www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

nesiguranta


B-A-C-H
 Share

Recommended Posts

Poate ca fiind incepator absout ar fi trebuit sa ma abtin. Totusi, eu mi-am luat electrica din prima... Cred ca mai greu e sa te inveti de pe electrica pe clasica decat de pe clasica pe electrica... Si ma refer in primul rand la corzi (care sunt mai "tari" pe clasica) si la panatie (eu unul fara pana sunt mort). Asteapta si alte pareri... (si eu sunt curios de raspunsuri). Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru opinii si incurajari :)

Cosu, chiar asta voi face: voi imprumuta o chitara electrica si voi vedea cum ma inteleg cu ea :)

Sper sa fie ok.

O sa va tin la curent...

Bafta tuturor.

 

Offtopic: sunt nou pe aici si nu mi-am dat seama unde trebuie sa le postez un mesaj de felicitare initiatorilor comunitatii. Asa ca il postez chiar in acest mesaj :) :

Felicitari!

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Eu tot asa am inceput, pe clasica si abia intr-un tarziu (cand mi-am permis) am trecut pe electrica. Mie mi s-a parut mai simplu electrica din punct de vedere a digitatiei si a tehnicii (acum nu mai am bataturi la degete :)) dar mi-a dat si o libertate de expresie mult mai mare.

eu am trecut de la clasica la electrica de curand si sincer e mai usor ,mai ales daca ai avut vreo clasica din evul mediu ca a mea ...e mai usor pe elctrica iti recomand sa exersezi si cu pana si cu degete ca ambele is bune nu ramane doar pe pana sau doar pe degete

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Eu de inceput am inceput pe electrica si ma descurc binisor, dar cand am pus mana pe o clasica nu m-am descurcat deloc si mi-era dor de chitara mea.

The thing is, ca ii fff. posibil sa ti se para mai usor, taste mai multe, grif ingust, suplu, si versatilitate.

Despre picking... nu stiu cum te-ai descurca cu finger-picking pe corzile subtiri.

Link to comment
Share on other sites

Salve.

O raceala tampita ma tine la pat !@#$% CENZURAT !@#$%

Asa ca nu am reusit deocamdata sa imprumut acea chitara ca sa o torturez un pic...

Oricum, sunt constient ca va trebui sa iau niste lectii la inceput, mi-ar prinde bine cineva care sa imi arate cum vine treaba cu electrica :) De aceea, sunt in cautare de profesor de chitara electrica, in localitatea-mi de bastina, Craiova.

Se ofera cineva? Sugestii pentru vreun profesor anume?

Evident, lectiile vor fi remunerate.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa canti la electrica asa cum doresti tu . Cu pana , cu degetele , cu amandoua (in engleza ii zice hybrid picking ( http://en.wikipedia.org/wiki/Hybrid_picking )

Imprumuta o chitara electrica si vezi cu ce se mananca

Depinde si cevrei sa canti. Un blues, jazz (ceva mai soft) merge cu degetele, dar daca vrei sa o dai mai spre rock, metal.. iti trebuie o pana :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

E bine ca vrei sa treci la electrica, dar trebuie sa tii cont de faptul ca e mai "gingasa" decat clasica!

Eu am inceput cu acustica ,apoi clasica ,si in final electrica! Pe electrica studiez tehnica, digitatie, ritm, speed, iar pe clasica studiez piese,si ceva teorie.

Link to comment
Share on other sites

nu este nici o diferenta , chitara este chitara .Pui doza pieza pe chitara clasica si devine electrica.

 

Diferentele constau in constructia chitarei ptr un anumit stil de cantat , la clasica gatul este mai lat distanta intre corzi mai mare,la cele de country distantele intre corzi sunt mai mici si se pot prinde acorduri mai lejer

,dar te obisnuiesti si dupa un timp nu mai ai dependenta de aceste mici diferente.

In rest nu esre nici o diferenta .Tehnicile de cantat sunt aceleasi , amplificat poti folosi unele tehnici ce la"rece" nu au efect.( taping ,)

Chit distorsionata este altceva , trebuie sa aiti dezvolti tehnica de estompat corzile .Acest lucru este mai dificil pana te obisnuiesti.

Poti sa canti cu ce vrei tu , pana , degete ,ghiare , etc

Cu cat canti mai altfel decat ceilalti cu atat mai bine.Vezi pe Knopfler care canta picking cu degetele.Sau Jeff Haley care tine chitara pe genunchi si canta ca la "pian", si multi alti.

Link to comment
Share on other sites

karpi are perfecta dreptate...

trebuie doar sa canti, sa incerci, sa experimentezi.

eu nu sunt vreun satriani, dar nu mi-am pus probleme d-astea niciodata.

mi-am luat o electrica si am vazut care-i treaba.

lasa nesiguranta si lamentarile si apuca-te de treaba.

inteleg sa intrebi cum se controleaza un bending de 1 ton jumate, cum se fac flageoleti artificiali cu deshtiu', etc...alea-s intrebari.

bine totusi ca te-ai lamurit.

Link to comment
Share on other sites

karpi are perfecta dreptate...

trebuie doar sa canti, sa incerci, sa experimentezi.

eu nu sunt vreun satriani, dar nu mi-am pus probleme d-astea niciodata.

mi-am luat o electrica si am vazut care-i treaba.

lasa nesiguranta si lamentarile si apuca-te de treaba.

inteleg sa intrebi cum se controleaza un bending de 1 ton jumate, cum se fac flageoleti artificiali cu deshtiu', etc...alea-s intrebari.

bine totusi ca te-ai lamurit.

 

 

Am "arvunit" o chitara Jackson, a unuia dintre chitaristii trupei Avatar. Sper sa va dau vesti bune despre evolutia mea...

Multam de incurajari.

Edited by B-A-C-H
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.