www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Selector De Doze - Didital


Messu
 Share

Recommended Posts

Salut !

Caut de vreo doua zile si nu reusesc deloc sa mai gasesc un film de prezentare despre un prototip de ghitara cu posibilitatea de a salva diverse combinatii de doze

cu volum si ton aferent fiecaruia.

Dupa cum imi amintesc ca se spunea in film, un nou tip de instrument cu "milioane" de posibilitati. O ghitara aparent obisuita, fara procesare de sunet, dar cu o parte de electronica digitala care permite salvarea tonurilor in preseturi si bank-uri.

Poate s-a discutat aici pe forum dar mi-e imposibil sa-mi amintesc. Nu resuesc sa gasesc nici pe Youtube... Stiu doar ca SIGUR am vazut asa ceva !

Daca aveti vreo idee sau o memorie mai buna decat a mea poate ma ajutati cu un link,... ceva.

Va rog !

Edited by Messu
Link to comment
Share on other sites

Cred că zici de Music Man Game Changer:

 

 

Și la cele "robotice" de la Gibson poți salva astfel de preset-uri dar includ și DSP (pt. filtrare).

Mă gândeam să fac și eu un astfel de sistem la una din chitare dar acum n-am humbucker-e cu 4 fire.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Hmmmm, ... este, ... dar, ... nu chiar ! ;)

Ce-am vazut eu nu implica niciun calculator, ca in filmul de fata.

Totul se facea de pe ghitara. Imi amintesc si acum : avea un toggle switch (ca cel de pe gibson les paul) cred ca pentru bank-up si bank-down si cred ca ceva rotary switch pentru preseturi.

Cred ca pentru salvare avea un potentiometru cu un fel de push-pull (dar fara retinere - un fel de push buton).

Cam asa ceva. N-mi amintesc niciun calculator. Nici vreun afisaj pe chitara.

Ahhh, mor de nervi ca nu pot sa-mi amintesc. Dar poate ne ajuta cineva :D

 

Ba sa stii ca ai dreptate !

Music Man este ghitara !!!

Scuze. M-am mai uitat la alte filme de prezentare si intr-adevar este vorba de Game Changer .

Multumesc mult !!!

Link to comment
Share on other sites

Știu dar n-are rost sã mã complic, am gãsit alte soluții mai potrivite pentru mine.

 

@Messu: dacã te gândești sã dezvolți un astfel de sistem poate incluzi și interactivitate MIDI, ceva în genul conexiunii dintre Variax și unele POD-uri. Astfel poți corela preset-urile de pe chitarã cu cele de pe orice alt echipament cu MIDI pe care-l ai.

Link to comment
Share on other sites

Asa e. Idea ta mi se pare interesanta. O sa ma gandesc la ea, insa s-ar putea sa fie o "palarie" cam mare pentru mine :)

Da, as vrea sa gandesc un astfel de switch la rugamintea unui prieten. Acum tre sa vad ce pot sa fac...

Tot cautand dupa Game-Changer am gasit asta:

 

http://precisionmusictechnologies.com/guitar_max.htm

 

care pare o altenativa serioasa, larg configurabila si care se poate instala in orice instrument.

Cum spuneam prietenului meu, cam tot ce trebuia inventat, s-a inventat deja .... :)

Oricum, in limita tipului dipsonibil s-ar putea sa incerc ceva si daca si reusesc o sa va povestesc tuturor aici pe forum.

 

Chiar, ai idee ce as putea sa folosesc pentru comutarea dozelor. Ceva mai eficient energetic decat micro-relee. Ceva switch-uri integrate, exista ?

Edited by Messu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.