www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Exclusiv Pentru Luthieri Sau Avizati


Elvantin
 Share

Recommended Posts

Am o problema cu un Fender Telecaster Standard. In urma cu vreo 2 zile am desfacut bridge-ul, l-am dat unui idiot sa-mi taie o bucata din el (pentru a monta ulterior o doza Roland GK-3) si mi-a desfacut tot bridge-ul. Mi-a pierdut pe deasupra si un surub de la un saddle. In fine, cu surubul am rezolvat-o - mi-am confectionat unul. Problema e ca idiotu' mi-a decalibrat tot bridge-ul - atat pe lungime cat si pe inaltime.

Am vazut niste tutoriale pe net, am reusit sa o "calibrez" cat de cat dar problema actuala este urmatoarea:

 

acordez, imi suna flajeoletul la octava, imi suna nota ciupita la octava, dar celelalte note suna fals. De regula notele aflate intre tastele 1-7 suna cu cateva come MAI SUS, apoi notele 7-12 suna bine, 12-15 si chiar si 17 in unele cazuri suna bine si cele de pe tastele 17+ suna cu cateva come MAI JOS.

 

Ce-as putea sa fac in aceasta situatie?

 

Corzile sunt Ernie Ball de 0.08

 

Va multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Schimba grosimea corzilor, incearca si cu corzi de 9 si vezi daca iti face la fel. Sa stii ca nu glumesc, si eu am patit-o cu un set la fel ca tine si am dat vina pe chitara ca e proasta, pana la urma s-a rezolvat totul la urmatorul schimb de corzi.

 

Sa stii ca si eu am o banuiala, si anume:

 

in ciuda faptului ca ghitara este "noua" (adica n-am cumparat-o ieri dar nici n-am cantat pe ea... am asteptat s-o mai imbunatatesc - din pdv al dozelor - si apoi am zis sa ma apuc de cantat la ea), pana acum n-am folosit decat D`addario de 0.08 si n-am avut probleme. De data asta, nu stiu cum si de ce, am pus Ernie Ball de 0.08...

 

ce-i drept n-am verificat cu tuneru' pana acum sa vad la cate come imi sta deasupra sau sub nota... dar acum cand a trebuit sa ma apuc de ea serios ca s-o pun "pe picioare" din nou, am observat chestia asta.

 

Stiu ca toata lumea ma va intreba "la fel iti facea si-nainte?". Raspunsul meu este "nu stiu, sau cel putin n-am remarcat".

 

Cant de 15 ani la ghitara... simt cand ceva nu e in regula.. pana acum sincer nu mi se parea ca falseaza... nu stiu ce sa mai cred...

Link to comment
Share on other sites

Nu uita ca o chitara este un instrument temperat, care nu poate fi perfect. Considerand-o calibrata la tasta 12, mi se pare normal [cel putin dpdv teoretic] sa aiba o deviatie "radiala" [mai mare cu cat este mai departe de punctul de echilibru].

 

Also, daca ai umblat la curbura neck-ului, e posibil sa obtii efectul asta [in special la tastele inalte] daca ai marit distanta neck/corzi fata de cea "standard".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De data asta, nu stiu cum si de ce, am pus Ernie Ball de 0.08...

 

 

Aici e posibil sa fie problema.

 

Trecerea de la o marime la alta mai mica, mai ales 0.08, posibil ca tu sa apesi mult prea tare pe coarda si astfel iti falseaza.

 

Plus de fiecare data cand schimbam firma nu mai zic de marimea corzilor, se face neaparat un setup.

Link to comment
Share on other sites

Aici e posibil sa fie problema.

 

Trecerea de la o marime la alta mai mica, mai ales 0.08, posibil ca tu sa apesi mult prea tare pe coarda si astfel iti falseaza.

