www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hora Vs Aria Ak Vs Stagg Etc.


Guest DeadEyeDaniel
 Share

Recommended Posts

Guest DeadEyeDaniel

salut!

vreau sa cumpar o chitara clasica, si am bugetul cam redus (300 lei, pot cheltui 400 daca gasesc ceva superoferta). din cate am vazut la banii astia se gasesc hora reghin, aria ak si stagg... poate cineva sa imi recomande una dintre ele? sau alta in caz ca mi-a scapat mie.

sunt incepator si ma intereseaza sa aiba corzile aproape de grif si sa sune bine.

ce recomandari imi puteti face?

multumesc anticipat,

toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Guest HellsAngel

Uite ce iti recomand eu ; Mult mai buna decat orice chitara la pretul asta este FENDER CD-60.Noua costa undeva la 470 RON dar la mana a 2-a o gasesti si la 350-400 in stare foarte buna.

 

Este mai buna decat orice Hora , orice Aria si orice Stagg .Actiunea este joasa si se va pastra mult timp , rezonanta este excelenta , acordajul se pastreaza foarte bine si este extrem de comoda.Asta nu este chitara de incepatori si totusi costa doar 500 RON.

 

 

Sunt chiar pe rgc cateva de vanzare la preturi foarte bune.Succes!

 

 

 

 

Scuze am vazut dupa ce am scris ca vrei clasica :rolleyes:

 

 

 

Edited by HellsAngel
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu am încercat acel Hohner, în general sunt privite cu ochi buni acusticele lor, dar nu dau un verdict.

 

Fender CD-60 mi se pare o alegere excelentã pentru bugetul tãu. Cautã la mica publicitate, s-ar putea sã fie câteva oferte.

Link to comment
Share on other sites

Cand vine vorba de chitare CLASICE de Hora am auzit niste lucruri surprinzator de bune ,cei de la HORA fac niste chitare clasice destul de acceptabile , reusite pentru aceasta gama de pret.Insa sunt de parere ca cel mai bine ai incerca intai chitara sa sti pe ce dai banii , daca esti incepator sa iei pe cineva cu tine , deoarece la chitarele mai modeste din punct de vedere financiar este ca la loz in plic poti gasi o chitara acceptabila , sau poti gasi contrariul.Deci cel mai indicat , si daca iei SH , sa mergi sa probezi inainte sa achizitionezi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Fender CD-60 nu e o chitara clasica, e o chitara western.

 

Mai citeste o data ce a zis baiatul in primul post. Sa iti subliniez cu rosu unde scrie chitara clasica sau sa iti dau ochelarii bunicii?

 

Cineva inaintea ta si-a dat seama ca a scris aiurea in copac CD-60 care nu e clasica.

In trei posturi scrie ca baiatul vrea clasica dar tu te incapatanezi sa nu vezi si ii dai inainte cu CD-ul tau de la Fender, cred ca s-a blocat CD-ul.

 

Daca tot vreti sa ii bagati un Fender pe gat puteati sa ii ziceti de un ESC - 80. AIA e chitara clasica.

 

N-am fost atent, nu-i dau înainte cu nimic. Nu da cu parul.

Link to comment
Share on other sites

http://www.hora.ro/pages/guitars.htm

 

Eu am o hora sm 45 (fata molid, nu cedru, nu stiu de ce). E construita foarte bine si tine de niste ani.. cred ca e facuta prin 2005 si am dat pe ea 450 ron in Bucuresti.

Modelele din seria SM sunt chiar ok. Nici cele Eco nu-s rele, dar sunt mai non-standard.

 

Incearca sa gasesti un magazin oficial sau sa-i contactezi pe ei prin site ca sa obtii un pret mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest DeadEyeDaniel

multumesc tuturor pt raspunsuri.

pana la urma am luat o hohner hc06.

plusuri: sunet bun, finish (lacuirea sau cum se numeste) pare foarte bine facut, destul de comoda la cantat, livrare prompta si in conditii bune

minusuri: nu isi pastreaza inaltimea notelor in toate pozitiile (in pozitia 12 de ex nu mai e aceeasi nota, nici in a 5-a), a venit livrata cu corzile uzate (nu inteleg misterul asta... chitara noua cu corzi second hand?:( ), iar cheile de unde se acordeaza sunt prinse neglijent de lemn, suruburile sunt infipte stramb, se vede asta.

dar are garantie 2 ani, deci cred ca o sa fie bine. in doi ani ajung destul de bun incat sa investesc intr-una mai performanta. :)

multam inca o data pt asistenta, s-auzim de bine.

toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Daca Reginezu e 450 de RON atunci merg pe brandul Bumbacului si zic ca un Fender ESC 105 "is a big bang for the buck" ( http://guitarshop.ro...us.php?pid=1119 )

 

(395 de lei) comparativ cu Reghinezul care e mai scump, (450 de lei din ce inteleg).

Back & Sides: Laminated Agathis <-- hai sa fim seriosi :unsure:

 

Eu probabil as opta pentru un Hohner, avand experienta buna cu acest producator. O alta solutie ar fi o Hora, probabil din seria SM (support local exonomy B))...

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Nu am problema cu faptul ca e laminat, mai ales fiind vorba de spatele si de partile laterale si de un pret redus. Insa agatisul nu este chiar cel mai indicat lemn pentru chitari clasice, avand o rezonanta scazuta :nay: La acelasi pret Hora ofera paltin. In fine, fiecare cumpara ce doreste. :P

 

PS: Incearca sa abandonezi acest aer de superioritate, ca nu tu ai inventat chitara :angry2:

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.