tot ec doresti , mai gasesti pe forumuri proiecte descrise de la A la Z ...etc

 

In principiu ptr bass o boxa inchisa de 6o litri ptr un dif de 18" ar fi OK .Ptr a mari raspunsul in frecvente catre mai basii se poate cauta "bassreflex enclosures" daca vrei ptr chitara bass cu 5 corzi ... Este mai complicat un bassreflex ..dar dupa ce citesti . construiesti si experimentezi mult pana la urma atr putea sa functioneze ( hehe) .

 

daca tipul si datele difului sunt cunoscute se poate sa calculezi on;line pe net ...cu zecile de programe de calcul al incintelor de diferite tipuri. ...

 

 

Cred ca un Eminence de 15 " gasesti si de nou ...difuri foarte bune .. cu randament mare /rezistente..in jur de 300-350 Ron..

 

Cu un dif foarte bun poti sa folosesti si un amplif de doar 50W ..daca0i mai ieftin..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Dacă îți poți face cab-ul și folosești procesorul ca preamplificator tot ce-ți mai trebuie e un amplificator de putere.

Poți alege unul de aici în funcție de nevoi și difuzoare disponibile sau poți construi unul singur.

 

Ptr cine se pricepe la electronica si are ceva experienta cel mai simplu este sa cumpere nou sau second hand..amplif de putere ptr automobil ..

 

La 100 Ron 2 x 100W ce in punte scoate 200W este super ..

 

Singura problema este sa transformi alimenterea ...respectiv sa alimentezi dintr-un traf +redresor+filtraj ..adaptor de retea.

 

Unele au convertor DC-DC 12V->60V foarte bun cu randament exceptional ce au pierdere doar 10-15W ..acestea se pot alimenta cu o sursa de curent continu de 12V/ 10A fara modificari.

 

Avantajele sunt multe...fata de un proiect de la "zero".

 

Dar ptr cine nu e cu electronica asa ceva merita :

THE T.AMP PM40C

http://www.thomann.de/ro/the_tamp_pm40c_endstufenmodul.htm

 

Cu un dif cat nmai bun ..40W suna bine.

 

Diful este cel mai important !!!! SPL cat mai mare ...cu camp magnetivc cat mai dens chiar daca-i chitara bas .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest GicaBass

as avea de unde sa iau un amp auto eftin

 

poti sa imi dai mai multe detalii te rog despre alimentare? o varianta cat mai ieftina, ca asta e scopul.

banuiesc ca nu merge cu adaptor de 500mA de la retea

Link to comment
Share on other sites

12 V * 500 mA = 6 W maxim. Amplificatoarele nu au eficiențã 100%, deci în realitate poți folosi doar o parte din energia alimentatã ca putere audio. De obicei scrie pe echipament (amplificator) de cât curent are nevoie. La amplificatoarele ieftine (e.g. monolitice) alimentarea e cea mai scumpã parte, deci nu știu cât de mult economisești cu un amp auto. Dacã gãsești un SMPS ieftin ar fi OK, unii au avut succes cu surse de PC.

Link to comment
Share on other sites

Guest GicaBass

ma gandesc la o alimentare de laptop.

 

am vazut una de 5.000 mA pe12V la 60 ron.

 

asta ar insemna 60w maxim, dupa calculul tau, poate chiar mai mult, depinzand de randamentul amp-ului

Link to comment
Share on other sites

Nu e "calculul meu", asta e definiția watt-ului:

 

One watt is the rate at which work is done when one ampere (A) of current flows through an electrical potential difference of one volt (V)

Adicã 1 W = 1 A * 1 V

poate chiar mai mult, depinzand de randamentul amp-ului

Viceversa: mereu mai puțin decât 60 W, niciodatã mai mult (ar încãlca a doua lege a termodinamicii).

De exemplu Behringer A500 scoate maxim 375 W RMS / 600 W peak dar consumã maxim 1250 W.

Cred cã pânã la urmã tot mai convenabil e sã iei unul entry-level gata fãcut, gen T-Amp sau Behringer. Se poate și mai rãu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.