www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Pasadena?


Guest vivaelzorro
 Share

Recommended Posts

Guest vivaelzorro

Am un prieten chitarist si mi-a zis ca el cunoaste pe altcineva care are o acustica Pasadena de vanzare. Cum sunt astea? Nu pot sa va dau un model inca... pe aici este foarte laudata chitara aia...

Edited by vivaelzorro
Link to comment
Share on other sites

Guest vivaelzorro

Lasand deoparte ca ma feresc de okazii, eu sunt tare curios ce o fi el, ala, "sunet convingator"? :) Tre' sa fie ceva misto, ma gandesc :))

 

tipul asta zicea ca a cantat la ea si e ok.... dar daca majoritatea mergeti spre o "hora-varianta chinezeasca", atunci incerc ceva cu putin renume. Vreo recomandare la vreo 3 milioane de chitara noua?

Edited by vivaelzorro
Link to comment
Share on other sites

Chitara electrica/ 300 lei/ noua? Nu prea stiu ce sa zic...iti cam "bati cuie in bocanci" ca sa ma exprim asa. SH s-ar putea sa dai de chitare decente in schimb (zic din proprie experienta). Arunca un ochi pe mica publicitate dar daca e sa cumperi chitare foarte ieftine intereseaza-te si la persoane de incredere (veterani, membri vechi, cu feedback-uri pozitive etc), intreaba pe aici una alta, daca ai gasit ceva care ti-ar placea si s-ar potrivi in bugetul tau. Dar sa nu speri ca o sa dai de una azi, maine (doar daca ai vreun noroc nebunesc, asa cum am avut eu :rulez:). Trebuie sa mai cauti un pic. Sper sa gasesti ce te avantajeaza. Cheers

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Mai, dar du-te sa o vezi, uita-te si tu la diverse aspecte. Daca falseaza, daca e greu de cantat la ea, etc. Ia pe cineva care se pricepe. Sa stii ca, mai ales la pretul asta, firma nu ofera mari garantii. E posibil ca aia sa iti placa mai mult decat un Fender sau alte firme consacrate, n-ai de unde sa stii. Vad ca n-ai completat localitatea din care esti, in orice caz, daca esti dintr-un oras mai mare, du-te la un magazin de instrumente muzicale si vezi ce au pe-acolo. Du-te cu cineva care se pricepe cat de cat si testeaza ce chitare vrei si cumperi ce iti place mai mult. La 3 milioane poti sa te orientezi spre mica publicitate cel mai bine. Mai ales la categoria asta, chitare acustice, gasesti multe cantate de doua ori. De obicei isi cumpara incepatorii chitara acustica canta de cateva ori si nu-si mai bat capul cu ea. Daca vrei noua, poti sa te orientezi spre Hora sau Aria, nu-mi vin in minte alte marci.

 

Putin off: Atentia la detalii a chinezilor e incredibila. La chitara aia electrica, capul sarpelui e pe tasta 3, picioarele pica pe tastele 5, 7, 9, la tasta 12 are o infloritura. Asa ca nu e chiar fara utilitate sarpele cu picioare...

Link to comment
Share on other sites

Guest vivaelzorro

 

tare, foarte tare... frumoase locuri :P

acum, back to romania. Chitarele hora sunt chiar asa de proaste cum se zice? Adica, ne avand nici o experienta, as putea sa invat pe asa ceva? Se strica repede, care-i adevarul?

Link to comment
Share on other sites

tare, foarte tare... frumoase locuri :P

acum, back to romania. Chitarele hora sunt chiar asa de proaste cum se zice? Adica, ne avand nici o experienta, as putea sa invat pe asa ceva? Se strica repede, care-i adevarul?

 

1 Chitarele Hora nu sunt proaste (nu toate)...acum depinde ce urmaresti la o chitara. Personal recomand, pentru un incepator, un instrument cu actiunea cat mai decenta, ca sa nu te dai batut dupa primele 2 note. Iar cand e vorba de sunet, fiecare chitara e diferita, fie ca e ieftina sau scumpa, din pal sau din lemn, fie si din acelasi model. Deci trebuie pus mana pe cateva instrumente, trebuie comparate si apoi cumparate.

2 Nu prea stiu daca exista vreo chitara (nu vorbesc de chitare facute din plastic, carton sau mai stiu eu ce nebunii) care sa se strice singure. Intradevar, acusticele sunt mai sensibile, cutia de rezonanta se poate sparge (asta in conditii destul de vitrege insa, daca esti beat si o spargi in capul cuiva, am auzit recent de intamplarea asta), dar daca esti grijuliu o chitara te poate tine toata viata. O chestie la care te sfatuiesc sa te uiti cand probezi o chitara, tinand chitara "in picioare" uitete din lateral sub si deasupra cordarului (bridge whatever). Daca sub cordar cutia de rezonanta este mult mai bombata decat in restul corpului (si respectiv deasupra cordarului este mai adancita), inseamna ca la ceva tensiune in plus (eu stiu, schimbi calibrul corzilor) poate plesni furnirul (mi s-a intamplat). Mai citeste tutoriale pe net, e plin de asa ceva, fereste-te insa de cei care-si fac reclama :death:, pentru ca or sa vorbeasca trei sferturi din timp numai despre chitarele lor.

Spor la comparat !

 

Edit: 3 Poti invata pe orice atat timp cat iti place!

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Chitarele hora sunt chiar asa de proaste cum se zice?

 

Nu. Mai bine zis nu toate modelele. Modelele ieftine (~100 EUR) ofera cam ceea ce ofera si alte instrumente din aceeasi gama de pret: materiale ieftine, lipsa de atentie la asamblare si finisaj, durabilitate relativ redusa etc. Insa exista unele instrumente mai scumpe (de exemplu SM 10 sau 20) care ofera mai mult decat chitarile de brand din aceeasi gama de pret.

 

PS: O remarca des intalnita in privinta chitarilor electrice Hora este calitatea slaba a componentelor electronice, insa din lipsa de experienta nu pot confirma sau nega aceasta afirmatie.

 

 

Link to comment
Share on other sites

PS: O remarca des intalnita in privinta chitarilor electrice Hora este calitatea slaba a componentelor electronice, insa din lipsa de experienta nu pot confirma sau nega aceasta afirmatie.

 

Pe Iris Lux aveam doze splitabile high-output (inca imi pare rau ca am dat doza de bridge).

Link to comment
Share on other sites

Guest vivaelzorro

Deci in concluzie s-ar merita achizitionarea unei tigai hora, noi, doar de incercare, care eventual sa poata pregati drumul catre una mai "profesionala"? :P eu am vazut viori hora care sunau exceptional... de asta poate ma atrag intr-un fel, desi am vazut ca firma nu e privita cu ochi prea buni...

Link to comment
Share on other sites

Concluzii .

 

Inainte de a cumpara o chitara trebuie incercata de un chitarist care se pricepe are experienta si cunostinte despre calitate tip-constructie chitare.

Nimeni de aici nu-ti poate spune 100% "... cumpara asta sai aia din moment ce nu se poete auzi incerca /inspecta ..".etc

 

Exact de asta l-am intrebat din ce oras este

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.