www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce impresie v-au facut D.M.?


Guest Eugen_G
 Share

Recommended Posts

Guest Eugen_G

In anii '90 nu imi placea decat "Personal Jesus" shi "Master and servant" dar acum imi plac din ce in ce mai mult.

Mie mi se par cea mai inovatoare trupa dintre cele vechi(Metallica m-au cam dezamagit in ultima vreme).

Mult trupe parca shi-au pierdut filonul artistic dar ei inca nu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Eugen_G

Nu vreau sa supar pe nimeni dar mi se par o trupa intradevar mare(comparabila cu Metallica).Nici eu nu-i prea iubeam in anii '90 dar nu pot sa nu vad ca sunt de calitate superioara(precum un vin vechi care cu cat se invecheshte cu atat e mai bun).

Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-a impresionat ca am vazut si eu in sfirsit in Romania un show intr-adevar exceptional. Nu am fost la MJ, poate sa fi fost la el comparabil cu asta. Si oameni care au mai vazut show-ri tari pe afara mi-au zis ca asta a fost la inaltime. Probabil ca si prezenta si public tot doar cu MJ se poate compara. Chiar si doar pt astea cred ca a fost ceva ce nu trebuia ratat.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

sincer d.m. is tari de pri ani 90 de la 'exciter' ...iso trupa tare si cant is in modul depeche :) ii ascult cu placere ...

aa si comparatia cu metallica a fost cam nepotrivita. dar sa stii ca sau cam prostit ...imi plceau pe load si reload erau chiar tari ziceau ceva acuma is anger anger aaa ..i'm so mad

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

Foarte bun concertul. Sincer m-am dus cu un pic de teama la concert, stiind din celelalte concerte pe care le vazusem ca nu erau asa de bine asezati. DM era o muzica foarte potrivita pentru studio, dat fiind faptul ca foloseau o multime de sunete "secundare" care erau greu de obtinut pe scena fara banda.

 

Acum, insa, am fost foarte placut surprins sa observ ca si-au adaptat muzica pentru performanta live, cu tobe si chitari. A sunat un pic diferit decat variantele de album, dar a sunat foarte bine. Spectacolul vizual a fost si el la inaltime, desi nu il consider foarte relevant.

 

Intr-un cuvant: excelent.

 

Un pic de trivia (neconfirmata din mai multe surse :) : concertul de la Bucuresti a fost singurul din actualul turneu unde au iesit la bis. Nu aveau de gand (asa se pare) sa iasa la bis pentru ca dupa terminarea concertului se urcasera deja in microbuz. De altfel au stat destul de mult pana au revenit pe scena, ceea ce vina in sprijinul observatiei.

 

Sa traiti.

 

maniakul, ia zi-ne 'talika teoria cu "debeshi" si muzica culta :)

hai umileste-ne :)

 

Pai e!

Link to comment
Share on other sites

Guest Semnlas

*** cum sa compari Metallica cu D.M. doar pt k au venit si la noi doua ore lumea a innbunit.Iar faptul k metallica nu a mai scos nimik nou nu inseamna nik.anyway d.m suck

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Mie personal mi-au placut ft mult,e adevarat e si primul meu concert "strain" sa zic asa..au facut ft bine ca si-au adus tot ce le trebuia,sonorizarea a fost excelenta,playlistul a fost chiar ft stufos,momentele in care Martin a cantat sublime

Pacat ca deschiderea a fost de cacao pur si simplu,Suie Paparude m-au dezamagit enorm,mai mult parca au facut playback,iar pe Sistem oricum nu ii inghit,li s-a rupt si banda parca si in al doilea rand,ce a fost cu amestecatura aia intre oameni care habar n-aveau cine sunt DM si urlau ca niste ciori in spatele meu si oameni care pe bune erau fani

Nu stiu ce atata sunt atacati,in sfarsit a venit o trupa de clasa care ne-a aratat cum ar trebui toate concertele sa arate de acum incolo :)

Link to comment
Share on other sites

Guest pioana

*** cum sa compari Metallica cu D.M. anyway d.m suck

 

Daca ai facut o afirmatie, e preferabil sa aduci si argumente. Faptul ca tie nu-mi place nu e relevant si doar pentru asta nu ar trebui sa spui ca "d. m. suck".( Daca nu ma insel, forma corecta ar fi "d.m. sucks" )

 

In al doilea rand, atat Metallica cat si Depeche Mode sunt monstrii sacrii, sunt deschizatori de drumuri, fiecare in genul sau de muzica.

 

Imi plac ambele trupe. Dar nu le compar. Nu le pot compara nici concertele pentru ca la Metallica nu am fost. Am fost la concertul de vineri si as putea sa-i gasesc niste hibe: deschiderea :) ( la ce folos o deschidere in cazul DM?), sonorizarea (acolo in spate nu se auzea ce indemnuri rosteste David) si la inceput chiar ecranele (credeam ca lipsesc cu desavarsire :) ).

