www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Microfonice


Teez
 Share

Recommended Posts

Dupa o perioada in care gain-ul de la amplificator a stat sub 50% si in rest am folosit doar castile, am decis azi sa trec de pragul de 50%...aproape mi-a dat o lacrima cand am vazut ca dozele mele au devenit microfonice (fapt destul de sigur din moment ce coardele intra in rezonanta si amplificatorul imi tipa sunete inalte, desi nu fac nimic sau doar tin mana pe coarde, neapasat...si ca un al doilea test, daca vorbesc in doza, se aude in amplificator, ceea ce nu e normal...amplificatorul functioneaza perfect cu alte surse si merge bine si cu dozele astea, atata timp cat gain-ul e mai mic). Am un Ibanez AFS-75T (deci humbuckere) din anul 2008, luat de la Thomann...teoretic e inca in garantie, dar ma costa destul de mult sa o trimit si sa o aduc inapoi si mai stau si cu emotii cu drumul :).

 

Din cate am vazut, la noi nu sunt prea multe informatii despre problema asta...am gasit mai multe turoriale "how to repot your pickup", dar n-as face asta de unul singur, cel putin prima oara...as fi vrut niste informatii gen unde sa ma duc si cam cat ma costa reparatia....in acelasi timp, sunt dozele stock, deci nu sunt cine stie ce...merita sa imi iau direct alte doze gen SD '59 ?

 

Multumesc anticipat! :)

Link to comment
Share on other sites

Dupa o perioada in care gain-ul de la amplificator a stat sub 50% si in rest am folosit doar castile, am decis azi sa trec de pragul de 50%...aproape mi-a dat o lacrima cand am vazut ca dozele mele au devenit microfonice (fapt destul de sigur din moment ce coardele intra in rezonanta si amplificatorul imi tipa sunete inalte, desi nu fac nimic sau doar tin mana pe coarde, neapasat...si ca un al doilea test, daca vorbesc in doza, se aude in amplificator, ceea ce nu e normal...amplificatorul functioneaza perfect cu alte surse si merge bine si cu dozele astea, atata timp cat gain-ul e mai mic).

 

Bre, e normal tot ce zici acolo. Cand deja e un anumit volum poti sa ai dozele lu cristos, ca instant iti fluiera, e un feedback sharp si puternic.

Si e normal sa se auda in amp vocea daca de ex sta chitara proptita pe stomac/corp si vorbesti sau strigi odata tare,astfel se aude in amp infundat si rapid vocea.

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai problema e ca inainte, cand am primit eu chitara, nu facea asa...si nu m-am exprimat eu bine...pe distorsie cu gain de peste 50% tipa indiferent de volum...chiar daca volumul e sub 10% , tot asa reactioneaza...si cand dau gain-ul mai mic, intr-adevar apare acelasi efect la volum mare.

 

Hmmm deci, indiferent de volum!

Asta deja e altceva. Am intalnit acest fenomen de ,,squeal'' la pedalele facute de mine(cand de exemplu faceam 4 pedale intr-o cutie, firele sunt multe, circuitele apropiate, si dau fenomenul asta).

 

Se prea poate ca in ampliful tau, ceva sa nu vina unde trebuie, sau ai o problema de cabluri, impedante diferite, etc.

E ceva oarecum intalnit.Am intalnit asta la un amp pe tranzistoare, cand mediile sau inaltele erau too much.

Spune ce scule ai exact, asa vorbesc orbeste.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Pai nothing fancy...echipamente de casa: Ibanez AFS-75T, cablu monacor, amp Marshall MG15DFX, procesor Zoom g2.1nu....trecuta prin procesor, apar aceleasi probleme la gain mare si volum mic..de fapt orice volum, doar ca mult mai atenuat, intr-adevar....dar asta si de la noise reduction si compresor.

 

Si am incercat sa ma joc si cu EQ-ul, apare exact aceeasi problema.

