www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Relicva Salvata Dela Moarte Si Customizata


Guest kyuslauten
 Share

Recommended Posts

Guest kyuslauten

No...

 

Am vazut ca p'aci nu prea se discuta despre chitara clasica insa am vrut si eu sa arat asa ca o curiozitate un instrument pe care l-am salvat de la moarte...

 

Acu vreo 12 ani (sau mai bine) am mers la un coleg de-al meu basist sa ascultam niste muzica si sa pierdem vremea iar la un moment dat am vazut la el in coltul camerei o chitara in stare jalnica. I-am platit pe ea echivalentul a 5 ron (aprox) in zilele noastre si am plecat cu ea acasa. M-am chinit o vreme sa cant pe ea dar nu a mers prea bine asa ca a ajuns in coltul camerei mele. Intre timp mi-am cumparat o groaza de alte instrumente si chitara asta veche a ajuns intr-o cutie care urma sa mearga la gunoi sau ceva de genul acesta, dar intre timp m-am gandit sa o pun in atelier si sa o las sa se "usuce" in liniste...

 

Dupa aprox 12 ani am masacrat-o de tot: am scos placa de rezonanta, am dat jos gatul, am taiat corpul in doua, am curatat lacul (nitro) si baitul (pana la os) si am redimensionat-o, am schimbat capul (cu unul de viola da gamba), am pus placa de rezonanta noua (facuta de mine din molid), cordar nou (lemn de par acoperit cu abanos), i-am pus tastiera noua din abanos (fara sa monez taste in ea...am legat tastele ca la instrumentele istorice), am barat spatele din nou...in fine am baituit-o si am lacuit-o dupa tehnici istorice (invatate cu greu de la unii mesteri mai in varsta)...

 

Na, asdara instrumentul e facut in Romania (nu stiu de catre cine si nici cat de vechi este) eclisele sunt in totalitate din paltin cretz...super pt rezonanta si spatele de asemenea. Sunt super multumit de cum suna si o folosesc pentru a interpeta muzica de la sfarsitul sec XVIII pana in a doua jumatate a sec XIX. Daca inregistrez ceva, voi pune aici demo. Investitia a fost de aproximativ 200ron (fara sa calculez manopera si cei 5 lei pe care i-am platit colegului meu acum 12 ani :lol::lol:) si satisfactia acestei lucrari a fost enorma (mai ales ca un instrument de genul acesta construit de un luthier de renume costa de la 1200 euro in sus...pana la 20000 euro sau mai mult in functie de materialele folosite si de complexitatea interiorului si a finisajelor).

 

Anyways:

 

ENJOY

(am incercat sa schimb titlul "de la" da nu reusesc...asta e, i-am dat prea repede pe tastatura...comoara de limba)

post-13259-0-12966900-1309359277_thumb.jpg

post-13259-0-50543700-1309359289_thumb.jpg

post-13259-0-55541300-1309359300_thumb.jpg

post-13259-0-45612600-1309359315_thumb.jpg

post-13259-0-45835500-1309359330_thumb.jpg

post-13259-0-02063700-1309359341_thumb.jpg

Edited by kyuslauten
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Felicitari pentru realizare.

O singura curiozitate am.De ce nu ai ai folosit un pragus? La instrumentul tau coarda utila se termina in cordar, adica direct in nodul facut acolo si pierzi din transferul vibratiei catre fata chitarii.Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Super corecta intrebare!

 

Merci mult, pentru ca-mi place discuta asta:

 

 

La instrumentele ma vechi de anul 1800 nu prea se folosea calus la cordar...asta e traditia inca de la instrumentele din timpul renasterii sau barocului. La inceputul secolului al XIX-lea luthierii au inceput sa foloseasca aceste praguri pentru a da o rezonanta poate mai puternica (dar nu este mai puternica ci este diferita).

 

Respect!

 

post-13259-0-06200100-1309362717_thumb.jpg

post-13259-0-81187000-1309362721_thumb.jpg

post-13259-0-20816300-1309362729_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Minunata.!

 

Corzile nu sunt puse corect .

http://www.frets.com/fretspages/Musician/Guitar/Setup/Classical/ClassicStr/classicstr1.html

 

Trebuie sa fac bucla mai mica sa nu ajunga peste punctul de sprijin.

http://www.frets.com/fretspages/Musician/Guitar/Setup/Classical/ClassicStr/classicstr2.html

Nu avea un calus care poate este pierdut ?

 

Daca masori de la tasta 12 <> nut ,la aceiasi distanta de la tasta 12 trebuie sa o ai si pana la calus .

