www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Neck De Strat


Petrucci e tare
 Share

Recommended Posts

Gatul apartine primei mele chitare electrice. Vreau s-o pastrez si inca functionala. Chitara nu e tocmai practica , constructia e oarecum absurda: corp de superstrat, 2 doze humbucker, neck cu 24 de taste insa gatul e single-radius (iar acesta e foarte mic ; asemenea fenderurilor vechi ; se preteaza doar pentru ritm; mai greu cu soloista, bendurile peste 1/2 sunt falseaza . ) Fretboardul e intr-o stare deplorabila (murdar/zgariat ). A venit din stoc cu freturile incorect nivelate.... am folosit un vaser vaga lung cat fretboardul pe care am intins smirgher foarte fin pentru a nivela freturile...am folosit apoi o carpa si o solutie de polishing luata cu 20 de lei de la un magazin de muzica din Suceava.

Cu toate acestea am constatat ca nu am cu ce reda forma freturilor orginala..o parte din freturile care erau mai inalte acum aveau varful plat. Am gasit pe stewmac niste file din acelea pentru a da forma originala a freturilor(asa-zisul 'crowning') , insa cea mai ieftina costa 30 lire fara transport. mi se pare oarecum absurd sa cumpar acel produs mai ales ca :

1. e posibil sa gafez din nou

2. nu voi repeta cel mai probabil procedeul pe alta chitara. Sunt elev ,tocmai am terminat clasa a XII-a si peste 2 sapt ma asteapta bacul ..voiam sa sarbatoresc un eventual succes cu un jam pe chitara mea iubita, insa nu am resursele financiare si timpul necesar sa merg la vreun lutier din afara judetului meu(SV). Ma gandeam ca poate stiti (sau poate se numara printre utilizatorii rgc) un lutier amator sau profi care ar accepta sa-i trimit neckul prin posta/curier, sa-mi rezolve problema(bineinteles platesc acest serviciu) si sa-mi trimita prin ramburs gatul (rambursul = costul transportului+ onorariul lutierului).

Chitara mai are o problema( se poate observa in poze) : are un nut din plastic de slaba durabilitate in timp in care s-au sapat santuri in urma bendurilor. Domnul EugenRO2001 s-a oferit sa ma ajute cu constructia unui nut din os(am vorbit acum cateva luni;am abandonat din cauza unor probleme personale obiective), insa am realizat pe urma ca oricum nu-i puteam da masuritorile corecte de pe chitara mea ca nut-ul sa iasa ok.)

Nu in ultimul rand :)) cheitele sunt jalnice si vreau sa le schimb cu ceva decent. Am observat ca sunt cheite mini, si ca headstockul e cam mic...

Stiu ca suna a investitie total inutila pentru un instrument jalnic, insa are valoare sentimentala.

Astept ajutor din partea comunitatii...va multumesc mult!

post-10104-0-38214300-1307895163_thumb.jpg

post-10104-0-16700300-1307899033_thumb.jpg

post-10104-0-87725500-1307899088_thumb.jpg

post-10104-0-35648500-1307899353_thumb.jpg

post-10104-0-53699700-1307899398_thumb.jpg

post-10104-0-40936700-1307899475_thumb.jpg

post-10104-0-65043200-1307899555_thumb.jpg

post-10104-0-25383700-1307899573_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Salut colegule,

 

Hmm!Griff-ul,din cate vad si citesc,o sa aiba nevoie de ceva ajutor.Un lutier foarte bun(nu l-am incercat,dar a ramas in timp nepatat pe forum),este domnul Ursu de la GuitarShop.Cred ca te poate el ajuta cu reconditionarea gatului,dar o sa te coste intre 350 si 1000 de lei,in functie de valoarea gatului si de ce este nevoie sa repari la ea.Mai multe detalii aici: http://www.proguitar.ro/reparatii.php

 

Multa bafta,si daca mai ai intrebari,scrie-ne aici :D

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Gatul apartine primei mele chitare electrice. Vreau s-o pastrez si inca functionala. Chitara nu e tocmai practica , constructia e oarecum absurda: corp de superstrat, 2 doze humbucker, neck cu 24 de taste insa gatul e single-radius (iar acesta e foarte mic ; asemenea fenderurilor vechi ; se preteaza doar pentru ritm; mai greu cu soloista, bendurile peste 1/2 sunt falseaza . ) Fretboardul e intr-o stare deplorabila (murdar/zgariat ). A venit din stoc cu freturile incorect nivelate.... am folosit un vaser vaga lung cat fretboardul pe care am intins smirgher foarte fin pentru a nivela freturile...am folosit apoi o carpa si o solutie de polishing luata cu 20 de lei de la un magazin de muzica din Suceava.

Cu toate acestea am constatat ca nu am cu ce reda forma freturilor orginala..o parte din freturile care erau mai inalte acum aveau varful plat. Am gasit pe stewmac niste file din acelea pentru a da forma originala a freturilor(asa-zisul 'crowning') , insa cea mai ieftina costa 30 lire fara transport. mi se pare oarecum absurd sa cumpar acel produs mai ales ca :

1. e posibil sa gafez din nou

2. nu voi repeta cel mai probabil procedeul pe alta chitara. Sunt elev ,tocmai am terminat clasa a XII-a si peste 2 sapt ma asteapta bacul ..voiam sa sarbatoresc un eventual succes cu un jam pe chitara mea iubita, insa nu am resursele financiare si timpul necesar sa merg la vreun lutier din afara judetului meu(SV). Ma gandeam ca poate stiti (sau poate se numara printre utilizatorii rgc) un lutier amator sau profi care ar accepta sa-i trimit neckul prin posta/curier, sa-mi rezolve problema(bineinteles platesc acest serviciu) si sa-mi trimita prin ramburs gatul (rambursul = costul transportului+ onorariul lutierului).