 

Am incercat-o si pe un VOX si tot la fel face....totusi, prin casti, fie ca sunt bagate in procesor, fie ca sunt bagate in amplificator, totul functioneaza perfect...deci tot am impresia ca toate degetele arata spre doze microfonice :)

Edited by Teez
Link to comment
Share on other sites

daca vorbesc in doza, se aude in amplificator, ceea ce nu e normal. Am un Ibanez AFS-75T

1. Ba da e foarte normal. [test : ia o pereche de casti earbud si lipeste una de o coarda undeva, see what happens.

2. Ai chitara semihollow - "rezoneaza" mai mult si intra mai repede. Nu e genul de chitara care se intelege bine cu "gain mare".

 

3. Creste distanta corzi/doze.

 

Try again after that.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce-i drept, n-am incercat sa vorbesc in doza inainte, dar ce-am mai gasit pe net zice ca nu e chiar normal, dar nu contest asta, pentru ca nu asta ma deranjeaza :). Sunt constient ca nu se intelege bine cu gain mare, dar inainte (gen acum un an) nu aveam astfel de probleme, indiferent de gain...si am incercat si sa cresc distanta dintre doze si coarde si nu mai are feedback, insa (normal) pierde din ton si asta nu ma face prea fericit...

Link to comment
Share on other sites

Incercam sa invatam la sala o melodie de la Testament ascultind-o pe telefonul colegului, numa' ca n-avea destul volum. Asa ca am trecut pe clean si am lipit telefonul de doza. Se auzea foarte misto melodia in amplificator. :yay: Deci problema ta nu e problema, e ceva normal.

 

E vorba de lucruri diferite aici:

-in cazul lui Ironside, doza capteaza semnalul dat de componentele metalice ale difuzorului telefonului

-in cazul lui Teez, doza capteaza oscilatia corzilor, care se misca datorita vibratiei care apare datorita undelor sonore care se transmit pana la chitara (cam orice zgomot din camera etc).

Link to comment
Share on other sites

Ok, am zis ca nu contest normalitatea fenomenului respectiv, n-am incercat inainte, deci n-am argumente...decat ce-am citit pe net, care nu ofera neaparat cele mai bune informatii :)...si din ce am citit (da, tot pe net :P), lumea recomanda sa imi arunc dozele intr-o piscina de ceara :)....intrebarea mea, de fapt intrebarile mele:

 

1. E o idee buna?

 

2. Unde pot gasi pe cineva care sa ma ajute cu procesul asta si sa nu coste mai mult decat niste doze noi?

 

3. Daca nu exista un astfel de om de la intrebarea anterioara, ce tip de ceara ar trebui sa folosesc si unde as putea sa o gasesc (a fost deschis un topic despre asta in 2005, dar fara raspunsuri concludente) ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

o sugestie, poate functioneaza (cel putin in cazul meu a mers, cu SD Livewire Metal intr-un Jackson KE3 care fluiera,dar daca apasam cu hotarare pe doza nu mai fluiera - merita vazut daca se intampla asta):

desfaci corzile si dozele de pe corpul chitarii, masori cat spatiu ai intre doza si corpul chitarii (in scobitura) si incerci sa pui acolo ceva care sa absoarba vibratia.la mine a functionat cu burete din acela de spalat vasele in bucatarie, dar nu cu partea moale ci cu cea aspra.tai o bucata din chestia aia,o pui in scobitura, pui dozele deasupra si te asiguri ca in urma operatiunii dozele nu mai au loc sa se miste, dar deloc. probabil ca s-a slabit arcul ala care tine doza fixa in rama sau filetul surubului sau mai stiu eu ce.

Link to comment
Share on other sites

Guest oancius

mai e o chestie.....cand dai gainul peste 50% incearca sa nu ai si chitara cu tine ca daca o tii in fata ampului si dai gainu la 50 e cam normal sa iti faca asa daca e si un amp mai slabutz ...incearca

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.