www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cunoaste Cineva Pedala Ehx Lpb-1?


DT1994
 Share

Recommended Posts

Salutari!!!

 

am o intrebare.acest pedala Electro harmonix nano lpb-1 daca pui in fx loop[in bucla],nu in fata amplificatorului ridica NUMAI volumul?fara a adauga distorsiune.

 

pedala imi trebuie pentru solouri,dar imi trebuie numai o nuanta de volum mai mare,decat distorsul din amp.nu-mi trebuie mai multe distors.

 

cineva poate sa ajute in acesta intrebare?:)

Link to comment
Share on other sites

Dacă intră semnal suficient de mare în efect poate distorsiona, da.

Apoi poți induce saturație suplimentară dacă ridici nivelul semnalului care intră în poweramp.

 

Dacă în mod normal nu folosești la maxim volumul amplificatorului poți aborda situația invers: în FX loop bagi un atenuator pasiv (un potențiometru de volum). Astfel vei avea nivelul mai redus cu loop-ul activat.

Dacă ai deja volumul la maxim și vrei mai mult... e mai greu să obții asta fără să adaugi distorsiune.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Daca volumul din FX-Send este destul de mare, iar dinamica la intrare este destul de mica atunci boosterul va distorsiona. In cazul particular a lui LPB-1 (il stiu, il constuiesc l-am probat in toate modurile posibile), acesta nu este un clean booster ceea ce rezulta in adaugarea unui clipping suplimentar la sunet (mie imi place foarte mult .. are o faza a lui), dar tine minte: NU este clean booster.

 

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: poti lua legatura cu mine pe messenger la: analog.sound@ymail.com (id il introduci asa cum este scris) si putem sa discutam pe tema aceasta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.