www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Electrica Si Clean


Guest metalhead000
 Share

Recommended Posts

Guest metalhead000

Salutare,

 

Am postat cu ceva vreme în urmã un topic în care v-am cerut sfaturile despre o chitarã electro-acusticã. Ei bine , acum câteva zile am decis cu câțiva prieteni sã ne facem o trupã. De gen încã nu suntem siguri , dar cred cã vom începe în primã fazã cu ceva trash , heavy ºi într-un final , ziceam eu sã încercãm ceva progressive (cam ambițios , ºtiu :P ) . La ce vreau sã ajung este cã electro-acustica iasã din calcul , deci va trebui sã îmi iau o chitarã electricã. În topicul acesta vreau sã vã întreb dacã existã vreun model sã fie bun pentru clean (pentru cântãri în baruri/restaurante). De exemplu vedeam mulți folkiºti cu modele LP ; sunt mai bune decât celelalte la capitolul clean? Dar , în acelaºi timp sunt ºi bune pentru metal? Vreau ceva care sã înlocuiascã electro-acustica cât de cât.

 

Îmi cer scuze dacã nu prea are sens ce am zis. Nu prea am experiențã în ceea ce priveºte chitarele electrice. :)

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa zdrangani Andri Popa prin carciumi, o chitara acustica e solutia cea mai buna. E usoara, suna mai bine si e ieftina. Mai e si varianta unei pedale pentru chitara electrica de genul "acoustic simulator". Dar banii pe care-i dai pe o pedala de genul ii dai si pe o chitara acustica. Nu trebuie neaparat sa fie electroacustica, de obicei carciumile care organizeaza cantari au si microfoane... Eu nu inteleg de ce va vine tuturor sa comparati chitarele dupa forma...

 

 

Oricum, e bine ca inca n-ai pus mana pe-o chitara, dar vrei sa canti prog. rulez.gif

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Guest metalhead000

Nu prea.

Ce face o chitarã "bunã pentru clean"?!

 

 

În seara asta m-am consultat cu cineva care se pricepe ºi da, nu prea are sens ce am zis. Pânã la urmã efectul face tot ... Eu dețin o chitarã ST ieftinã ºi cred cã de aceea nu îmi place cum sunã clean ... chestia asta m-a zãpãcit un pic ºi m-a fãcut sã cred cã toate de tip ST sunt aºa.

 

Eu nu inteleg de ce va vine tuturor sa comparati chitarele dupa forma...

Oricum, e bine ca inca n-ai pus mana pe-o chitara, dar vrei sa canti prog. rulez.gif

 

Am recitit postul meu ºi culmea , nu am scris niciunde cã vreau un LP . Am spus cã am vãzut folkiºti care sã cânte la ele. ªi da , aº vrea sã cânt progressive , dar ÎNTR-UN FINAL .. ºi dacã nu prea am experiențã în ceea ce priveºte chitara electricã nu înseamnã cã nu am pus mâna pe nicio chitarã ... puteai sã spui direct fazã cu pedala.

 

În fine ... m-am lãmurit cum stã treaba, deci se poate închide topicul pânã nu înfloreºte

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.