www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mutilated Regurgitator


Recommended Posts

Guest One^Love
Asta ar trebui sa fie un fel de "Eu nu va inteleg muzica dar nu sunt de acord cu ea"?!

 

Sa stii ca in mare parte am receptionat mesajul: "Grrrrrr!! O sa te violez!! Vaii.. nuuu..", dar din pacate n-am descifrat inca toate subtilitatile semantice, mai am de studiat inca limbajul grohaielilor.

Eu as spune mai degraba ca "muzica" asta nu se intelege, se simte!

 

Si tocmai asta spun, daca esti unul care simte o asemenea "muzica", nu cred ca ai fi intocmai candidatul ideal pt premiul Nobel pt pace, sau cel putin marcat de un minim pe compasiune umana.

 

Sa stii ca am fost fan Kreator, Suffocation si Sepultura! ... la 12 ani!... si exact acelasi argument il aveam si eu in discutie cu maica-mea: "Tu nu intelegi muzica asta!..." Tin minte ca la varsta aia aveam si tot felul de idei antisemite (influentat de bunica-miu), eroul meu din istorie era Hitler, imi desenam svastici pe toate manualele scolare si vroiam sa imi imprim svastici si poza lui Hitler pe tricouri in fantezia de a soca lumea!... Tin minte o piesa in deschidere la un album Suffocation in care un roi de albine il devorau pe unu'.. asta era intro-ul albumului..

 

 

Am vazut recent un clip oripilant pt Youtube in care soldati americani din Irak (operatori de tancuri) se laudau cu diverse CD-uri cu muzica de acest gen, printre altele, pe care le ascultau ei in timp ce omorau (culmea, in direct!) alte fiinte umane. Spuneau ca ii energizeaza foarte mult muzica asta si ii ajuta sa se concentreze pe impuscat, si este "THE PERFECT KILLING MUSIC", exact astea au fost cuvintele operatorului de tanc!

 

Edited by One^Love
Link to comment
Share on other sites

Nu, n-ai receptionat "mesajul" si n-ar trebui sa ne mire situatia, atata timp cat majoritatea, atat artisti cat si ascultatori, trateaza grindcore&co. exact la acest nivel, superficial.

Nu s-a inventat de ieri conceptul de "anti-arta", "shock art", "transgresivism" si altele. Vezi de la suprarealism, Dada, Fluxus la John Waters, Andres Serrano s.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Nu, n-ai receptionat "mesajul" si n-ar trebui sa ne mire situatia, atata timp cat majoritatea, atat artisti cat si ascultatori, trateaza grindcore&co. exact la acest nivel, superficial.

Nu s-a inventat de ieri conceptul de "anti-arta", "shock art", "transgresivism" si altele. Vezi de la suprarealism, Dada, Fluxus la John Waters, Andres Serrano s.a.m.d.

plusone

 

@Gorel: Da, intr-adevar, vad legatura intre avatarul tau si hartia igienica. :)

 

Mutilated Regurgitator, mi-ati scos un zambet de pe buze :)

Link to comment
Share on other sites

Da, intr-adevar, vad legatura intre avatarul tau si hartia igienica. :)

eu n-o vad, lamureste-ma si pe mine :)

presupunand ca vrei sa insinuezi "nirvana sucks", mi se pare penibil sa te iei de o trupa, indiferent de cat de prost suna sau cat de mult nu-ti place, avand in vedere ca te dai de partea celor care pretind ca inteleg arta la un nivel profund, care cunosc conceptele de "anti-arta", "shock art", "transgresivism", "dadaism", "suprarealism" tralala.

Link to comment
Share on other sites

Guest One^Love
Nu s-a inventat de ieri conceptul de "anti-arta", "shock art", "transgresivism" si altele. Vezi de la suprarealism, Dada, Fluxus la John Waters, Andres Serrano s.a.m.d.
Stiu ca nu s-a inventat de ieri, clar. Doar ca ar fi mai fost mai bine daca nu s-ar fi inventat, motivul l-am argumentat in postul meu anterior. Nici necrofilia sau coprofilia nu s-au inventat ieri, dar asta nu inseamna ca ele merita un loc in cultura umana.

 

Oricum, comparatia dadaismului si suprarealismului cu death metal nu mi se pare adecvata.

Dadaismul si suprarealismul nu sunt centrate pe repulsie, putrefactie, violenta senzoriala si energie negativa.

Un echivalent muzical al dadaismului, suprarealismului sau simbolismului ar putea fi muzica experimentala, abstracta, dar nu death-metalul.

 

Chiar daca eu vad anti-arta ca o miscare a celor care nu reusesc sa faca arta, si anti-arta are niste limite de bun simt.

Practic, dupa logica ta, de "arta-shock" poti sa numesti anti-arta aproape orice.

