www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tonuri Korg Ax1500G


Guest STH

Recommended Posts

Salut!

As vrea sa fac niste coveruri la niste melodii de la AC/DC de exempu.Sa luam Back in Black.Am chitara,am procesor de efecte(Korg AX1500G) sar nu stiu cum sa scot tonuri din el ca sa sune asemanator cu melodia.Ma puteti ajuta?

Link to comment
Share on other sites

Salut!

As vrea sa fac niste coveruri la niste melodii de la AC/DC de exempu.Sa luam Back in Black.Am chitara,am procesor de efecte(Korg AX1500G) sar nu stiu cum sa scot tonuri din el ca sa sune asemanator cu melodia.Ma puteti ajuta?

 

Exista "user manual " inveti sa programezi /setezi efectele .Est eplictisitror dar altfel nu functioneaza .

 

Nu am nici un multiefect facut cu preseturi ...doar cele din fabrica ..(DAR o sa ma apuc Odata si odata sa fac preseturi ptr diferite sounduri utile sa nu tot caut din nou si iarasi din nou cate un sound )

 

Tonul este de GS , deci humbucker pe o scandura plata din lemn dens , overdrive di statie , EQ bandpass 100Hz -2500 Hz , joasele le setezi cu grije sa nu buhaie sa sune clar/deinit si cu doza neck! .Evenytual ptr acasa mai bagi Reverb usor , si eventual un Cabsim care o sa dea coloarea unui Marshall cabinet...aprox ...atentie la joasse ...foara buhait cum bagi reverb se poate ca incep sa huhaie basii deci reduci cu simt.!!

 

Atata ...ton mai simplu NU exista ......chitara GS ----> Marshall ...volum ..11 si reglat din volumul chitarei limita de overdrive.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salut!

As vrea sa fac niste coveruri la niste melodii de la AC/DC de exempu.Sa luam Back in Black.Am chitara,am procesor de efecte(Korg AX1500G) sar nu stiu cum sa scot tonuri din el ca sa sune asemanator cu melodia.Ma puteti ajuta?

 

Nu prea merge... Þin minte, când cãutam ºi eu preseturi pentru Vox sau pentru Guitar Rig sau pentru Line6, încercam sã le aplic însã nu "puºcau", pentru cã userul respectiv le avea setate pentru chitara, respectiv pentru dozele chitãrii lui ºi la mine suna aiurea...

Deci, depinde ce chitarã ai...

 

Ai putea, de exemplu, sã pleci de la TOP BOOST, care simuleazã un AC30, însã cobori un pic Gain-ul ( sau Drive-ul, ce ai acolo...), adaugi un pic de reverb ºi acolo faci teste cu egalizatorul...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.