www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Les Paul Standard Plus Vs Vintage V100 Cherry Sunburst


Guest STH

Recommended Posts

Guest Gady_paul

Nu am incercat epiphone, dar am un vintage si nu sunt tocmai multumit de el. In special griful (si asta insemnand in special tastele) nu sunt chiar finsate ceea ce face sa apara progleme uneori. De asemenea, lemnul grifului nu e chiar placut (cel putin mie nu imi place). Si nu as putea spune ca are cel mai comod grif din lume.

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea de utilizator al ambelor chitare, la cat costa Vintage e mega best buy. Ca si constructie si calitate a finisajelor sunt destul de apropiate, cu un plus mic pentru Vintage, diferentele ar fi la chei, dupa parerea mea mai bune Grover-urile de pe Epi, si la doze unde Wilkinson-urile de pe Vintage mi se par niste copii PAF mult mai reusite decat cele de la Epi, care sunt putin cam infundate si muddy de cele mai multe ori.

Link to comment
Share on other sites

Am testat si EPI si Vintage.

Chiar daca Vintage-ul nu este finisat la standarde foarte inalte (cum de altfel nici EPI-ul nu e), mi-a placut mult mai mult cum suna si l-am luat (V100 Flamed Ice Tea).

Eu am 4 chitari pe care le folosesc in mod uzual (Squier Strat de prin 2003, Hamer Vector, Ibanez S320 si Vintage-ul) si fiecare are griful altfel. Vintage-ul a ajuns rapid preferata mea smile.gif si in mod poate paradoxal, mi se parea cea mai comoda.

Link to comment
Share on other sites

Am V100CS.Nu stiu ce sa zic,la a mea sunt foarte multumit de finish.Dozele Wilkinson sunt foarte ok.

Am cantat pe LP STD plus in magazin si la un prieten,si pot sa spun ca mi se pare nitel mai grea v100,si tot la v100 gatul categoric mai gros(ceea ce mie imi place enorm la ea,depinde de mana fiecaruia).

Cheitele si dozele ma ingrijorau foarte tare inainte sa o cumpar,dar am ajuns la concluzia ca sunt foaaarte ok.Vroiam sa ii infig in bridge SD-ul de pe Ibanez,dar nu a fost nevoie,cel putin pentru mine.Doza de neck e numai buna de solouri,si pentru tonuri de jazz pe clean,as zice ca imi place mai mult ca cea de pe Epi.

Eu zic ca nu ai cum sa dai gres!Are sustain si ton foarte bun.Ce-i drept e cam grea,dar e totusi un LP,nu te astepta sa aibe 2 kg.(are in jur de 5 si ceva).

Si totusi,nu uita ca diferenta intre modelele este de 700 de ron,bani care daca,sa zicem ca nu iti plac dozele(desi m-as indoi)ii poti da pe niste SD si straplocks,cheite grover sau ce vrei tu si ai facut mega afacere(nu te speria,cheilte sunt de calitate buna.,ca si tot hardwareul de altfel)

Imi place si STD +,nu zic,dar totusi diferenta de pret si calitatea relativ similara(cu exceptia dozelor,care la Epi nu imi plac,cam infundate)m-a facut sa ma orientez spre V100.

 

Spor!

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Nu este chestia de bani.Imi pot aduce de pe Thomann un Standard EB la 1400.Ma intereseaza partea tehnica si cum se aude(va trebui sa imi fac timp sa ma duc sa testez ambele chitari la Mc in Brasovlaugh.gif).Inca mai astept pareridry.gif.

Link to comment
Share on other sites

Mie imi plac mai mult Vintage-urile decat Epi Standard, cum am spus si pana acum, singurul lucru care mie personal nu imi place sunt modelul de cheite ales, adica acelea stil Kluson. Ele sunt ok, raman acordate, doar ca nu sunt la fel de precise ca Grover-urile prezente pe Epiphone. Dozele Wilkinson in schimb m-au surprins extrem de placut, sunt foarte aproape ca ton de Gibson Classic 57.

