www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cateva Riff-Uri


eduard.alexandru
 Share

Recommended Posts

Am obiceiul sa ma inregistrez in timp ce exersez la chitara (pentru a retine ideile bune care imi vin si pentru a observa eventuale gafe) si m-am hotarat sa postez si eu pe forum 5-6 minute in care nu am facut altceva decat sa lucrez niste riff-uri proprii, o parte din ele vor aparea probabil pe primul meu demo. Nu va asteptati la ceva extraordinar, pur si simplu experimentam si cantam exact ce imi venea la momentul respectiv sau incercam sa interpretez niste chestii care mi-au trecut prin cap in cursul zilei, deci multe sunt in mare parte improvizatii. It's nothing but practice. Ignorati tremolo picking-ul de la 4:30, ma prosteam doar.

 

Am folosit urmatoarele:

-chitara Hora Iris Lux cu DiMarzio DP100 Super Distortion

-pedala de drive Marshall GV2Plus

-Amplitube (ampsim clean solid state, cabsim 4x10 closed back, putin reverb si compresie)

-Goldwave (eq)

 

 

Multumesc celor care vor asculta cele aproape 6 minute si isi vor exprima o parere.

Link to comment
Share on other sites

Aoleu, da' ai un ton... sincer, poti sa cinti cel mai Godlike riff, la cum iti suna chitara aia...

 

Sirma + burete de sirma + tintari + creta + trabant + perie de spalat sticla pe interior. :lol:

 

Mai bine iti luai un amplificator mic in loc de doza Dimarzio si pedala Marshall, sunai de 2423423 de ori mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Auleu! Am postat inregistrarea fara efectele din Amplitube. In primul post e pedala de drive direct in placa de sunet. Ar fi trebuit sa o ascult azi noapte! In fine, aveti mai jos fisierul ce trebuia incarcat de la bun inceput. Va rog sa ignorati ce am pus aseara si sa ascultati asta:

Exportmp.mp3

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Tot urat tonul. Scoate pedala din schema.

Incearca sa-ti faci niste ritmuri de baterie si sa canti peste ele. Chestii simple, un 4/4 care sa tina 4-5 minute si te joci pe el. Eventual, daca ai instalat un VST de genul Addictive Drums sau EZDrummer, poti sa iei sample-uri deja facute, le pui cap la cap si canti peste ele. Incearca sa fii mai expresiv si sa nu mai abuzezi asa de mult de power chords.

Link to comment
Share on other sites

Tonul nu mai e la fel de naspa ca primul, da' tot naspa e.

Nu sint expert in rifaiala, in mare parte din cauza tehnicii proaste de mina dreapta (poate n-am facut laba destul, :lol:), dar observ ca tu faci o gafa mare de tot: ai o singura viteza. Pe linga asta, cinti numa' optimi/patrimi si dai mereu cu aceeasi forta, right?

 

Nu sint nici eu marele chitarist, intimplator am observat chestia asta la tine pentru ca si eu faceam la fel si mi-au dat altii peste nas.

Link to comment
Share on other sites

Acum ascult riffurile...

Ce pot sa spun este ca da clar ca exersai, dar cum a spus si Ironside tonu e urat, nu stiu poate ar trebui sa mai umbli pe la el sa il bibilesti.

Cat despre cantat, esti pe acelasi rimt aproape tot timpul.

 

Sper sa nu te superi, e doar o critica constructiva :)

 

Cred ca un procesor tot mai bine iti prindea decat o pedala de distors si un cab sim :)

P.s. nu ma nimic cu cab sim-ul al lui Masta Gi, eu am un sansamp de la el si suna bine.

 

P.s. m-ai facut sa am curaj, si am sa ma pun si eu sa postez ceva riffuri d-ale mele cand o sa am timp :)

 

Noroc !

Edited by DraculVaDomni
Link to comment
Share on other sites

dar observ ca tu faci o gafa mare de tot: ai o singura viteza
Cat despre cantat, esti pe acelasi rimt aproape tot timpul.
Sper sa nu te superi, e doar o critica constructiva

Era doar ceva ce exersam, oarecum departe de un produs finit. Este intr-adevar totul la aceasi viteza, deoarece sunt riff-uri din care vreau sa selectez cateva pentru a le include in aceasi piesa. Tocmai asta asteptam, critica constructiva.

 

P.s. nu ma nimic cu cab sim-ul al lui Masta Gi, eu am un sansamp de la el si suna bine.

Am folosit un cabsim din Amplitube.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.