www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bass Compressor


ioanacom
 Share

Recommended Posts

daca NU canti de mult timp si si vrei sa te apuci SERIOS, atunci renunta la compresor :)

 

important e sa scoti un sunet bun cu degetele, nu sa ti-l aplatizeze compresorul..

 

m-am gandit si la asta, dar am zis ca poate ma ajuta la sunet un compresor, pt slapuri si un sunet mai ok, avand in vedere ca nu am cea mai tare scula de bass :D

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa si strice compressorul respectiv, dar cateodata chiar prinde bine. Boss are un model decent, LMB-3. Supercomp de la MXR suna iar foarte bine - sa nu incerci Dynacomp pe bass, in schimb. Foarte fain se descurca si Marshall ED-1, care e si ieftin, ba chiar exista cateva review-uri ok - ideea e sa-l incerci inainte, sa nu-ti intre in overdrive (desi, mie fix de aia mi-a placut - intra in overdrive pt. ca am doze cu output foarte mare). Iarasi ieftin si bun e BBE OptoStomp, toata lumea il ridica in slavi - dar grija, este foarte subtil, la inceput nu o sa simti prea tare diferenta, pana iti formezi urechea.

 

Mult mai multe review-uri:

http://www.ovnilab.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

EBS are un compresor de tip pedala excelent.Costa undeva pe la 160 euro sau poate mai mult....dar sincer sa fiu....nu iti rcomand acum la inceput un compresor.

Parerea mea este ca pana la compresor(daca nu stai bine cu banii si mai ales ca esti la inceput)ai putea investi banutii intr-un amplificator .Oricum daca tot doresti neaparat un compresor,cel de la EBS nu da gres .Mergi la sigur cu acesta chiar si fara sa il incerci.Daca nu ai bani si ii aduni cu greu,parerea mea este sa mergi pe principiul "sunt prea amarat incat sa dau banii pe lucruri proaste" ! Sau o alta varianta,vinde basul actual pune bani peste si cumpara unul mai bun.Cea mai importanta "arma"a basistului este basul.Bafta multa !

Link to comment
Share on other sites

hello! Cant la bass nu de foarte mult timp, dar tin sa ma apuc serios si vreu sa-mi cumpar o pedala compressor si as vrea sa stiu ce mi se recomanda :)

 

Ce astepti tu de la o pedala compresor ?

 

Sau numa ai auzit si tu ca unii au asa ceva.

 

Ptr bass este OK si un Behringer ieftin la care cu chitara trebuie sa te limitezi cu reglajul de inalte ( enchance) al pedalei dar ptr bas nu-i problema .

 

Eu l-am luat de proba un Behringer ( era ieftin 100 lei ) ca sa pun in plus la un acusim ptr a simula chitara acustica si este Ok doar cu inaltele nu pot merge pana la capat ...ce de fapt nu mai este ceva natural dar suna bine ptr o simulare de "acustica".La bas nu ai nevoie de acest enchance exagerat...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.