Te stergi la fund cu o hartie, o inramezi (pardon, nu o inramezi, pt ca asta ar fi prea conventional..) si o expui intr-o galerie. E socant nu?

Edited by One^Love
Link to comment
Share on other sites

Mutilated Regurgitator

 

vs

 

Regurgitated Mutilator

 

vs

 

Remutilated Gurgitator

 

vs

 

Retimulated Giturgator

 

vs

 

Gitmulated Returgator

 

vs

 

Mulgitated Uretagator

Edited by geneza
Link to comment
Share on other sites

Nici mie nu-mi cad bine la stomac burghezii pretentiosi care isi regurgiteaza naivitatea forata pe panza si apoi o vand cu milioane de dolari in New York (vezi de exemplu Lars Ulrich).

Dar mi se par mult mai periculoase afirmatii gen "X n-are ce cauta in cultura umana"! Pentru ca exista oameni ca tine exista oameni ca mine, poti intelege asta?

Daca nu exista clasicism nu exista nici avangardism. Daca nu existau canoane nu existau nici transgresiuni. E doar actiune si rectiune, e natura umana. Si arta e "cea mai pura expresie a naturii umane", nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
eu n-o vad, lamureste-ma si pe mine :)

presupunand ca vrei sa insinuezi "nirvana sucks", mi se pare penibil sa te iei de o trupa, indiferent de cat de prost suna sau cat de mult nu-ti place, avand in vedere ca te dai de partea celor care pretind ca inteleg arta la un nivel profund, care cunosc conceptele de "anti-arta", "shock art", "transgresivism", "dadaism", "suprarealism" tralala.

Ce-am spus eu in celalalt post a fost doar o replica(buna, proasta, nu mai conteaza) la ce ai zis tu despre Mutilated astia.

Nu mi se pare corect sa condamni o trupa ca cea de fata(si ca ea mai sunt multe) care pana la urma face ceea ce face fara nicio pretentie de mare "arta" sau "muzica", ci "just for fun".

 

Pentru placerea tuturor userilor de pe forum :)

Link to comment
Share on other sites

Guest One^Love
..Dar mi se par mult mai periculoase afirmatii gen "X n-are ce cauta in cultura umana"! Pentru ca exista oameni ca tine exista oameni ca mine, poti intelege asta?..

 

Am inteles. In concluzie, negativismul nu poate fi eliminat din omenire. Tot timpul vor exista oameni care se vor hrani cu astfel de energii, energii care stau la baza fenomenelor de agresiune precum razboaie, nationalism, fanatisme religioase si alte lucruri fara sens.

 

Este normal sa simti orice fel de energie, si eu am simtit death-metalul la un moment dat. Si daca unii momentan asta asculta si altii asculta altceva, asta nu inseamna ca oamenii sunt diferiti. Eu cred ca oamenii sunt toti la fel, iar preferintele muzicale sunt socializate. Eu cred ca oamenii doar ratacesc fiecare pe cate o poteca care le-a iesit circumstantial in cale pe parcursul vietii si au impresia ca acea poteca este cea pe care ar trebui sa mearga. Crezi ca insurgentii musulmani ar trebui sa se sinucida pentru principiile in care cred? Normal, ceea ce simt ei in suflet li se pare mai mult decat sacrosanct, mai ales ca viseaza la cele 72 de fecioare.. Dar la nivel absolut, este bine ceea ce se intampla cu ei?

 

 

Eu consider ca muzica are un rol foarte important in cultura umana, mai ales acum, cand lumea este in pragul unei crize multilaterale amplificata de epuizarea resurselor de baza si de schimbarea ireversibila a climei pe Pamant . Sunt cateva creiere solide care spun ca un conflict de mare anvergura este inevitabil in urmatorii 20 de ani. Tocmai de asta consider ca muzica ar trebui sa injecteze oamenii numai cu pozitivism si nimic altceva.

Edited by One^Love
Link to comment
Share on other sites

Ia niște pastile, sau injecteazã direct pozitivismul ãla.

 

Fenomenele de agresiune la nivel mondial au la bazã : banii, teritoriul, puterea.

 

Terorismul este 100% politic.

Edited by geneza
Link to comment
Share on other sites

Guest One^Love
Fenomenele de agresiune la nivel mondial au la bazã: banii, teritoriul, puterea.

 

Terorismul este 100% politic.

 

Ai pus punctul pe "i". Nici nu te-am contrazis. Am omis intr-adevar sa enumar motivele cele mai importante ale conflictelor din lume, dar nu e ca si cum genurile de muzica cu energii agresive si negative ajuta cu ceva in prevenirea acestora.

 

Ceea ce spun este ca am ajuns intr-un moment in istorie in care muzica ar trebui sa fie mai mult decat o manifestare artistica aleatoare. Muzica ar trebui sa aiba un "higher purpose".