 

Plus de fiecare data cand schimbam firma nu mai zic de marimea corzilor, se face neaparat un setup.

pana acum n-am folosit decat D`addario de 0.08 si n-am avut probleme. De data asta, nu stiu cum si de ce, am pus Ernie Ball de 0.08

 

Nu a schimbat gauge.

Link to comment
Share on other sites

Am o problema cu un Fender Telecaster Standard. In urma cu vreo 2 zile am desfacut bridge-ul, l-am dat unui idiot sa-mi taie o bucata din el (pentru a monta ulterior o doza Roland GK-3) si mi-a desfacut tot bridge-ul. Mi-a pierdut pe deasupra si un surub de la un saddle. In fine, cu surubul am rezolvat-o - mi-am confectionat unul. Problema e ca idiotu' mi-a decalibrat tot bridge-ul - atat pe lungime cat si pe inaltime.

Am vazut niste tutoriale pe net, am reusit sa o "calibrez" cat de cat dar problema actuala este urmatoarea:

 

acordez, imi suna flajeoletul la octava, imi suna nota ciupita la octava, dar celelalte note suna fals. De regula notele aflate intre tastele 1-7 suna cu cateva come MAI SUS, apoi notele 7-12 suna bine, 12-15 si chiar si 17 in unele cazuri suna bine si cele de pe tastele 17+ suna cu cateva come MAI JOS.

 

Ce-as putea sa fac in aceasta situatie?

 

Corzile sunt Ernie Ball de 0.08

 

Va multumesc anticipat

 

Inainte nu falsa ?

 

Dar nu conteaza ai doza Roland GK-3 , cu ce te ajuta in afara de problema?

Link to comment
Share on other sites

incearca sa calibrezi pe inaltime folosind flagioletii de pe tastele 7 si 5.

flagioletul pe 12 si nota pe 12 inseamna ca jumatatea corzii este ok, dar nu ca lungimea totala a corzii e buna.

dupa cum descrii comportamentul, cred ca trebuie sa mai inalti putin, dar poate e doar imaginatia mea de ora 10.

Link to comment
Share on other sites

Deci:

 

- @karcsika: nu am umblat la grif (e cum a venit din fabrica); mi-e greu sa cred ca-i "valurit". M-am uitat de-a lungul ghitarii si nu se vad valuri. Totusi e noua ghitara.

- @karpi: nu prea am inteles mesajul tau... exprimarea.

- @onreqind: nu stiam ca se foloseste si "metoda" cu flajeoletii de pe 7 si 5. O sa fac o incercare sa vaz ce si cum.

- @alex_strat69: e tele cu saddleuri individuale. deci 1 saddle pe coarda.

 

Multam tuturor pentru pareri!

 

PS: inca un lucru: v-as ruga, daca aveti un tele relativ nou, in care aveti incredere din pdv al calitatii sunetului, sa incercati si voi cu un tuner sa-mi spuneti daca nu cumva se manifesta la fel ca la mine si ma "zbat" degeaba ca pestele pe uscat. Am o banuiala ca... asa sunt ele facute...

Link to comment
Share on other sites

Or fi ele asa facute, dar asta nu inseamna ca nu se pot face si altfel. Chitara se regleaza in general cam de 2 ori pe an pentru curbura gatului (in general toamna si primavara, cand se trece de la cald la frig si invers) si ori de cate ori schimbi felul corzilor (modelul folosit si grosimea) pentru intonatie. Te-as putea ajuta eu cu un setup la ea, dar din pacate sunt destul de prins weekendul asta. In principiu nu cred ca are ceva chitara, mai degraba nu este reglata corect.

Link to comment
Share on other sites

Deci:

 

- @karcsika: nu am umblat la grif (e cum a venit din fabrica); mi-e greu sa cred ca-i "valurit". M-am uitat de-a lungul ghitarii si nu se vad valuri. Totusi e noua ghitara.

- @karpi: nu prea am inteles mesajul tau... exprimarea.

