www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proof's creations


Stefan
 Share

Recommended Posts

Mai demult am discutat cu cineva, de creerea unor topicuri in care fiecare creator al respectivului topic sa-si puna melodia. Acum nu stiu cat de buna este ideea, eu o sa incerc sa o pun in practica, sper sa nu dati in mine. O sa suna urat, dar singura rugaminte pe care o am, sa nu puneti melodii cantate de voi, sau mai stiu eu ce, exemple aici, decat cu acordul meu. Ca sa nu umplu topicu meu cu melodiile voastre.. pentru asta exista topicul "melodii cantate de noi".. sper ca nu sunt egoist dar in schimb astept sfaturi, critici (bune,rele dar bine intemeiate) si alte alea.. si alte feluri de resturi de alte alea..

Mersi si have phun..

pentru inceput pun o mica melodie, si l-am rugat pe spyked88 sa fac un solo ceva orice peste ea, sau sa puna partea mea pe fundal si sa bage el ceva.. ma rog have phun spyked88

Link to comment
Share on other sites

revin cu o chestie mica.. pe care am facut-o in ziua cand aveam teza la info.. hihi si banuiti ca nu am inv pt teza :) just kidding.. atentie la inceput, sa nu dati volumu tare ca am uitat yahoo-ul deschis, si atunci s-a gasit si cearny sa iasa :) apoi nu e nici o pb :) have phun.

 

p.s. va rog astept pareri, daca aveti timp sa ascultati melodia.

oopss.MP3

Link to comment
Share on other sites

1. Multumesc tie si celorlalti ca ati asc/dwl solo-ul :)

2. Nu stiu cat de bine s-ar fi integrat in solo bendurile, am avut cateva incercari, dar nu mi-a placut cum suna. Bendurile ies foarte bine pe acustica, nu stiu de ce crezi ca nu ies. Am corzi foarte subtiri, deci nu sunt greu de facut bendurile. Doar sa se integreze in melodie, ceea ce dupa mine nu este cazul in acest solo.

Link to comment
Share on other sites

pai omule.. nu stiu cum a fost primul tau solo dar nu cred ca faceai pull off si legaoturi si altele. sau poate esti bun ce sa zic. dupa 6 luni sunt multumit de ce am realizat :), am inteles ce trebe sa fac, dar e mai greu la inceput sa il fac sa sune si bine. ask adi cum a fost solo-ul care l-am facut cand era si el langa mine. era si mai varza pt ca nu stiam nimic. de atunci am mai progresat( ~3-4 sapt). a 2-a prb este prb gamelor, adica nu stiu decat pentatonica minora.. :) nu am avut timp sa studiez si alte game si arpegii. cand o sa mai fac solo-uri sper sa am in vedere si prb puse de tine. insa pana atunci mai e drum lung :) mersi oricum de sfaturi

Link to comment
Share on other sites

manu, nu stiu, dar din cunostinta mea vibrato si bend sunt doua lucruri diferite!

la vibrato misti degetul in tasta aia a.i. sa vibreze(sau dai din mana ma rog)tehnica o stiu dar sa explic...nu prea

iar la bend intinzi de coarda in sus sau in jos in tasta respectiva, k sa devina sunetul putin mai ascutit,si k sa sune mai bine..nu stiu...ma rog nu are importanta pentru ce se fac, ideea e ca eu asa le stiu!vibrato si bend nu e aceeasi chestie.parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

pai, oarecum aveti amandoi dreptate.

facand vibrato, oarecum faci bend, dar facand un vibrato larg. daca faci unul scurt, nu poti sa zici ca faci bend. Bend = atunci cand impingi coarda in sus, si o lasi in jos, sau cand o impingi sus si o lasi acolo, sau tot felul.

Cel mai marfa suna un vibrato intr-un bend. Ma rog, da asa e cu bendurile si cu "efectele" ca sa zic asa. Dar Proof e la inceput, si pentru inceput, i se pare mai marfa soloul asa, simplu. Probabil ca cu timpul o sa-si dea seama :)

Link to comment
Share on other sites

o sa par nesimtit la faza asta.. 1. manu mersi ca ai avut timp sa asc/iei solo-ul ala si ca ai m-ai si dat un reply.

2. nu inteleg de ce va certati. fiecare face cum crede, cum a zis si manu e mai important sa stii sa le faceti corect decat sa stii cum se cheama.. io stiu niste acorduri mai ciudate, dar nu stiu cum le cheama, si nici nu m-ar ajuta daca as stii.

3. hihi am inteles importanta bendurilor, am stat si pe aci o vreme facand benduri si vibrato, am exersat pana mi-au iesit destul de bine. dar nu asta e ce imi trebe mie acum, am alte probleme care trebe rezolvate mai intai. ca asa nu ma apuc de sweep picking mai intai si apoi sa invat cum sa tin ritmul :)

p.s cei din urma vor fi cei dintai, so be aware.

Link to comment
Share on other sites

manu eu nu am postat sa ma sparg in terminologii,ci pur si simplu sa vad daca stiu notiunile cum trebuie!ti-am spus ca stiu tehnica dar stiu cum sa explic.

cand faci vibrato intinzi coarda in sus si pe urma in jos(f repede).la bend decat ridici coarda in sus(de unde denumirile de full bend 1/2 pa 4 si etc).

asta vroiam sa stiu,nu sa fac corectii de terminologii,dar daca citesc o tabulatura si imi zice de tremolo sa nu fac bend..si invers

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.