Chitara mai are o problema( se poate observa in poze) : are un nut din plastic de slaba durabilitate in timp in care s-au sapat santuri in urma bendurilor. Domnul EugenRO2001 s-a oferit sa ma ajute cu constructia unui nut din os(am vorbit acum cateva luni;am abandonat din cauza unor probleme personale obiective), insa am realizat pe urma ca oricum nu-i puteam da masuritorile corecte de pe chitara mea ca nut-ul sa iasa ok.)

Nu in ultimul rand :)) cheitele sunt jalnice si vreau sa le schimb cu ceva decent. Am observat ca sunt cheite mini, si ca headstockul e cam mic...

Stiu ca suna a investitie total inutila pentru un instrument jalnic, insa are valoare sentimentala.

Astept ajutor din partea comunitatii...va multumesc mult!

Ai cantat la aceasta chitara in starea "deplorabila" ?

Care au fost problemele ?

 

Daca ai slefuit "zgarieturile" tastelor nu vad ce problema sa mai ai.

Nut-ul pune problema numai daca din aceasta cauza ai "fretbuzz" respeciv s-au largit in jos "locasul" corzilor .

 

Deci daca nu ai fretbuzz nu ai nici o problema ,

 

Chei , ce au ? vad ca nu sunt sparte ...altceva nu trebuie sa faca decat sa poti tensiona corzile atat este rolul cheilor .

 

Ce sustii ca si "jalnic" poate fi problema psihica .

 

Pune-i corzi regleaza inaltime corzilor acordeaza chitara si canta la ea.

 

Vrei ceva mai "special" ca sa ai linistea sufleteasca cumperi o chitara la vre-o 5000$

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Prietene,

 

Daca vrei calitate si seriozitate tine-te de Eugen, palmaresul lucrarilor efectuate il recomanda ! si nici la bani nu e rau ..

 

Stiu ... trebuie sa-l intreb daca se ocupa si are dispozitia de a primi gatul meu prin posta/curier . eu nu pot merge in Bucuresti.il voi contacta cu siguranta.. imi incerc norocul :D

neckul chitarii e are 24 de taste , insa cele 2 taste in plus fata de 22 nu sunt extensie de tastiera, ci intregul grif e mai lung. Cu un neck de strat normal, chiar daca se potriveste , nu voi putea intona chitara in veci.

Si culmea e ca Wormoth,Stewmac fac doar grifuri cu specificatiile fender.

Daca mi se potrivea un neck de acolo, nu -mi complicam existenta cu reconditionarea acestui neck.

 

Ai cantat la aceasta chitara in starea "deplorabila" ?

Care au fost problemele ?

 

Daca ai slefuit "zgarieturile" tastelor nu vad ce problema sa mai ai.

Nut-ul pune problema numai daca din aceasta cauza ai "fretbuzz" respeciv s-au largit in jos "locasul" corzilor .

 

Deci daca nu ai fretbuzz nu ai nici o problema ,

 

Chei , ce au ? vad ca nu sunt sparte ...altceva nu trebuie sa faca decat sa poti tensiona corzile atat este rolul cheilor .

 

Ce sustii ca si "jalnic" poate fi problema psihica .

 

Pune-i corzi regleaza inaltime corzilor acordeaza chitara si canta la ea.

 

Vrei ceva mai "special" ca sa ai linistea sufleteasca cumperi o chitara la vre-o 5000$

 

 

 

Domnule Karpi...credeti-ma ca nu exagerez....mellow.gif

intradevar, nu am fretbuzz din moment ce am nivelat freturile...insa daca va uitati mai bine, nu seamana deloc acuma a freturi de chitara... un fret din ala (aplatizat) nu se calca la fel de usor ca unul frumos finisat....

Cat despre nut ( uitati-va mai bine in poza; cand am atasat poza , automat aceasta a fost comprimata ....daca vreti v-o trimit full-size), acesta este asemnea Marelui Canion...uitati-va cat de largi sunt acum gaurile....la primul bend..cat de mic coarda cu pricina e acorda intre 1/4 si 1/2 *ton mai jos.

Mi-am dat seama din timp ca-i un nut din plastic moale si l-am lubrefiat cu grafit,dar a fost o chestiune de timp pana, totusi s-a distrus.

 

Cheitele sunt foarte imprecise..adica acel ratio e foarte mic.... nu reusesc aproape niciodata s-o acordez bine.

Vreau un instrument sa pot 'canta' cu prietenii 2-3 piese fara sa tot acordez.

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca merita sa-l reconditionezi ( neck-ul ) si Eugen ti-l poate face de nu-l mai recunosti !

 

Ia ( sau reia ) legatura cu el, este un profesionist care executa practic, nu teoretic !

 

Si, repet, costurile sunt " amicale " versus alti lutieri !

 

Edit : Daca vrei sa-ti schimbi cheitele, iti dau eu un set, moka, doar sa se potriveasca !

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca merita sa-l reconditionezi ( neck-ul ) si Eugen ti-l poate face de nu-l mai recunosti !

 

Ia ( sau reia ) legatura cu el, este un profesionist care executa practic, nu teoretic !

 

Si, repet, costurile sunt " amicale " versus alti lutieri !

 

merci :D mult pentru promptitudine .asa voi face

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.