www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dean Vendetta 3.0 Vs. Vintage V100


Guest Tmad
 Share

Recommended Posts

Salutari. Sunt incepator, si vreau sa-mi iau prima chitara electrica. Am citit pe net ca cele " neck-through " sunt mai bune decat cele " bolt-on ", asa ca mi-am restrans cautarile la aceste 2 chitare, deoarece sunt singurele neck-through pe care le-am gasit la un pret acceptabil ( daca mai stiti alte modele, va rog sa postati un link). Asa ca intrebarea mea este, care ar trebui s-o aleg ? Vintage V100 sau Dean Vendetta 3.0 ? Si stiu ca look-ul nu ar trebui sa fie un criteriu de alegere al chitarei, dar Dean Vendetta imi place foarte mult cum arata, in timp ce de Vintage V100 mi se pare ca arata mai uratel. Asa ca as dori sa stiu daca sunt diferente majore intre cele 2 chitare.

Link to comment
Share on other sites

Bolt-on nu e mai prost decit Neck-through-body sau Set-neck. Fiecare tip de "articulatie" are avantaje si dezavantaje. Se zice ca neck-through ar oferi mai mult sustain, datorita faptului ca e o singura bucata de lemn, fata de set-neck, unde griful si corpul sint lipite prin asa-zisa imbinare Mortise and tenon.

Vintage V100 are griful lipit de corp, adica e set-neck, nu neck-through. Vendetta 3.0 are neck-through, deci e o diferenta destul de mare.

 

Pe linga toate astea, Vendetta si V100 sint total diferite la forma, grosime, constructie, lemn, electronice. Cea mai buna solutie ar fi sa te duci frumusel la magazin si sa le probezi pe amindoua. Abia atunci vei putea face alegerea potrivita.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Daca vrei sa canti metale, categoric Dean !

 

Și cu V100 poți cânta 'metale'. Rãspunsul a fost dat de Ironside mai sus - mergi și încearcã-le pe ambele, mâna și urechile tale sunt cei mai buni judecãtori.

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Ma mir ca exista utilizatori ai forumului care nu subinteleg ideea de "incearca pe pielea ta". Adica orice chitara suna diferit (in functie de configuratie, lemn, finisaj etc) si chiar daca ai avea in mana 2 chitare, acelasi brand, acelasi model, aceeasi muma, tot suna diferit. Asta e calitatea lemnului.

Link to comment
Share on other sites

Bolt-on nu e mai prost decit Neck-through-body sau Set-neck. Fiecare tip de "articulatie" are avantaje si dezavantaje. Se zice ca neck-through ar oferi mai mult sustain, datorita faptului ca e o singura bucata de lemn, fata de set-neck, unde griful si corpul sint lipite prin asa-zisa imbinare Mortise and tenon.

 

Tind sa cred ca treaba cu neckthru e un soi de mit, dar e doar o banuiala a mea, nu o luati de buna.

Si apropo de neckthru: gatul poate fi din mai multe bucati, nu neaparat dintr-una singura. Importanta e, dupa cum ziceai, modalitatea de imbinare a gatului cu corpul.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Ia uite, iar ne scarpinam cu mina dreapta la urechea stinga?

 

James Hetfield, Slash, Zakk Wylde, Kirk Hammett, Randy Rhoads, Matt Heafy, Jimmy Page or avea aceeasi parere, cum ca LP nu-i bun pentru metale?

 

V100 e copie de Gibson Les Paul, mai ieftina si cu mici diferente la forma. In rest, principiul e acelasi: humbuckere, mahon, set-neck. Nu vad absolut nimic care te poate impiedica sa cinti metale pe o asemenea chitara.

 

A, da, stiu. Culoarea. You simply can't rock with a cherry burst. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Din partea mea o chitara poate sa arate ca o p....., atat timp cat suna bine si forma e totusi practica e prea bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Ia zi, bre, cam ce conteaza cel mai mult in rig-ul unui chitarist de metal?

 

Era o gluma, for God's sake blink.gif

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.