www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Referior La Doze


alinu_tau
 Share

Recommended Posts

Revin cu alt topic referitor la doze. Mai demult m-am apucat sa imi fac o chitara tip strat HH si avand pe acasa mai multe doze single am facut din ele humbuckere cu posibilitate de serie-paralel swiching. Treaba e ca pana la urma am realizat ca in modul humbucker serie, desi sunt doze de calitate si impregnate cu rasina se comporta destul da rau la volum mare fluiera rau de tot. Ma-m gandit sa le schimb, si am la dispozitie asa: o doza dimarzio dp100 superdistortion care nu e f-spaced, deci are distanta 48 mm intre polii E-e; o doza no-name luata de pe e-bay noua, de bridge de 17 k f-spaced distanta 52 mm de la E-e.

O intrebare e: Are ceva daca pun dimarzio la neck? Stiu ca nu-i pentru asa ceva si are joase si medii cat china... face urat cand este in serie? Alta optiune nu prea am, avand in vedere si considerente de aspect.. daca pun dimarzio la bridge e si mai "moale" (14 k) si nici nu se potriveste, iar cealalta daca o pun la neck ii ies polii afara din decor...

Alta intrebare e: Doza cealalta are firele de la intrare si iesire unul negru si unul verde; care e intrarea principala (hot)? Eu banuiesc ca ar fi negrul, dar nu-s sigur...

post-9842-0-59394000-1308735408_thumb.jpg

post-9842-0-21398300-1308735428_thumb.jpg

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

@Alin:

Eu foloseam in serie neckul si bridge pe split (cu DP100 in bridge). Am incercat DP100 si in neck, dar e prea puternic. In pozitia bridge urla suficient de tare, nu cred ca vei da volumul chitarii la maxim decat pentru cele mai suparate metale (cantam brutalitati pe un Marshall GV2 Plus, care nu a fost gandit ca pedala high-gain). Eu ti-am vandut DP100 pentru ca mi-am dat seama ca e greu sa ies in mix cu acea combinatie doza+lemnul instrumentului si nu aveam chef sa ma complic cu treble boost, eq etc. Ma astept sa sune ceva mai "bright" pe un stratocaster. Cat despre valoare rezistentei, ma indoiesc ca e un detaliu semnificativ pentru puterea semnalului (sunt doze medium-output de 22k).

Link to comment
Share on other sites

Revin cu alt topic referitor la doze. Mai demult m-am apucat sa imi fac o chitara tip strat HH si avand pe acasa mai multe doze single am facut din ele humbuckere cu posibilitate de serie-paralel swiching. Treaba e ca pana la urma am realizat ca in modul humbucker serie, desi sunt doze de calitate si impregnate cu rasina se comporta destul da rau la volum mare fluiera rau de tot. Ma-m gandit sa le schimb, si am la dispozitie asa: o doza dimarzio dp100 superdistortion care nu e f-spaced, deci are distanta 48 mm intre polii E-e; o doza no-name luata de pe e-bay noua, de bridge de 17 k f-spaced distanta 52 mm de la E-e.

O intrebare e: Are ceva daca pun dimarzio la neck? Stiu ca nu-i pentru asa ceva si are joase si medii cat china... face urat cand este in serie? Alta optiune nu prea am, avand in vedere si considerente de aspect.. daca pun dimarzio la bridge e si mai "moale" (14 k) si nici nu se potriveste, iar cealalta daca o pun la neck ii ies polii afara din decor...

Alta intrebare e: Doza cealalta are firele de la intrare si iesire unul negru si unul verde; care e intrarea principala (hot)? Eu banuiesc ca ar fi negrul, dar nu-s sigur...

Cati KOhmi are o doza !

 

Rezistenta bobinei ptr comparatie intre diferite doze are rost numai daca restul caracteristicilor electrice si de mod de constructie ar fi perfect egale .

 

Deci dintr-o serie de fabricatie al unui tip de doza micile diferentele dintre acestea ne pot da un indiciu asupra

calitatii .

 

Intre tipuri diferite de la firme diferite , mod de constructie si materiale diferite nu ai cum sa iei o singura caracteristica electrica ca si "hotaratoare".

 

Mai sunt multe alte caracteristici de luat in calcul ...bobina ca si executia bobinajului , magnetul , concentratorul de camp magnetic, campul magnetic creat in jurul dozei ,etc .. au un rol hotarator in marimea semnalului si al timbrului .

 

Fluieratul inseamna "feedback acustic" ...se datoreaza "gain"-ului exagerat .Trebuie sa "antifonezi" dozele daca ai aceasta problema.

Probabil(presupun) ca nu ai semnal suficient de mare din doza daca trebuie sa maresti "gain"-ul ptr "over-draivuirea" distorsului sau al statiei .Mai faci experiente cu diferite doze si diferite conexiuni intre doze si bobine ..

 

Depinde si in ce conditii ai fluieratul.(statie , sala,distanta chit -dif.gain, EQ, etc...)

 

Cat despre interconectarea dozelor sunt pagini intregi cu diferite idei si configuratii.Le incerci si care-ti place o folosesti .

Nu are rost sa ai toate configuratiile posibile deoarece unele nu suna asa ca alegi dupa experimentari care sunt cele cateva convenabile apoi cablezi dozele si switchurile .

Link to comment
Share on other sites

Dar nici nu am nu stiu ce combinatii, decat modul de lucru al dozelor serie-paralel si un swich pentru a cupla cele 2 humbuckere in serie (megabucker). Nu m-am apucat sa fac split-uri, outphase, etc...

Intrebam daca dimarzio asta merge la neck pentru ca pur si simplu e o dimarzio dp100 superdistortion regular spaced, doze care sunt de bridge, dupa specificatii.

Link to comment
Share on other sites

Eu am modificat circuitele la o chitara bas ..are dou adoze humbucker ..volumul era imens i-mi distorsiona mai pe toate intrarile de la diferite pedale etc...

 

Asa ca am splitat in acest fel am 4 bobine separate , apoi toat ecombinatiile intre aceste bobine le-am incercat care mi-au placut mai mult le-am cablat printr-un comutator rotativ cu 12 pozitii ce l-am montat in locul unuia din potmetre .

la fel si la Strat-ul meu am pus un switch rotativ in loc de al doilea potmetrul de "Tone" prin care pot sa cuplez si dozele 1 + 3 si sa cuplez condensator si la doza bridge ...dfaca cu GOOGLE cauti " guitar wiring diagram " , "guitar pickups switching diagram "...guitar pickups combination switching diagram..etc gasesti scheme si idei .

 

Practic poti sa legi in serie si in paralel diferitele bobine , si sa inversezi faza .Sa realizezi un reglaj de "balans "+mixaj pasiv cu potmetre intre doze ca sa poti contriola diferite sounduri...

 

 

Nu astepta sunete minune doar unele pot fi folosite in anumite conditii.

 

1+3 in faza si antifaza ar fi sunete inca utilizabile ..sunete ce auun caracter .

Restul de combinatii 'noi " cele nai nukte sunt Ok pa chit ritm pe clean , doar ca si timbru in background ...ca sa se detaseze de celelalte sunete existente in mix...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.