- @onreqind: nu stiam ca se foloseste si "metoda" cu flajeoletii de pe 7 si 5. O sa fac o incercare sa vaz ce si cum.

- @alex_strat69: e tele cu saddleuri individuale. deci 1 saddle pe coarda.

 

Multam tuturor pentru pareri!

 

PS: inca un lucru: v-as ruga, daca aveti un tele relativ nou, in care aveti incredere din pdv al calitatii sunetului, sa incercati si voi cu un tuner sa-mi spuneti daca nu cumva se manifesta la fel ca la mine si ma "zbat" degeaba ca pestele pe uscat. Am o banuiala ca... asa sunt ele facute...

 

 

Deci ....INAINTE de modificare NU ? Falsa?

 

Intelesuul consta in faptul ca presupun ca falsa si inainte ...

 

Nu suna bine asa ca te-ai hotarat sa faci un upgrade

 

Ai schimbat doza ca sa sune mai bine dar chitara este tot falsa.

 

Acu este mai clar ...?

 

 

Chitara se acordeaza dupa ureche , nu se acordeaza cu tuner respectiv doar "grosier" apoi dupa starea corzilor si a chitarei . intonatiei 1/2 se reglleza fin pe pozitie ca sa sune frumos/bine ...mai putin fals ..

Tunerul nu nu masoara destul de rapid asa ca este incerta indicatia la atac , se ciupeste coarda foarte usor cu inaltele taiate /filtrate ,nuapesi tare coarda ..ciupesti foarte fin si lasi sa se stabilizeze oscilatia ...undeva dupa 1 -2 secunde

sar putea sa ai pitch-ul .

 

Plus alte probleme de chitara din care cauza notele pot fi false in diferite pozitii pe diferite corzi...sa mai discutat pe egc.ro ...cauta si citest precis mai gasesti raspunsuri.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Deci ....INAINTE de modificare NU ? Falsa?

 

Intelesuul consta in faptul ca presupun ca falsa si inainte ...

 

Nu suna bine asa ca te-ai hotarat sa faci un upgrade

 

Ai schimbat doza ca sa sune mai bine dar chitara este tot falsa.

 

Acu este mai clar ...?

 

 

Chitara se acordeaza dupa ureche , nu se acordeaza cu tuner respectiv doar "grosier" apoi dupa starea corzilor si a chitarei . intonatiei 1/2 se reglleza fin pe pozitie ca sa sune frumos/bine ...mai putin fals ..

Tunerul nu nu masoara destul de rapid asa ca este incerta indicatia la atac , se ciupeste coarda foarte usor cu inaltele taiate /filtrate ,nuapesi tare coarda ..ciupesti foarte fin si lasi sa se stabilizeze oscilatia ...undeva dupa 1 -2 secunde

sar putea sa ai pitch-ul .

 

Plus alte probleme de chitara din care cauza notele pot fi false in diferite pozitii pe diferite corzi...sa mai discutat pe egc.ro ...cauta si citest precis mai gasesti raspunsuri.

 

- ghitara suna bina inainte

- am pus gk-3 ca sa o pot folosi cu GR55

- ghitara a fost stricata in "procesul" de imbunatatire.. am scris la inceputul topicului. nenea care trebuia sa imi taie din placa aia de metal a bridge-ului (ca sa pot baga doka gk3) mi-a umblat si la saddleuri.. si de-acolo a inceput tot...

Link to comment
Share on other sites

"posibil ca tu sa apesi mult prea tare pe coarda si astfel iti falseaza"

 

Omul canta de 15 ani; chiar credeti ca ar mai avea problema asta? :rolleyes:

Inclin sa cred ca problema este de la lipsa bucatii taiate din bridge care a dezechilibrat "pozitiile" sadle'urilor.De asemenea corzile cu gauge mai mic (ca in cazul tau) cred ca sint predispuse sa falseze mai usor decat cele mai groase.Cum au mai zis si unii colegi; trebuie sa reglezi din sadle pe verticala/orizontala pana cand ajungi la un rezultat satisfacator.Daca rezultatul nu te multumeste, poti pune la loc un bridge ca cel original.