 

Dar stiu ce o sa ziceti: razboaiele sunt inevitabile oricum, ele sunt doar un mecanism prin care populatia Terrei se ajusteaza. Si cum limita de sustenabilitate e oricum depasita.. hai sa bem o bere.

Edited by One^Love
Link to comment
Share on other sites

Conituand discutia pe langa topic :) ...

 

Exact la asta am vrut sa ajung, citeste 1984 sau Nineteen Eighty-Four, cum vrei sa-i zici. Sau in the broader sense of things, cine suntem noi sa decidem "ce este bine la nivel absolut"?! Cunoasterea noastra e foarte limitata si o sufocam de tot daca imbratisam cenzura.

 

Conflictele astea care au la baza incompabilitati ideologice (vezi WWII), economice (mai tot ce face SUA) si religioase (Cruciadele si Cruciadele Reloaded) tot din ignoranta se trag, tot pentru ca cineva cu putere a decis ca el detine adevarul absolut si ca restul trebuie sa se supuna.

 

Deci mare atentie! In lumea asta e loc si de gospel si de Anal Cunt.

Link to comment
Share on other sites

Guest One^Love

1984... "There is truth and there is untruth. To be in a minority of one doesn't make you mad."

 

Eu sunt in acea minoritate care crede ca natura umana poate fi cel putin atenuata, muzica fiind o modalitate care mi se pare excelenta. Muzica este un limbaj universal care are o putere extraordinara asupra psihicului uman.

 

Daca marea masa de oameni constientizeaza anumite adevaruri precum ipocrizia fanatismului religios, atunci "ruling class"-ul nu ar mai putea sa manipuleze, n-ar mai putea sa-si faca jocurile. Eu in asta cred.

Edited by One^Love
Link to comment
Share on other sites

V-am spus ca o sa postez o piesa "brutal death metal".

Ceea ce m-a determinat sa fac asta a fost trupa Cannibal Corpse,care mi se pare destul de ciudat ce tema abordeaza si in ce fel; asa ca m-am gandit sa fac si eu, doar de distractie, nu ma luati in serios!!!!

Software pentru tobe si editare: Acoustica Beatcraft si Cool Edit pro

Nume de trupa: Corpse tasters / Melodie: Eating victim

Scule: LTD m-100 fm(acordaj standard) si un amp fara nume

Timp de lucru: 11-13 ore (o.O pana am invat cum sa umblu cu programele, modificat unele riffuri si versuri)

Melodia este facuta la misto; am inregistrat prima data chitara apoi am pus tobele, dar alandala.

Am facut si voce "growl": nu mi-a iesit, am incercat cat de cat tinand mainile pe microfon si recitand. Versurile nu au masura ca lumea si totul a iesit pe dos xD

 

Si ultimele 2 versuri, reprezinta ceea ce am eu pe suflet, ce urasc eu mai mult.

 

Audiție plãcutã! :)

Corpse_tasters__Eating_victim.mp3

Versuri.txt

Edited by caius
Link to comment
Share on other sites

ma om ala care tat aperi "muzica" asta. problema nu ii muzica in sine. chiar nam nici o problema cu ea. da is prostii aia care o iau in serios si chiar li se pare (da e mult) imaginabil ce descrie. asta e adevarata problema. ca la nivel de concept artistic... ii ok. desi nici sa te gandesti la assa ceva nu ii prea normal.

 

alta chestie ar fi ca sa vezi partea negativa ii mult prea usor(vezi firea umana).

=> THE BRUTAL FANS AND ARTISTS ARE JUST FUCKING PUSSIES!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest One^Love

Intr-adevar, acum inteleg rolul transgresiunilor in orice domeniu: este acela de a da contra-exemple oamenilor.

Ce ne-am face noi fara criminali in serie, canibali, necrofili s.a.m.d., n-am mai avea la ce sa ne oripilam.

 

Intr-adevar, aceasta minoritate de "destepti" care gusta transgresiuni extreme ar putea sta la baza unei societati mult mai bune, daca ar fi ei majoritatea, saracutii ostracizati. Imi inchipui deja orase in stil arhitectural gotic macabru, mai toata lumea cu plete si tricouri negre, meniuri de coctailuri cu sange de diferite grupe (trendul anului: vampirismul; coctailul anului: "0+ on the rocks"), Haloween-ul o sarbatoare mondiala, cele mai puternice corporatii: producatorii de bere, etc.

 

Dar ce sa-i faci, viata e nedreapta, tot timpul "prostii" vor fi mai multi. Dar noi, prostii astia majoritari va multumim oricum pentru ca existati si ne evidentiati extremele naturii umane. Doar ca extremele vor fi prin definitie extreme, degeaba va asteptati voi ca un numar mare de oameni sa va asculte muzica. Poate doar in tarile nordice, unde vremea predominant innorata modeleaza in favoarea voastra psihicul oamenilor.

Edited by One^Love
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.