Link to comment
Share on other sites

Mie imi plac mai mult Vintage-urile decat Epi Standard, cum am spus si pana acum, singurul lucru care mie personal nu imi place sunt modelul de cheite ales, adica acelea stil Kluson. Ele sunt ok, raman acordate, doar ca nu sunt la fel de precise ca Grover-urile prezente pe Epiphone. Dozele Wilkinson in schimb m-au surprins extrem de placut, sunt foarte aproape ca ton de Gibson Classic 57.

 

100% de acord cu tine.

Link to comment
Share on other sites

Perfect de acord!Cu toate ca afirmatia mea e subiectiva: Ia-ti V100!

Aaa...si inca ceva:Epi are griful lipit la headstock intr-un loc destul de aiurea...(am vazut multe cu gatul rupt si reparat),pe cand V100 il are dintr-o bucata.(cel putin a mea si a lui LesPaul1960 asa sunt).

 

post-11684-0-46870000-1303922511_thumb.jpg

post-11684-0-15437300-1303922914_thumb.jpg

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Cred ca m-ati convins!O sa-mi iau Vintage!respect.gif

Ai primit raspunsuri super utile ..dupa care te-ai hoatarat sa cumperi ...ce?

 

Un ...LOGO .

 

-Lemn corp : din cate bucati, ce material ,ce calitate?

 

-Lemn gat: din cate bucati, ce material ,ce calitate?

 

-Cate Kg are , ce "shape" este gatul, ce radius are tastiera ( limba) , ec taste are ..

-Cat tin tastele ?

 

-Chei ,filete etc hardware ce calitate ..cat tin cheile ..? cat tine filetul de la bridge dar capul surubului cat rezista ? Filetul si capul surubului de reglat "actiunea" la bridge ..ce calitate are ?La fel cu truss rod ?

 

-Dupa cate rasuciri incepe sa caraie potmetrele , switch-ul este de calitate poti sa-l folosest ca si "kill switch" fara sa se distruga in 2 minute?

 

Culoarea si finishul( in afara de finishul tastelor la capete ) il lasi muierilor au ele grihje sa se asorteze cu mobila .

 

Dozele nu schimba mult sunetul de baza al unei chitare ..eventual capteaza filtrat/rezonant si da o culoare

cam fortata daca nu sa nimerit cu rezonantele corpului.

 

La asa o alegere sa nu dai mai mult de 300 Ron pe o chitara macar nu-ti pare rau dupa bani cand descoperi pe rand problemele.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

1) - Lemn corp : din cate bucati, ce material ,ce calitate?

 

2) -Lemn gat: din cate bucati, ce material ,ce calitate?

 

3) -Cate Kg are , ce "shape" este gatul, ce radius are tastiera ( limba) , ec taste are ..

-Cat tin tastele ?

 

4) -Chei ,filete etc hardware ce calitate ..cat tin cheile ..? cat tine filetul de la bridge dar capul surubului cat rezista ? Filetul si capul surubului de reglat "actiunea" la bridge ..ce calitate are ?La fel cu truss rod ?

 

5) -Dupa cate rasuciri incepe sa caraie potmetrele , switch-ul este de calitate poti sa-l folosest ca si "kill switch" fara sa se distruga in 2 minute?

 

6) Dozele nu schimba mult sunetul de baza al unei chitare .

 

 

1) Neprecizat, mahon cu flamed maple veneer top, neprecizat.

2) Neprecizat, mahon, neprecizat

3) Neprecizat, neprecizat, neprecizat, medium (din recenziile unor posesori de V100). Cat tin tastele? Vezi mai jos.

4) Cine dreacu poate sa-ti spuna cat tin cheile, filetele, suruburile si alte piese de hardware? Crezi ca a facut careva vreo statistica bazata pe recenziile proprietarilor dupa utilizarea intensiva a chitarei timp de X ani?

5) Vezi raspunsul de la punctul 4.

6) Aici m-ai pierdut.

Edited by Doctor X
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

La punctul 6 pot raspunde eu, ama vut ambele chitari, am ramas doar cu Vintage-ul exact din acest motiv, mi-a placut mai mult tonul la rece de la Vintage si dozele Wilkinson par a fi facute exact pentru aceasta chitara, mi se pare ca pun foarte bine in valoare tonul natural al V100-lui.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu nesimtit,dar....CARE LOGO?!

