www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Alegere Amp.


Guest Andrei2221

Recommended Posts

Guest Andrei2221

Salut. Am nevoie de un pic de ajutor pentru alegerea unui amplificator, nu prea ma pricep. Am facut rost de 400 lei, si as vrea un amp pe la banii acestia. Eu ma gandeam la un Roland Cube 15X , dar daca stiti ceva bun pe la pretul asta raspundeti va rog.

Link to comment
Share on other sites

Salut, mai poti pune 65 ron si iti iei un Fender Frontman 15R - costa 465 ron, este foarte OK pentru inceput. Ai 15W, doua canale ("normal" si "drive"), reverb, iesire de casti si intrare pentru CD player sau iPod, ca sa poti canta direct peste backing track-uri. Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am nevoie de un pic de ajutor pentru alegerea unui amplificator, nu prea ma pricep. Am facut rost de 400 lei, si as vrea un amp pe la banii acestia. Eu ma gandeam la un Roland Cube 15X , dar daca stiti ceva bun pe la pretul asta raspundeti va rog.

 

La ce vrei sa folosesti un amp ? Ptr exersat acasa ?

 

Oricum un combo cu un dif de 12" ar fi ceva utilizabil si mai tarziu ..

 

Nu arunca banii degeaba ,,se aduna la prosti "gadget"-uri cu tona pe care apoi nu le poti vinde nici la 10% din cat ai dat pe ele.

 

Vezi pe mica publicitate cina sa plictisit de un combi din acesta mic si il cumperi cat mai ieftin.

 

Daca !!! dai bani la ora actuala trebuie sa ai in vedere "

 

suntem in SECOLUL XXI ...statii in clasa "D" cu sursa in comutatie + DIFUZOR cu magnet Neodinium .!!!!!!!!!!!

 

 

Gabarit mic, usoare !!!!! de transportat putere mare /randament .

 

Cu un dif bun de 12" cu SPL mare cu magnet neodinium suna foarte tare .

 

Acestea pot avea iesire ptr dif /boxe externa de potere mai mare deoarece etajul final pote livra puteri pana la 100-200W deci cu o boxa externa cu 4x12" faci fata si pe scena mare .

 

Nu merita sa arunci banii aiurea pe prostii .

 

Mai strangi bani si te orientezi ca sa cumperi ceva modern si bun de putere .

 

Vei avea nevoie mai repede decat crezi .

 

Mai multi prieteni de ai mei au patit cu combourile de tip vechi ...acum au renunetat la ele si au trecut la statii moderne de putere dar foarte usoare !!!! si de gabarit redus la minim posibil fara a se pierde din calitate si putere .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei2221

Vreau ceva mic , pentru cantat acasa si la scoala, in clasa. Ceva pe la 15w... Nu prea pot transporta boxe de 4x12" sau altele... Si oricum, mi sa urat sa tot stau pe amplitube...

Link to comment
Share on other sites

Vreau ceva mic , pentru cantat acasa si la scoala, in clasa. Ceva pe la 15w

Citește cu atenție pentru cã m-am sãturat sã tot repet: boxele mici au rãspuns în frecvențã foarte limitat. Asta înseamnã cã aceste mini-combo-uri nu sunt "bune pt. metale".

http://xonedesign.ro/ip/2010/03/the-case-against-small-combos/

Dacã vrei sã sune bine va trebui sã cari. Asta-i viața, nu poți încãlca legile fizicii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei2221

Behringerul care mi la dat cineva mai sus e destul de bun pentru mine. Nu am bani pt asa ceva, si nici nu am nevoie, eu nici de 1 an nu cant. Oricum, multumesc mult, o sa imi fie de ajutor pentru mai tarziu.

Link to comment
Share on other sites

OK, atunci un tip: poți folosi acel combo Behringer ca procesor dacã ieși din ieșirea Headphones în boxe active sau alt sistem liniar. Sau îl poți folosi împreunã cu alt cab, dar nu cred cã are ieșire suplimentarã, va trebui sã i-o adaugi.

Seria GM are ca preamplificator unul sau mai multe copii ale circuitului de Sansamp GT2 (vei observa cã are aceleași controale). Deci tot ce poți face cu Sansamp-ul poți face și cu acel combo.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei2221

Interesant , multumesc mult , apreciez . Are un distors care mi se pare super ok, cred ca mai strang niste bani si o sa imi iau o boxa activa, am vazut pe esound

Link to comment
Share on other sites

Interesant , multumesc mult , apreciez . Are un distors care mi se pare super ok, cred ca mai strang niste bani si o sa imi iau o boxa activa, am vazut pe esound

 

Un procesor sau un Vox AmPlug direct in boxe ar fi ok. Ai putea incerca si cu pedalele Digitech sau Hardwire (au cabsim).

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei2221

Super. Ma apuc de strans bani:)). Oricum, comboul e prvizoriu, vreau sa imi neaparat ceva pt scena

Link to comment
Share on other sites

Oricum, comboul e prvizoriu, vreau sa imi neaparat ceva pt scena

 

In general la concertele underground de la noi nu mergi cu amplificarea proprie. Este sarcina organizatorului de a asigura atat monitorizarea cat si sunetul de fata. De asemenea, in salile de repetitii amenajata se ofera si amplificare. Daca esti vedeta, ai un super-amp si vrei sa canti doar pe el, abia atunci il cari dupa tine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.