www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Frailty & I Remain


Adi M

Recommended Posts

Aºadar, continuînd intenția de a înregistra cît de mult pot din piesele de pe ultimul album PL, mai postez douã.

 

Cred cã sînt bunicele. Observațiile mele ar fi:

- ma deranjeazã zgomotul de panã, mai ales la notele înalte, cîntate pe primele 3 corzi...Vã rog sã îmi dați sfaturi de a mai elimina din el. Mi se pare prea tare ºi deranjant. Menționez cã am o panã de 3mm, dar la fel se aude ºi cu cele de 1 ºi de 2mm, am încercat. Am încercat ºi sã țin pana la diverse unghiuri fațã de coardã, paralel, perpendicular...

- ce pãrere aveți de tremolo picking-ul meu? Eu zic cã nu-i rãu, dar o sã mai lucrez la el.

- Frailty are o greºealã pe chitara solo în jur de 3:13

- I Remain nu are solo-ul cu Wah, nu mã pricep prea bine sã folosesc, nu ºtiu încã sã dau suficientã expresie cu pedala.

- sculele, patch-ul ºi observația cã am cîntat dintr-o bucatã rãmîn la fel ca în subiectul cu First Light.

 

Mã grãbesc acum, închei comentariile, aºtept de la voi.

Mulțumesc.

frailty stereo mix.mp3

i remain stereo mix 2.mp3

Link to comment
Share on other sites

sa mai scot din inalte, de exemplu?

 

Neapărat! Pare că ai înregistrat fără cabsim, sincer. Care a fost setup-ul, exact?

 

Eu credeam ca se aude pana ca e prea mult distors.

 

Atacul accentuat se datorează tăierii agresive a joaselor înainte de distorsiune. Deci da, poți căuta un ampsim cu mai multe joase la intrare sau dacă poți, adaugă sau schimbă filtrul dinaintea ampsim-ului sau folosește ambele doze.

Și toba mare poate fi remediată: multă compresie, mai multe înalte și mai puține (infra)joase.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Incearca alte patch-uri, scoate din inalte, incearca si tu si vezi cum iese mai apropiat de tonul original (care mi se pare un ton foarte frumos). Presupun ca ai folosit procesor direct in placa audio. Ar fi interesant sa incerci sa preiei sunetul cu un microfon din amp (vad ca ai un Valveking). Incearca sa adaugi si putin reverb. Incearca sa-ti creezi tu efectul in procesor, de obicei patch-urile "default" suna mai slabut decat ce faci tu cu mana ta.

Link to comment
Share on other sites

Pentru Mihai:

- Setup-ul a fost cu chitara in Digitech RP350 in calculator cu USB, inregistrind cu Sony SoundForge.

Detalii (poate) importante:

- Calculator=netbook=laptop de-ala mic si amarit, cu placa audio on board, procesor de 1GHz.

- Setarile patch-ului (daca te-ai referit si la asta in 'setup') ar fi, in mare:

amp JCM900, cab DIGMTL (creat de Digitech), cu TubeScreamer in fata.

TS-ul cu gain-ul pe la 75, Tone=90

Amp-ul cu gain-ul pe la 85-90

EQ: Bass 5, Mid -6, Treble 5, MidFreq=1400Hz, Presence 6.

 

Le redau din minte, pot fi erori de 5 unitati la gain si 1-2 unitati la EQ.

 

Partea interesanta este ca acest patch imi place cum suna cind dau pe amp, adica interpretez live, mai ales daca dau volumul la 30-50%, dar in casti si inregistrat parca suna cam altfel. Si reciproc, daca fac ceva bun pentru casti, parca nu-mi place live.

 

Ce povesteai despre tobe si alte notiuni tehnice, recunosc ca ma depasesc complet. Dar vreau sa invat! Am descarcat vreo 100 de articole despre functiile si parametrii efectelor si trucuri de a le utiliza.

 

Reverb si putin delay am pe patch. Postrecording n-am facut nimic, decit sa suprapun pistele de chitara cu negativul (=tobe&bas exportate din GuitarPro in midi apoi convertite in mp3).

 

Asadar, se constata usor ca mai am foarte mult de invatat si am produs ceva rudimentar. Dar repet, vreau sa invat, de aceea va cer sfaturi. Totusi, nu vreau sa fac muzica pe calculator, vreau ca postrecording munca sa fie minima, doar citeva aranjamente de detalii.

 

Pentru Decebal (parca asa am vazut ca se numeste @Gojira): patch-ul e facut de mine de la zero. Mi-e jena sa inregistrez cu microfonul in fata amp-ului, deoarece n-am decit un microfon de vreo 20 lei pt calculator si inca unul la niste casti, iar de vreo 25 de lei. Am sa incerc, totusi, deoarece sint multumit de cum suna live. Oricum, VK cu difuzorul de 8'' nu m-astept sa fie vreodata prea co*os. Miine am sa testez o boxa de 12'' in loc de amp, de curiozitate.

 

Multumesc pentru raspunsuri si explicatii si scuzati detalierea si lungimea exagerata a acestui mesaj.

Link to comment
Share on other sites

 

Încearcã sã scoți TS-ul și eventual sã-l înlocuiești cu un compresor sau boost liniar pentru a pãstra un nivel similar de saturație.

 

daca fac ceva bun pentru casti, parca nu-mi place live

Sunt situații destul de diferite. Cu atât mai mult dacã lași cabsim-ul activat și aceleași setãri la egalizator. Sunt lucruri ce le-am explicat în thread-ul Amplificatoare pt. începãtori.

 

 

vreau ca postrecording munca sa fie minima

În principiu procesorul te aduce aproape de acest ideal dar și pe ãla trebuie sã înveți sã-l folosești.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.