Nu vad de cand pana cand si VIntage o fi luata sub aripa Gibson,cumparatorii umpland buzunaru' alora...

300 de ron?Ok,de 300 de ron il invit/va invit sa cumparati o curea,doua seturi de corzi si niste pene...poate mai ramane si de o bere.

Link to comment
Share on other sites

Chestia este ca eu am spus ca ma voi duce sa probez ambele chitari la MC Music in Brasov.Si v-am cerut parerea sa vad de care chitara sunteti mai multumiti si de ce.In legatura cu lemnul,informatiile astea le gaseam si pe Google printr-un search...Daca ma interesa ceva ce puteam gasi pe Google nu mai deschideam acest topic.Si karpi daca aveai ceva nemultumiri in legatura cu una sau ambele dintre chitarile mentionate, puteai sa le zici fara nicio problema pentru ca de aceea am deschis acest topic(poate mai ajuta si pe altcineva care nu stie ce sa aleaga intre Epi si Vintage).Eu va astept in continuare parerile(pareri insemnad cum suna chitara,cat de bune sunt "piesele" de pe ea,nu tipul de lemn din care este facuta..)smile.gif despre cele doua chitari.

 

A,inca ceva.Sa sti ca nici 300 de lei(care poate este o suma destul de mica pentru unii) nu i-as da pe o chitara fara sa ma informez si sa o probez.dry.gif

Link to comment
Share on other sites

 

A,inca ceva.Sa sti ca nici 300 de lei(care poate este o suma destul de mica pentru unii) nu i-as da pe o chitara fara sa ma informez si sa o probez.dry.gif

 

Perfect de acord!Prima mea chitara a fost un Stagg clasic(prin 2005 parca)si costa 180 de lei.Tin minte ca a probat-o profu' pe care aveam atunci de innebunisem.

Banii sunt bani la urma urmei,nu pica din cer,nu cresc in copaci,asa ca cel mai indicat lucru e sa vezi cu ochii tai pe ce ii dai.

Link to comment
Share on other sites

Pai tinand cont ca nu sunt profesionist in "ale chitarii" ca sa imi trbuiasca Pod HD,sau Gt10 eu sunt multumit cu Korgul si chiar imi place cum suna.Si e si usor de folositclosedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Pai tinand cont ca nu sunt profesionist in "ale chitarii" ca sa imi trbuiasca Pod HD,sau Gt10 eu sunt multumit cu Korgul si chiar imi place cum suna.Si e si usor de folositclosedeyes.gif

 

Pai,korgul il ai,nu?

De ce spun asta?Fiindca distorsul de pe Kustom e destul de cumintel,deci daca vrei "suparari" chiar vei avea nevoie de ceva in fata,dar tinand cont ca are un clean foarte bun(pentru mine cel putin),poti folosi procesorul fara probleme.

Dar ca sa fiu on topic: Da,canti ce vrei tu cu chitara,e foarte versatlia...de altfel cred ca orice are un humbucker in bridge poate fi folosit la heavy/metal etc.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare in legatura cu chitarile model Les Paul.Azi la concert la Trupa Veche,Bogdan(chitaristul) avea un Ibanez Les Paul Standard din 1970(asa mi-a spus el).Intrebare este daca ibanez mai fabrica modele Les Paul si daca da,se gasesc si in Romania?

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare in legatura cu chitarile model Les Paul.Azi la concert la Trupa Veche,Bogdan(chitaristul) avea un Ibanez Les Paul Standard din 1970(asa mi-a spus el).Intrebare este daca ibanez mai fabrica modele Les Paul si daca da,se gasesc si in Romania?

 

Nup...alea erau modelele "Lawsuit"(sper ca nu gresesc),din vreme cand Ibanez era doar copiatoare a marilor firme.Aduceau cu cele originale,dar principala diferenta e ca astea de la ibanez erau bolt on.Unele chiar erau goale la mijloc.

Acum,singurele modele care mai aduc a LP de la Ibanez sunt cele din seria ART.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.