Link to comment
Share on other sites

"posibil ca tu sa apesi mult prea tare pe coarda si astfel iti falseaza"

 

Omul canta de 15 ani; chiar credeti ca ar mai avea problema asta? :rolleyes:

Inclin sa cred ca problema este de la lipsa bucatii taiate din bridge care a dezechilibrat "pozitiile" sadle'urilor.De asemenea corzile cu gauge mai mic (ca in cazul tau) cred ca sint predispuse sa falseze mai usor decat cele mai groase.Cum au mai zis si unii colegi; trebuie sa reglezi din sadle pe verticala/orizontala pana cand ajungi la un rezultat satisfacator.Daca rezultatul nu te multumeste, poti pune la loc un bridge ca cel original.

 

treaba este ca mi-am customizat bridge-ul. adica l-am ranforsat. i-am mai dat 2 gauri facute "frumos" cu sanfren si nici nu ma indoiesc de faptul ca bridge-ul nu se misca nici daca vine Katrina. Este totusi adevarat faptul ca sunt mai "pretentioase" corzile subtiri. Treaba e ca eu nu vreau sub nicio forma sa trec pe ceva mai mare. De altfel, daca ar exista, mi-as lua si de 0.07 corzi :D

Rezultatul este satisfacator, ea nu falseaza "vizibil". de fapt nu falseaza. Doar ca pe tuner imi afiseaza diferente de 1-3 come la unele note. Cand cant se aude foarte frumusel... dar ziceam si eu asa, pentru fidelitatea sunetului... nu vreau sa ma obisnuiesc sa cant "stramb" pe ea cand fac un solo numai ca nota sa nu sune cu cateva come mai jos...

Link to comment
Share on other sites

Rezultatul este satisfacator, ea nu falseaza "vizibil". de fapt nu falseaza. Doar ca pe tuner imi afiseaza diferente de 1-3 come la unele note. Cand cant se aude foarte frumusel... dar ziceam si eu asa, pentru fidelitatea sunetului... nu vreau sa ma obisnuiesc sa cant "stramb" pe ea cand fac un solo numai ca nota sa nu sune cu cateva come mai jos...

 

Asta e cea mai tare. :lol:

 

Relizezi ca instrumentul chitara nu este "perfect acordat" nu?

 

Atata risipa de megaocteti

Link to comment
Share on other sites

Nenea, amu ce sa zic.. poate tie ti se pare risipa de MB dar mie nu. Cand tragi ceva intr-un studio si-si pune toata lumea mainile in cap de halu' in care suna soloul tau sa nu te miri. ;) atunci vei face si tu atac de panica + risipa de MB. Cred. Sunt intr-adevar perfectionist si de cele mai multe ori recunosc faptul ca asta este un defect. Eu totusi vreau sa gasesc o solutie prin care sa rezolv problema asta.

Link to comment
Share on other sites

Nenea, amu ce sa zic.. poate tie ti se pare risipa de MB dar mie nu. Cand tragi ceva intr-un studio si-si pune toata lumea mainile in cap de halu' in care suna soloul tau sa nu te miri. ;) atunci vei face si tu atac de panica + risipa de MB. Cred. Sunt intr-adevar perfectionist si de cele mai multe ori recunosc faptul ca asta este un defect. Eu totusi vreau sa gasesc o solutie prin care sa rezolv problema asta.

 

Daca sunteti asa de perfectionist atunci sa mergeti la un lutieri "Sau Avizati" cu chitara si el in fata locului sa regleze sau sa repare etc.

 

Asa pe forum toata lumea vine cu ceva,dar cu replyuri si tipp uri no sa se intoneze chitara/ rezolva problema .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.