www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

o mica problema


Guest Sylviu
 Share

Recommended Posts

Guest Sylviu

am si eu o mica problema.. kitara mea se dezacordeaza.. o acordez, fac 3 benduri si s-a dezacordat.. ce sa fac ? e de la corzi ? de la keitze ? se gasesc keitze de skimbat ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

nu am floyd.. kitara e jackson, js 1, keitzele cred k sunt no name, bridge-u e cu tremolo, corzile sunt fender veki de vro 2-3 luni..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Problema e de la cheite si da, se gasesc de cumparat. Poti incerca totusi sa schimbi si corzile, poate scapi ieftin. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

incearca sa pui corect corzile pe chitara..

 

 

io zic k sunt puse destul de bine.. i dunno, le-am pus cum le pun intotdeauna..

 

referitor la keitze.. cam cat costa ?

Link to comment
Share on other sites

io zic k sunt puse destul de bine.. i dunno, le-am pus cum le pun intotdeauna..

 

referitor la keitze.. cam cat costa ?

depinde de marca si de performante. Niste cheite(6 la numar) ordinare costa la noi in jur de 30-35euro. Unele de marca (eventual care se si blocheaza) afara costa de la 50euro in sus.

Marci dezirabile: grover, schaller,gotoh,Sperzel

Cand comanzi ai grija sa ceri "6 in line" sau 3 - 3 in functie de cum e chitara ta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

depinde de marca si de performante. Niste cheite(6 la numar) ordinare costa la noi in jur de 30-35euro. Unele de marca (eventual care se si blocheaza) afara costa de la 50euro in sus.

Marci dezirabile: grover, schaller,gotoh

Cand comanzi ai grija sa ceri "6 in line" sau 3 - 3 in functie de cum e chitara ta.

 

 

trebuie sa comand ? nu pot sa iau de la muzica sau ceva ? :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca posibilitatea ca vina sa fie a cheitelor e redusa.

E foarte probabil sa fii chiar tu de vina, pentru ca acordezi chitara gresit.

Cand acordezi o coarda trebuie sa o intinzi, nu sa ii dai drumul.

De ex. daca acordezi coarda G, trebuie sa pleci de undeva de sub G (e vba de nota Sol-coarda 3) si o intinzi pana la G.Dupa care tragi de coarda, pentru ca sa echilibrezi tensiunea in coarda.Verifici si mai acordezi o data.

NICOIDATA SA NU AJUNGI LA INALTIMEA NOTEI UNEI CORZI PRIN COBORARE.

Edited by Shreder
Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

shreder, se pare k merge asa, cel putin nu s-a mai dezacordat imediat dar presimt k dupa 1 min de benduri o sa se lase..

 

nush ce sa zic.. poate ar fii bine sa skimb si keitzele si corzile.. si alea noi sa prind mai bine sau ceva..

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

dak imi mai aduc eu bine aminte.. inainte aveam d'addario.. si cu alea nu aveam probleme de genu acordat din 5 in 5 min.. hmmmmmmm..

 

si totusi, k sa rezolv si problema cum k le-as pune eu aiurea sau ceva.. stiti vre-un site unde explica metoda corecta de prindere ? stiu k am vazut mai demult pe forum da nu mai tin minte unde.. :)

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

daca bridge-ul este cu tremolo, incearca sa-ti reglezi mai intai actiunea acestui tremolo (este o operatie mai complexa, care include si reglarea arcurilor in functie de corzile folosite) si apoi ai sa vezi ca nu e dracu` chiar asa de negru`! :) de multe ori, nefiind reglat corespunzator, la efectuarea bendurilor, bridge-ul cedeaza un pic si nu mai revine la pozitia initiala, deregland astfel acordajul. mai mult, daca este prea ridicat (arcurile lasate prea moi) si-ti mai sprijini si mana de el cand canti, ai toate sansele sa se dezacordeze, chiar daca nu efectuezi benduri. in orice caz, daca cu alte seturi de corzi nu ai avut probleme, este putin probabil sa fie din cauza corzilor. :)

Link to comment
Share on other sites

problema nu este folosirea tremolo bar-ului (adica a manetei vibratorului), care este normal sa dezacordeze daca nu este bine setat, ci reglarea intregului sistem al tremolo-ului (inclusiv actiunea suruburilor de fixare a vibratorului de corp-pe fata chitarei, cat si a arcurilor aflate in cavitatea de pe spatele chitarei). :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

nu am floyd.. da tare mi-e k stric ceva p'acolo dak ma apuc sa strang arcurile :)

 

mai nou am descoperit dc mi-e tot timpu dezacordata cand o scot din case.. k o tin cu maneta de la tremolo si capacu de la case apasa pe maneta.. doamne tembel mai sunt :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Looool.... io tot timpu ii scot bara de tremolo cand pun chitara in case. Nici nu se inchide daca o tin pe chitara...

Link to comment
Share on other sites

nu am floyd.. da tare mi-e k stric ceva p'acolo dak ma apuc sa strang arcurile :)

 

mai nou am descoperit dc mi-e tot timpu dezacordata cand o scot din case.. k o tin cu maneta de la tremolo si capacu de la case apasa pe maneta.. doamne tembel mai sunt :):)

maneta vibratorului se tine exact in pozitie opusa, atunci cand se inchide tocul! indicatiile pe care mi le-ai dat pana acum sunt suficiente ca sa-mi dau seama ca ai nevoie de reglajul vibratorului, asa ca mai bine da-mi un pm, sau vino in seara asta la big mamou!

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.