www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Voi Ce Program De Exercitii Aveti?


Guest ArianeQube
 Share

Recommended Posts

Guest ArianeQube

Nu intreb ce exercitii faceti (exemple), astea sunt in mai multe locuri pe forum. Intrebarea e cum va structurati programul de studiu, si ce tipuri de exercitii faceti?

 

Eu am 10 minute exercitii pentru degete (1-2-3-4...string skipping, etc)

 

15-20 min Arpegii

15-20 min Acorduri

15-20 min Picking (chiar si pe o singura coarda, pentru viteza, gen 0-0-0-1-0-0-0-2-0-0-0-3...)

 

Bine ,timpii sunt foarte aproximativi, uneori stau doar 10 minute, poate mai putin, alteori chiar stau si jumatate de ora. Nu prea ma uit la ceas :)

 

Voi cum faceti?

Link to comment
Share on other sites

Eu unul n-am mai exersat dupa program de ceva vreme, dar daca e sa break it down, intotdeauna am inceput cu panatie ritmica in stil funky pentru incalzirea mainii drepte. Eu unul nu studiez cu un metronom propriu zis, ci imi generez un beat de tobe de 128 bpm cu 8 masuri drepte si opt masuri pe contra, si un break dupa cele 16 masuri. E mai mult pe sistemul de jam.

 

Dupa ce se incalzeste mana de baza (ca cea stanga numa vitezomana nu e), caut o armonie cat de cat de 4-6 acorduri deschise (diminuate, sparte, nush cum sa le numesc) pe care o pun pe loop pe beat-ul drept. Nu fac nimic ritmic, ci doar arpegiez o singura data pe timpul unu fiecare acord in parte - alteori folosesc clapa, ca e destul de distractiv -

 

De acolo incep progresiv pe dominanta armonica sa trec prin game si moduri pe care le-am studiat (mai mult fara sa vreau) de-a lungul timpului. De multe ori am reusit sa descopar fraze sau chiar riffuri interesante pe care mai tarziu le-am aplicat in muzica pe care o cant cu trupa.

 

Deci, in principiu, JAM :)

 

Am renuntat sa studiez tehnica pentru ca n-am rabdare, si incerc pe cat de mult pot sa-mi antrenez urechea si simtul armonic. Desi, trebuie sa recunosc ca mi-ar placea la nebunie sa am o disciplina de studiu mult mai bine conturata.

Link to comment
Share on other sites

Eu iau chitara si cant, nici-un exercitiu sau chestii de genul.

 

Nu am avut probleme pana acum.

 

Dar daca nu iei si macar "compacta" in spate ( ca si un rucsac) si nu alergi prin parc nu este OK ...spun eu ca este necesar unui chitarist sa poata cara singur o boxa Marshall 4 x12" sua o boxa 8 x10" ) sau doua 4x10".

altfel nu are cum sa ajunga acasa ....cu sculele .....hehehe ( pana nu are 10 roadies angajati care sa-i care sculele ) .De oboicei catre cantare te ajuta mai multi ..problema este noaptea sau dimineata cand toti dispar ..hehe.

 

Asa ca trebuie exercitiu fizic.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Dar daca nu iei si macar "compacta" in spate ( ca si un rucsac) si nu alergi prin parc nu este OK ...spun eu ca este necesar unui chitarist sa poata cara singur o boxa Marshall 4 x12" sua o boxa 8 x10" ) sau doua 4x10".

altfel nu are cum sa ajunga acasa ....cu sculele .....hehehe ( pana nu are 10 roadies angajati care sa-i care sculele ) .De oboicei catre cantare te ajuta mai multi ..problema este noaptea sau dimineata cand toti dispar ..hehe.

 

Asa ca trebuie exercitiu fizic.

 

Am prieteni destui care sa imi cara sculele :lol:

 

Si sunt loiali, nu pleaca, fara sa ma intrebe daca trebuie ajutat la carat scule :D

Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

Am prieteni destui care sa imi cara sculele :lol:

 

Si sunt loiali, nu pleaca, fara sa ma intrebe daca trebuie ajutat la carat scule :D

 

Super...da putem reveni la subiect? :))

Link to comment
Share on other sites

Pai depinde ce intelegi tu sub subiect ...su unde vezi un subiect clar ???

 

Dupa titlul

 

Voi Ce Program De Exercitii Aveti?

 

 

Deci Programul arata asa :

 

Ora 6:00 ____jogging_______________________________________________________

...

........__________________________________________________________________

...

Ora 12:00 ___matematica______________________________________________________

...

........._______________________________________________________________

 

Ora 22:00 ___yoga________________________________________________________

 

Ora 23:00 ___ rgc.ro_______________________________________________________

 

Ora 1:00 ....sleep ....................

 

 

sau raspunsuri concise :

 

Intrebare :Voi Ce Program De Exercitii Aveti?

 

Raspuns: Noi Cavem un Program De Exercitii ..

 

...Incarcat .

 

...Liber

 

...Greu

 

...Plictisitor

 

...Aiurea

 

...etc...

Link to comment
Share on other sites

Exerciții sunt en-gros peste tot pe youtube ºi multã lume sare direct la exerciții pe chitarã, însã nu trebuie neglijat stretchingul, ceva de genul :

 

 

Plus mai e un aparat de antrenament pentru forța degetelor, ceva cu Grip bla-bla. Sau o minge de tenis moale sau una de cauciuc...

 

Nu la toatã lumea e la fel, însã eu îmi amintesc cã lipsa încãlzirii combinatã cu o prostã poziție a mâinii pe chitarã m-a trimis la fizioterapie pentru câteva ºedințe acu vreun an ºi ceva cu probleme de nerv cubital.

Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

@karpi : din exemplul pe care l-am dat sub intrebare (vezi primul post), am dedus ca , in cazul unui IQ peste 50, se intelege despre ce exercitii e vorba ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

bazeaza -te pe ureche daca recunosti dupa ureche intervale ...acorduri ,,,game ...moduri atunci esti castigat .si canti la orice instrument ....pentru ritmica 99% trbuie un profesor.... ca si program it-i spun unul banal :band in a box ...ear training... daca -l rezolvi poti da la admitere la facultate ...foarte serios ...spor!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.