 

Prestatia trupei a fost insa la inaltime. :(:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Orice s-ar spune(de ex. ca D.M. sucks) nu au fost decat 3 mari evenimente in Romania de anvergura asta:concertele lui Michael Jackson;concerul Metallica shi concertul Depeche Mode.

Doar poate Manowar sau Judas ar mai strange atatzia oameni.

D.M. sunt un exemplu de fenomen cu patrundere in mase.

Ei shtiu cu adevarat sa vorbeasca pe limba marilor multzimi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mirunaz

am fsot si eu la concert si mi-a placut f mult,am mai fost si la altele,dar asta le-a intrecut pe toate...a fost bine organizat,sunetul excelent,spectacolul genial (ecranele alea si montajele alea care se faceau la minut au fost nemaipomenite) si apoi despre public sa va spun: desi imi pare rau sa zic a fost mai frumos decat orice concert rock..si va spun si de ce ...la un concert rock nu se paote sa nu vina nsite idioti care sa se imbete ca porcii,sa faca pogo si sa te traga si pe tine la pogo mai ales cand esti mic si fara aparare ca mine..in schimb aici lumea s-a comportat exemplar,fiecare a intrat frumos pe stadion pe la intrarea de pe bilet,nu am vazut vrun pic de inghesuiala la iesirea de pe stadion,lumea a fost ff civilizata..si sa auzi un stadion intreg cantand iti da un sentiment nemaipomenit.Eu nu sunt mare fac DM,ii plac tatalui meu si a cumparat bilete si am zis ca e pacat sa nu merg si eu dak tot am bilet,eh si nu imi pare rau ca am mers..nu stiu dak o sa mai vad asha un show :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Este foarte frumos shi adevarat ce ai zis.

Din pacate in Romania multe persoane care asculta rock shi multzi muzicieni(asha zishi) sufera de complexul superioritatzii de care,din fericire,D.M. nu sufera deshi-i cunoashte o lume intreaga.

Intotdeauna ei au fost la inaltzime.

Link to comment
Share on other sites

Cu postul de mai sus m-ai deranjat putin pentru ca am impresia ca te referi si la mine, ceea ce este foarte FALS

 

Eu nu am nimic cu DM (cum as putea?). O sa-ti povestesc pe scurt ceva, ok?

 

In timpul vechiului regim fanii DM erau exact ceea ce noi, rockerii NU ERAM. Adica erau frezati (asa cum isi doreau autoritatile), purtau pantaloni de stofa, erau preferatii profesorilor in scoala. Ei stiau asta si abuzau din plin de pozitia lor. Asa ca permanent ne incaieram.

 

Trupa DM e o trupa mare, cunoscuta si foarte apreciata oriunde in lume. Nu cred ca au nevoie ca eu sa le fiu fan...

Link to comment
Share on other sites

Daca ai facut o afirmatie, e preferabil sa aduci si argumente. Faptul ca tie nu-mi place nu e relevant si doar pentru asta nu ar trebui sa spui ca "d. m. suck".( Daca nu ma insel, forma corecta ar fi "d.m. sucks" )

 

 

E plina lumea de "Windoze sacs", "Linux rulz", "Rock sacs/ruls", "Depes sacs/rulz" etc. Este dovada de "coolness" sa spui "whatever sucks/rulz". De fapt nu e dovada decat de indolenta, indiferent daca zici sucks sau rulz.

Link to comment
Share on other sites

Cu postul de mai sus m-ai deranjat putin pentru ca am impresia ca te referi si la mine, ceea ce este foarte FALS

 

Eu nu am nimic cu DM (cum as putea?). O sa-ti povestesc pe scurt ceva, ok?

 

In timpul vechiului regim fanii DM erau exact ceea ce noi, rockerii NU ERAM. Adica erau frezati (asa cum isi doreau autoritatile), purtau pantaloni de stofa, erau preferatii profesorilor in scoala. Ei stiau asta si abuzau din plin de pozitia lor. Asa ca permanent ne incaieram.

 

Trupa DM e o trupa mare, cunoscuta si foarte apreciata oriunde in lume. Nu cred ca au nevoie ca eu sa le fiu fan...

 

Mai Killahead, e un pic ciudat ce zici matale. La care vechi regim te referi? Iliescu? :)

 

Apoi, cred ca esti de acord ca "trairile" contradictorii ale rockerilor si depesarilor nu erau decat niste teribilisme. Nu apetenta pentru un stil de muzica sa altul era problema, ci oamenii care se credeau mai destepti. Cum ar veni am cunoscut si rockeri buni si depesari prosti. Si invers.

 

Iar in ceea ce priveste preferintele profesorilor/autoritatilor pentru unii sau pentru altii, este cam exagerata. Eu personal nu am vazut depesari in pantaloni de stofa, ci numai jeans. Singurul element distinctiv in ceea ce priveste frizurile erau perciunii. Am intalnit si depesari "aranjati", cu frizuri gelate si perciuni subtiati, cu ciocate de import si levisi albi, dar erau asa de prosti ca nu puteau fi preferatii nici unui profesor. Poate cel mult ale unor fete la fel de proaste ca ei.