 

Daca distanta este mai lunga pana la cordar inseamna ca avea un calus " mobil" ce era tinut de tensiunea corzilor ..asemanator cum sta si calusul la vioara , contrabass .violoncel ...doar ca forma este alta.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Minunata.!

 

Corzile nu sunt puse corect .

http://www.frets.com...lassicstr1.html

 

Trebuie sa fac bucla mai mica sa nu ajunga peste punctul de sprijin.

http://www.frets.com...lassicstr2.html

Nu avea un calus care poate este pierdut ?

 

Daca masori de la tasta 12 <> nut ,la aceiasi distanta de la tasta 12 trebuie sa o ai si pana la calus .

 

Daca distanta este mai lunga pana la cordar inseamna ca avea un calus " mobil" ce era tinut de tensiunea corzilor ..asemanator cum sta si calusul la vioara , contrabass .violoncel ...doar  ca forma este alta.

 

Placa de rezonanta si cordarul sunt facute de mine.

 

 

Inainte era chitara clasica asadar avea un cordar clasic cu tot cu calus de plastic. 

 

Distanta de la tasta 12 (oricum tasta 12 este exact la jumatatea cordei indiferent de lungimea coardei vibrante intrucat emite octava superioara...pe principiul ala simplu al armonicelor superioare) la pragus este data de pozitia cordarului, acesta se poate pune oriunde (mai sus sau mai jos) astfel ai corda vibranta mai scurta sau mai lunga iar daca folosesti corzi standard poate ajuta la tensiune...for example: pentru un set D'addario light tension, o lungime de 63,4 este mai benefica decat 64 cm (cat are o chitara clasica) mai ales pentru a avea o tensiune mai mica la coarde si a avea un sunet cat mai autentic.

 

Merci de interes si aprecieri.

 

Cu mult respect,

 

Caius

 

 

 

Corzile nu sunt puse corect .

http://www.frets.com...lassicstr1.html

 

Trebuie sa fac bucla mai mica sa nu ajunga peste punctul de sprijin.

http://www.frets.com...lassicstr2.html

 

 

 

 

 

 

 

 

Din 1998 (de cand m-am apucat de studiul chitarei) si pana astazi cred ca am schimbat cateva mii de corzi pe diferite tipuri de chitari (mai ales pe clasice) si alte instrumente (mai ales ca eu intretin si chitarile elevilor mei si le schimb corzile tot timpul).

 

O zi faina,

 

Caius

 

 

Link to comment
Share on other sites

Placa de rezonanta si cordarul sunt facute de mine.

 

 

Inainte era chitara clasica asadar avea un cordar clasic cu tot cu calus de plastic. 

 

Distanta de la tasta 12 (oricum tasta 12 este exact la jumatatea cordei indiferent de lungimea coardei vibrante intrucat emite octava superioara...pe principiul ala simplu al armonicelor superioare) la pragus este data de pozitia cordarului, acesta se poate pune oriunde (mai sus sau mai jos) astfel ai corda vibranta mai scurta sau mai lunga iar daca folosesti corzi standard poate ajuta la tensiune...for example: pentru un set D'addario light tension, o lungime de 63,4 este mai benefica decat 64 cm (cat are o chitara clasica) mai ales pentru a avea o tensiune mai mica la coarde si a avea un sunet cat mai autentic.

 

Merci de interes si aprecieri.

 

Cu mult respect,

 

Caius

 

 

 

Corzile nu sunt puse corect .

http://www.frets.com...lassicstr1.html

 

Trebuie sa fac bucla mai mica sa nu ajunga peste punctul de sprijin.

http://www.frets.com...lassicstr2.html

 

 

 

 

 

 

 

 

Din 1998 (de cand m-am apucat de studiul chitarei) si pana astazi cred ca am schimbat cateva mii de corzi pe diferite tipuri de chitari (mai ales pe clasice) si alte instrumente (mai ales ca eu intretin si chitarile elevilor mei si le schimb corzile tot timpul).

 

O zi faina,

 

Caius

 

OK banuiesc ca are un rost acest mod de a lega corzile, dar este prima data cand vad .

Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Multumesc frumos de interes.

 

Eu sunt obisnuit cu acest tip de prindere a coardelor.

 

Aici se poate vedea ceva similar la chitara baroca si vihuela (din colectia mea personala):

 

 

 

 

post-13259-0-16423000-1309457979_thumb.jpg

post-13259-0-82914600-1309457995_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.