www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Tu-2, Tu-3 Vs. Korg Pb1


Guest Joseph
 Share

Recommended Posts

Guest Joseph

Vreau sa imi iau un tuner dar momentan ma intereseaza foarte mult conceptul de true bypass. Stiu despre boss ca nu au asa ceva dar,Korg PB1 are? fura din ton?Sau puteti sa imi recomandati unu care are sigur asa ceva la un pret asemanator?

Scuze daca s-a mai discutat despre asta dar nu am gasit.

Mersi anticipat

Iosif

Link to comment
Share on other sites

care e nedumerirea ta, mai exact...? daca zici ca te intereseaza ideea de true bypass, si tunerul Korg are asa ceva (http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=1&BrandCategsID=7&BrandProductID=2126 ai detalii), ia-l pe ala. cu toate ca meseriasii spun ca tunerul nu are ce cauta in lantul de efecte, deci, in cazul in care folosesti o linie separata pentru tuner, n-ai nevoie de true bypass.

mie mi se pare chiar foarte interesant Korg PB1...mai ales ca are si iesire de 9V.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Fura din ton? Depinde unde-l pui, insa nu cred ca are o influenta notabila.

De exemplu, unele pedale de volum au iesire speciala pentru tuner. La fel de bine pot sa-l folosesti in bucla unui switcher, daca utilizezi asa ceva.

Pe langa Pitchblack, mai ai o optiune interesanta: TC Electronic Polytune.

 

http://www.tcelectronic.com/polytune.asp

Link to comment
Share on other sites

Guest Joseph

TU3-u imi fura mult din tot...se simte( nu dramatic dar se simte). eram curios de korg sau alte tunere. daca nu il folosesc printr-o bucla separat si asta fura?(korg-ul)

Link to comment
Share on other sites

Guest Joseph

Hotomanul!!! Poate e mai eficient asta:

 

 

:))...imi iau un pedalboard special numa pentru asta:))

Link to comment
Share on other sites

mai multe sanse sa se piarda din semnal sunt la cele cu true bypass, pe cand una cu buffer dimpotriva va revigora semnalul daca o vei pune la inceputul unui lant de efecte lung cu multe pedale true bypass insa teoretic buffer-ul s-ar putea sa coloreze tonul.Nu cred ca buffer-ul din tu-2/ tu-3 va colora tonul in mod audibil...depindeEu vrea-u sa-mi iau un tuner true bypass pt simplul motiv ca am un fuzz caruia nu-i plac bufferele inainte lui capatand niste inalte mai "intepatoare".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.