www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help


 Share

Recommended Posts

Am luat un roland gr20sh cu doza gk,si am probleme.A mers bine la inceput.mi am dat seama rapid cam cum merg toate setarile,inclusiv senzitivitatea la semnal,apoi brusc a murit mi ul gros,am verificat fire, lipituri bobine,tot si degeaba.Azi am mai bibilit un pic la ea,din nou reset,signal,lipituri,fire,pozitia la doza,acum nu mai merge re ul,cea ce ma face sa cred ca nu doza este de vina,pur si simplu nu recunoaste decit 5 semnale.Poate fii si din cauza la cablu sau selectorul cu volume si alte alea,cel mai grav este o dereglare in syntu propriu zis.Oricum,o doza gk e 560 lei,enorm pentru cit imi permit acum,si pot avea surpriza sa schimb doza si sa fie de fapt din syntul propriu zis.Astept sfaturi de la cei care au mai lucrat cu synturi de chitara si stiu cam care e treaba cu gk.

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Nu am idee cit de priceput esti in electronica dar un lucru elementar poti sa faci.

Iei un oh-metru si pe scala x1 masori cablul pin la pin intre cele doua mufe speciale(pinii corespondenti).

Trebuie sa gasesti valori sub 1ohm adica continuitate. Fa asta si mai vorbim.Tf. meu este 0744640203.

Succes

Link to comment
Share on other sites

e clar bulita doza.Firele de la bobina re sun clar smulse,probabil le am agatat cind am tot pus si scos carcasa,iar la mi a trebuit sa fac o "rocada" cu un fir peste cablajul intrerupt.

Multumesc pentru ajutor si sfaturi si caut o doza gk in stare buna,la un pret rezonabil.Altfel,la cit am dat pe roland gr 20 plus doza noua,ajung aproapae la pretul unuia nou :yay:.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.