 

Iar in bataile la care te refereai matale, nu cred ca era o tabara "mai superioara" :) . Erau toti o masa de turmentati. Ce sa-ti povestesc, este foarte cult sa te bati cu pumnii pentru preferintele muzicale :)

 

Hai sa traim cu totii!

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Eu nu m-am referit la nimeni shi nici nu am vrut sa jugnesc pe nimeni.Am constatat doar o stare de fapt.

Am fost la unele concerte shi am asistat la unele discutzii care m-au deranjat prin faptul ca persoanele respective au lasat impresia ca ar fi"zei" ceea ce nu poate decat sa dauneze(nu mie ca eu ignor asha ceva)ci rock-ului,in spetza imaginii lui.S-ar putea ca la un moment dat unora(multzi) sa li se faca lehamite de rock iar nu eu voi pierde din cauza asta ci tot persoanele implicate in fenomen,adica cei care ishi promoveaza imaginea(falsa) de rock-eri cool shi duri.

Link to comment
Share on other sites

Mai man1ak, ce spui tu nu e ciudat, e pe langa.....

 

Cred ca nu stii ce este un regim. Ma refeream la cel comunist (pe care sigur nu l-ai prins decat din auzite), deci la Ceausescu (nu Iliescu)

 

Cand am spus autoritati ma refeream la Securitate. Nu cred ca ai luat bataie de la ei ca erai rocker (eu da). Tu nu ai de unde sa stii cum era atunci pentru ca NU AI DE UNDE.

 

Ai inteles acum la ce ma refeream, da?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Un pic de trivia (neconfirmata din mai multe surse :) : concertul de la Bucuresti a fost singurul din actualul turneu unde au iesit la bis. Nu aveau de gand (asa se pare) sa iasa la bis pentru ca dupa terminarea concertului se urcasera deja in microbuz. De altfel au stat destul de mult pana au revenit pe scena, ceea ce vina in sprijinul observatiei.

 

Sa traiti.

Pai e!

 

http://www.depechemode.com/tour/setlist.html

Nu e tocmai adevarat...daca te uiti pe site-ul oficial la set list-urile ultimelor multe concerte vei vedea ca peste tot au avut bis....si piesele in mare partea au fost cam aceleasi. Nu se suisera inca in microbuze....eu am stat in sectorul 22 deci pe partea pe unde au venit si au plecat si am vazut toate miscarile de pe acea parte a scenei. De abia dupa ultimul bis s-au suit in microbuze.

Link to comment
Share on other sites

Super tare concertul ! Un spectacol extraordinar cum nu am mai vazut de mult. Sunt fan DM de la 14 ani si imi aduc aminte cum cu greu gaseam cate un album de-al lor pe la rarele standuri de casete piratate :) (ca originale nu se gaseau pe vremea aia). Sunetul bun, show foarte misto. Asteptam de mult evenimentul asta. Singura observatie pe crae as face-o ar fi ca mi s-au parut dezinteresati. Adica nu au fost deloc impresionat de reactia publicului care a fost colosal. Au venit, au cantat si au plecat. Metallica au fost mult mai implicati si mult mai comunicativi cu publicul (fac comparatia asta pentru ca pentru mine cel putin un concert de anvergura asta nu a mai avut loc de la Metallica). Dar cu toate astea DM still rulz. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest RipperC

Mda, mare eveniment ce sa zic ca a venit Depeche Mode.

De Deep Purple, Iron Maiden, Whitesnake, Page+Plant, Dio, Paul Rodgers ati auzit? Poate alea sa fi fost intr-adevar evenimente muzicale...

 

Si daca tot suntem la capitolul "ce mare eveniment", au fost si Bloodhoud Gang, 50 Cent si in curand vine si Shakira. Yey.... mari evenimente :)

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e nevoie sa dai cu rosii in cei care nu au aceleasi gusturi ca tine si daca erai atent chiar am zis ca "pentru mine" ultimul de anvergura asta a fost Metallica pentru ca din pacate pe cele care le-ai enumerat tu nu le-am prins din diverse motive (bani, timp).

Fiecare cu parerea lui dar mi se pare de bun simt sa ne-o respectam reciproc.

Link to comment
Share on other sites

Ce ma ??? Depeche Mode ????

Tocmai povestea Paul aseara la repetitie cum pe vremea cand rockerii se bateau cu depecharii si invers cineva a scris mare DM pe un perete peste ce scrisese Paul...adik Slayer. Ce-a urmat ? Simplu... A adaugat "eath etal" sau mai bine Death Metal ! Hahahahahaha ! :)

Terminati bre cu prostiile... Depeche Mode, auzi la ei !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.