www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Face...


Guest SixChords
 Share

Recommended Posts

Guest SixChords

vreau sa stiu si eu cum se face chestia aia de la 0:8 sau de la 0:29 (sunetu ala ascutit) banuiesc ca e ceva din mana dreapta, dar nu ma prind cum...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Nu stiu unde ai auzit tu de armonice false...eu nu am auzit. poate ne arati si noua. Eu stiam ca le cheama artificiale. Si ca nu sunt chiar asa electrice ca daca le fac pe acustica...daca ciulesc urechile...le aud. Adica se produc in mod normal pe coarda..nu trebuie nimic electric sa se produca. Eh...ca se aud foarte incet e alta chestie.

Link to comment
Share on other sites

In romana folosim cuvintele "Flajeolete" sau "Flageolete".Aceste "flageolete" sunt de 2 tipuri:

 

1.Armonice naturale,care se obtin pe corzi libere. =>

Pe la 1:12.

 

 

 

 

2Armonicele false,sau artificiale,care se obtin din mana dreapta. =>

0:05.

 

 

 

Poate v-am mai lamurit asa!:D

Edited by Slasher
Link to comment
Share on other sites

In romana folosim cuvintele "Flajeolete" sau "Flageolete".Aceste "flageolete" sunt de 2 tipuri:

 

1.Armonice naturale,care se obtin pe corzi libere. =>

Pe la 1:12.

 

 

 

 

2Armonicele false,sau artificiale,care se obtin din mana dreapta. =>

0:05.

 

 

 

Poate v-am mai lamurit asa!:D

 

Nu ne-ai lamurit care-s "electro armonicele". Si nici de unde preferinta pentru termenul de "armonice false" in loc de "armonice artificiale". ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

De cand armonica naturala e pe coarda libera? Atingi coarda cu degetul in anumite puncte...nu e tocmai libera coarda aia. Daca citeste un incepator topicul asta nu intelege nimic. Numai ca e o chestie care cica o cheama armonica care creste si in natura...o cultiva si oamenii...si unii o mai falsifica din cand in cand. Si o parte din ele se mai baga si in priza ca deh...sunt electro

Link to comment
Share on other sites

Chinuie-te la ce ti-a dat Sorin aici, eu tot de acolo am invatat si merge...incet incet. Cat despre "armonicele false"...toate sunt armonice si atat, sunt foarte similare indiferent de tehnica utilizata pentru a le produce

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

@ slasher: nu mai avea rost sa postezi, din moment ce s-a explicat inainte. plus ca nu zici bine ce zici, ca sa nu ma exprim mai dur.

A spus @SorinT ca sunt squealies. Squealies sunt sunetele pe care le scoti facand/lovind o armonica naturala ca sa zic asa cu corzile moi si dupa aceaa ridicandu-le ca aici. Uite lectie de la tatal lor.

 

http://www.youtube.c...h?v=6TpYcA9bSaU

 

Ce face tipul ala din video se cheama pinched harmonics/artificial harmonics, iar in romana din cate stiam eu flagioleti, si practic se ciupeste coarda cu pana si cu degetul mare de la aceasi mana, imediat dupa. Ca aici.

 

Poti observa ca tipul din videoul asta tot squealies le numeste, dar ma rog...Ideea e ca ce vrei tu sa faci este explicat in ultimul video. Si ca sa intregim, se pot face si pe acustica, deci nu sunt niste chestii strict pt electrica.Desi daca vrei sa le faci impecabil si sa sune "maxim" ai nevoie de un amp decent, o gramada de distors si inaltele din amp la maxim. Si o chitara cu un humbucker furios. Edited by Riff Hudson
Link to comment
Share on other sites

Uite lectie de la tatal lor.

http://www.youtube.c...h?v=6TpYcA9bSaU

A fost intr-adevar un pionier la vremea respectiva in ceea ce priveste pedalele de distors si tehnicile de chitara. Pacat ca nu-l mai avem printre noi azi... Asa cum a mai spus cineva ai nevoie de mult gain ca sa te joci cat mai comod cu acele armonice artificiale sau cum le ziceti voi... ma rog... :P Culmea e ca Zakk Wylde imi era necunoscut cand auzisem de Dimebag Darrel. Zakk a avut si un mare avantaj, era fiul lui Leslie West.

Anyway, indivizii de la Dunlop au scos o pedala draguta MXR DD11 Dime Distorsion pe care o gasiti in Guitar Rig 4 sub numele de "Demon Distorsion", o recomand pentru oricine vrea sa exerseze acele armonice (artificiale) pe chitara electrica.

Edited by SorinT
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.