www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre metronom


Cosu
 Share

Folosesti metronomul?  

72 members have voted

  1. 1. Folosesti metronomul?

    • Da, intotdeauna!
      22
    • Rar, cand imi aduc aminte
      30
    • Metronom ? Ce e aia ? (aka nu am/nu folosesc)
      20


Recommended Posts

Eu am votat "Da, intotdeauna" pentru ca e cea mai apropiata de adevar in cazul meu. Cand repet o anumita bucata o repet fara metronom pana cand prin "miscarea" si reusesc sa tin minte succesiunea notelor. Apoi o repet cu metronom. Ma rog, nu exact metronom, Guitar Pro ( tobe sau metronomul lui ).

 

Cand nu repet o anumita bucata, ci doar incerc sa improvizez de obicei o fac peste o melodie in Guitar Pro pe care o cunosc cat de cat ( macar in ce game se intampla minunile p-acolo ). Totusi, din motive de lene, mi se intampla sa cant pur si simplu, dar si atunci incerc sa pastrez un ritm din picior.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

destul de rar, avand in vedere ca nu cant foarte des in fata PC-ului, si cu banii de un metronom d'ala pe bune as putea face altceva. cand mai prind timp, bag melodia originala pe fundal si cant peste ea, si abea daca nu am o melodie originala bag metronomul.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

Eu n-am folosit niciodata metronomul, dar daca l-as folosi cred ca as ajunge la concluzia lui George, si anume ca mi-ar strica tot balansul, si in acelasi timp, si eu prefer tobele :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

mai degraba tobele...metronomul nu-l suport si nu-l folosesc deoarece nu am avut niciodata probleme cu coordonarea...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

eu am ales da 'intotdeauna'

dar folosesc ritmul de 4 de pe procesor...prefer o toba mare si un premier pe timpul 3 decat o pacaneala...presupun ca intra in categoria metronom, chiar daca nu e chiar metronom

si ocazional mai folosesc metronomul din gp4

adica o masura intr-un track de tobe cu cate o lovitura de metronom pe fiecare bataie..nu folositi metronomul standard (the button labeled metronome) ca da gherle

Link to comment
Share on other sites

Guest novakane

Ba fratilor, am votat 'intotdeauna'.

 

Metronomul electronic este unul 'foarte comod' in sensul ca va scapa greutatea de a va imparti timpii singuri, iar asta dauneaza grav in practica. Rolul unui metronom este sa stabileasca viteza cu care trebuie interpretata bucata muzicala, nicidecum sa delimiteze valorile de note aferente timpului in tempo-ul respectiv. Asa ca, va recomand calduros sa folositi un metronom clasic pentru ca prin aceasta comoditate pierdeti multa experienta.Daca nu va descurcati la partea ritmica, cumparati-va manual de teorie si studiati de acolo. Nu aveti nimic de pierdut, nici macar timp. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Guest Mircea19

ma eu folosesc metronomul destul de des.. adica il folosesc innainte sa ma apuc de inregistrat o piesa sau o bucata noua .... il folosesc cand inregistrez ceva.. cand preiau o piesa sau pur si simplu cand invat o piesa... la sala avem tobar care tine locul metronomului cu toate ca i-ar fi util si lui si noua un metronom eventual ma gandeam sa-si bage doar el in urechi un metronom si gata ....

 

oricum mi se pare foarte interesant sa canti cu metronom ... daca-l consideri de la inceput prietenul tau o sa observi ca (scuzati cacofonia) canta si el cu tine , adica se integreaza in ceea ce canti ca si o toba...

 

-

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest dau.bine

man linistestete

metronomul e un instrument ajutator pt studiu. In primul rind te educa ritmic si un f.bun ajutor pt exercitii de sporire a vitezei. Cine are alte metode , treaba lui. In nici un caz nu vad dc ti-ai face intrarile, si rimica si coordonarea orchestratiei unei piese cu ajutorul unui instrument.Daca nu simti si nu esti deja pregatit in sensul asta nu cred ca ai ce cauta (inca) la un studio.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea folosesc metronomul pt ca de regula cant cu inregistrarea (deci piesa originala, nu guitarpro). Doar cand dau peste o chestie mai nasoala pe timp si care nu-mi iese, atunci recurg la metronom ca s-o dibuiesc.

 

De la o vreme am inceput sa simt groove-ul si peste bataia seaca a metronomului, totul e sa ai piesa in cap.

 

Vorba cantecului: "Groove is in the heeaaart..."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest doremi`

am votat "da,intotdeauna"..cel putin atunci cand repet serios folosesc metronomul...si atunci cand nu-l am la indemana bat ritmul cu piciorul....

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Am pus "Rar" pentru ca nu mi se pare util intotdeauna. (sau e din cauza ca mana mea functioneaza la viteze variabile). In plus, doar ala din Guitar Rig cu tobe mi se pare reusit, restu gen betze si alte chestii care tzacanesc ma calca pe nervi. Nush daka am dreptate, da' tzakanitu' nu e chiar cel mai potrivit sunet pe care sa-l auzi de vreo cateva mii de ori in timp ce canti.

Link to comment
Share on other sites

cred ca intrebarea nu a fost inteleasa corect. s-a intrebat de metronom la modul generic, in sensul folosirii unei surse de ritm, indiferent ca e metronom sau altceva. iar cel ce a intrebat a dorit sa faca cunoscut ca este indicat sa se foloseasca asa ceva in studiu, tocmai pentru a nu avea loc "alunecari" de viteza in ritm, si in sensul unei formari cat mai corecte! desigur ca se poate si fara.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Multa lume spune ca nu ai nevoie de metronom, ca ei nu au nevoie de metronom. Asa am zis si eu. nimic mai fals.

 

Metronomul este Obligatoriu in studiu...

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Stiti cand am inteles de fapt ca metronomul e util? Cand nu l-am mai auzit. Cand nu mai simteam un tacanit pe piesa, cand simteam ca e parte din muzica, ca e la locul lui.

 

100% studiu cu sursa de ritm, fie ca e o tacanitoare, fie ca un backtrack, un drum loop, orice..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.