www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bridge(Punte) Ciobit(A) - Help?!


Guest aZoT
 Share

Recommended Posts

Din minunata lume a plictiselii eu aseara am vazut ca a inceput sa mi se ia vopseaua de pe fret-uri. Mi s-a parut ciudat ( Am o acustica Roling's neagra de la Magazinul Muzica. Nu o gasesc pe net, dar cel mai apropiat lucru este alt Roling's, dar cu colt decupat si fret-uri si bridge vopsite maro: POZA), mai ales tinand cont ca am chitara doar de 1 an, din care 6 luni doar am tinut-o in husa...Cine stie raspunde si la asta, pt k arata nasol sa vezi maroul lemnului prin negrul vopselei fret-urilor :nay:. Acu dilema nr 2, legata de ce-i 'written above' : vazand ca s-a luat vopseaua, am dat jos corzile si...minune: AM CIOBIT BRIDGE-UL :blink:! Hopa :unsure:... Ma rog, am ciobit chestia aia alba de plastic ca o nervura peste care trec corzile cand ies din cuiele cu care le fixez in capatul de jos(sper ca nu vorbesc de parca's beat, asa ca: POZA - nu-i chitara mea, btw...). Merge schimbata minunea aia sau...trb sa-mi iau alta chitara? Am ciobit plasticul doar sub Mi-ul subtire...Si suna...Cam la fel dar mai nasol.

 

Suplimentar: inca am garantie la chitara, oare imi da alta ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Wsm, ff tari reply-urile date de comunitatea forumului (sunt nou).

 

In legatura cu Eugen, cam cat cere pe o sa de os? E os de (insert animal here) ?

Link to comment
Share on other sites

Din minunata lume a plictiselii eu aseara am vazut ca a inceput sa mi se ia vopseaua de pe fret-uri. Mi s-a parut ciudat ( Am o acustica Roling's neagra de la Magazinul Muzica. Nu o gasesc pe net, dar cel mai apropiat lucru este alt Roling's, dar cu colt decupat si fret-uri si bridge vopsite maro: POZA), mai ales tinand cont ca am chitara doar de 1 an, din care 6 luni doar am tinut-o in husa...Cine stie raspunde si la asta, pt k arata nasol sa vezi maroul lemnului prin negrul vopselei fret-urilor :nay:. Acu dilema nr 2, legata de ce-i 'written above' : vazand ca s-a luat vopseaua, am dat jos corzile si...minune: AM CIOBIT BRIDGE-UL :blink:! Hopa :unsure:... Ma rog, am ciobit chestia aia alba de plastic ca o nervura peste care trec corzile cand ies din cuiele cu care le fixez in capatul de jos(sper ca nu vorbesc de parca's beat, asa ca: POZA - nu-i chitara mea, btw...). Merge schimbata minunea aia sau...trb sa-mi iau alta chitara? Am ciobit plasticul doar sub Mi-ul subtire...Si suna...Cam la fel dar mai nasol.

 

Suplimentar: inca am garantie la chitara, oare imi da alta ? :lol:

 

Merge lipita cu picatura sau orice super glue.La chitarile ieftine piesele de plastic in cauza fiind foarte fragile, o sa constati ca lipitura va fi mai puternica decat restul piesei

Link to comment
Share on other sites

Tu faci parte din categoria celor care nu au timp sa cante la chitara pentru ca sunt prea preocupati sa o lustruiasca.

 

Daca te uiti la marii chitaristi toate chitarile lor sunt ciobite si crapate peste tot.

 

Stii de ce au ajuns ei mari? Pentru ca sunt atat de preocupati sa cante ca nu au timp sa isi lustruiasca chitara si sa vada toate "ciobiturile".

Sa nu mai spunem ca ei ciobesc chitari de mii de euro, nu carpe de 100 de euro.

 

Tu vrei sa le arati femeilor din cartier ce chitara misto ai si nu sa canti la ea. Daca te preocupa cantatul nu scriai posturi inutile despre vopsea.

 

Atata vreme cat suna bine nu vad de ce ti-ai bate capul cu vopseaua mai ales ca e o jerpelitura care abia costa 100 de euro.

  • So, omul nu e un mare chitarist pentru ca nu vrea sa se vada lemnul prin vopsea. So what? Trebuie cumva adeverinta de la Consiliul Suprem al Chitaristilor Adevarati Care Vor Sa Devina Mari Chitaristi?
  • BTW, chitarile marilor chitaristi nu sunt ciobite/crapate, ci uzate.
  • Oricine are ceva in pantaloni vrea sa impresioneze femeile. Asta vine de la ceva care se numeste cod genetic. Sper ca nu pretinzi ca acei mari chitaristi au ignorat femeile (well, exceptand homosexualii - dar si astia au atractiile lor). Nu toata lumea sa pricepe la fel de bine la impresionat femeile, dar toti incercam.
  • Cu cat e chitara mai ieftina, cu atat esti mai dispus la reparatii si modificari. Psihologie simpla: stii ca nu are valoare mare, d-aia incerci sa adaugi.

In concluzie: inspira adanc, relaxeaza-te si lasa oamenii sa-si aleaga singuri preocuparile.

 

 

@aZoT: Si eu iti recomand sa vorbesti cu @EugenRo2001 pentr un bridge de os, are o reputatie foarte buna pe RGC.

M-ai cam derutat cand ai zis ca s-a luat vopseaua de pe freturi - banuiesc ca de pe fretboard, nu? Asta ar insemna ca ai frecat intensiv chitara. Revopsirea fretboardului nu iti aduce niciun folos in afara aspectului.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

In legatura cu EugenRo2001. Stau prost cu banii si ... prefer sa iau una de plastic de 13 lei de la Muzica

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu EugenRo2001. Stau prost cu banii si ... prefer sa iau una de plastic de 13 lei de la Muzica

 

Schimbatul unui saddle inseamna putin mai mult decat luatul din magazin si pusul lui pe chitara.... s-ar putea sa ai surpriza ca nu se potriveste, ca e prea inalt, ca dupa inlocuire face asa numitul sunet de sitar, etc, etc.

Imi dai un PM cand te hotarasti.

Link to comment
Share on other sites

Psihologie simpla zici?

 

Sa zicem ca:

 

1. Ai reusit sa te faci cu o chitara super frumoasa dar canti la tine in dormitor.

 

2. Sa zicem ca ai o chitara urata dar esti o vedeta sau canti cu o vedeta.

 

Care varianta va impresiona mai multe femeile?

 

1. Canti pentru tine, te intereseaza mult cum arata CHITARA TA, nu vad unde este problema, unu' canta mai bine pe o chitara care ii place cum arata (daca imi dai un mockingbird iti garantez ca o sa sun mult mai slab), da e o chestie psihologica.

2. Atata timp cat canti pentru tine, a doua varianta nu se pune.

 

Vezi Page, Gibbons si alti chitaristi mari, care au grija de chitarile lor. Ce se intampla din cauza uzurii, este normal, dar dupa niste multi ani.

Daca ai o chitara noua, vrei sa arate bine.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.