www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stonebox La Timpul Chitarelor... Enjoy!


felix
 Share

Recommended Posts

Guest Buffaloh

Foarte tare ! Ma uitam si eu la Tv in momentul (eram cu niste prieteni chitaristi si ei) si eram like : "OMG asta e Felix de pe RGC" ...(incepusera-ti sa cantati cand am venit eu la TV si te-am recunoscut dupa avatar ,dar nu eram sigur ca esti tu , apoi lefty guitar si TaDa ...nu stiu daca prezentatorul a facut vreo prezentare :D)

 

A fost prima oara cand te-am auzit cantand si chiar m-ai impresionat. Mult succes in continuare!

Link to comment
Share on other sites

Foarte tare ! Ma uitam si eu la Tv in momentul (eram cu niste prieteni chitaristi si ei) si eram like : "OMG asta e Felix de pe RGC" ...(incepusera-ti sa cantati cand am venit eu la TV si te-am recunoscut dupa avatar ,dar nu eram sigur ca esti tu , apoi lefty guitar si TaDa ...nu stiu daca prezentatorul a facut vreo prezentare :D)

 

A fost prima oara cand te-am auzit cantand si chiar m-ai impresionat. Mult succes in continuare!

 

Multumesc mult Eugen! Dap, a fost un mic interviu inainte. Ma bucur ca v-a placut prestatia noastra si trebuie sa-ti marturisesc ca si colegul meu George este, de asemenea, implicat in existenta rgc.ro :) De fapt, Stonebox s-a nascut cand ne-am cunoscut prin intermediul acestui forum. Meritele, daca exista vreunele, apartin tuturor si nu doar mie. Am norocul sa cant alaturi de niste oameni deosebiti. Chiar astept pareri pertinente de la voi legat de sound, stil etc.

 

Multumesc in numele meu si al colegilor mei :rulez:

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Multumesc mult Eugen! Dap, a fost un mic interviu inainte. Ma bucur ca v-a placut prestatia noastra si trebuie sa-ti marturisesc ca si colegul meu George este, de asemenea, implicat in existenta rgc.ro :) De fapt, Stonebox s-a nascut cand ne-am cunoscut prin intermediul acestui forum. Meritele, daca exista vreunele, apartin tuturor si nu doar mie. Am norocul sa cant alaturi de niste oameni deosebiti. Chiar astept pareri pertinente de la voi legat de sound, stil etc.

 

Multumesc in numele meu si al colegilor mei :rulez:

 

Dupa ce imi repar placa de sunet voi asculta clipul de pe youtube pentru a auzi intreaga trupa deoarece , dupa ce te-am recunoscut am fost atent doar la tine :D

Edited by Buffaloh
Link to comment
Share on other sites

Suna bine, iar prestatia live este una foarte buna, soundul aduce destul de mult a Pearl Jam, ceea ce pt mine este excelent.

 

Bravo si sa o tineti tot asa.

 

Multumim mult Marius... da, intr-adevar, sound-ul aduce a Pearl Jam pentru ca l-am construit plecand de la ce se canta in USA in anii 90. Incercam sa facem grunge si nah, n-au cum sa nu existe similitudini. :rulez:

Link to comment
Share on other sites

Mirosea binisor solo-ul a Mike McCready (compliment) :). Tonul e misto, se aude ca stiti ce faceti si se aud si banii bagati in scule. Ca reprosuri, mi se pare un pic prea curat tonul - din cate am studiat despre greii grunge, curatenia tonului lor de pe albume a fost o chestiune impusa si nedorita, de unde si comentariile Nirvana ca In Utero e primul album la o casa de discuri mare care suna cum vor ei, si motivul pentru care Pearl Jam scoate pe banda rulanta tot catalogul remixat.

Mi s-a mai parut si un pic lungita tema principala, care desi interesanta ar fi beneficiat in umila mea opinie de schimbari in plus de cheie - un bridge repetat sau asa, sau poate o crestere in intensitate (ca volum, participare de instrumente, un ad-lib vocal, etc.).

 

Sper ca au fost pareri pertinente. Mult succes in continuare!

 

Dap, e adevarat, Mike e unul din chitaristii care m-a influentat foarte mult in ultimii 4 ani nu numai ca timbru cat si ca interpretare. Sound-ul este curat pentru ca e vorba de televiziune si intr-un fel ne si place asa pe piesa asta. Avem alte piese cu sound mult mai murdar. Problema e de fapt pentru ca oricat de bune ar fi sculele din backline si oricat de bine am reusi sa cantam, in cluburi PA-urile nu redau fidel ceea ce se intampla pe scena si a trebuit sa facem un compromis sa cantam mai curat pentru a fi mai bine intelesi de public. Dar asta numai pe anumite piese. Daca te uiti pe contul nostru de youtube, vei vedea si piese mai dirty. Pe de alta parte, traim intr-o epoca in care conteaza foarte mult cat de bine te faci inteles la public si dupa cum vezi, in afara de brit si electro care sunt stiluri foarte "in your face" si curate ca ton, nu prea sunt alte genuri care se cauta prin underground (vezi playlistul radio Guerilla).

 

Din punct de vedere compozitional, n-am ce sa comentez. Pur si simplu noi asa am vrut piesa. Bridge nu exista si nici nu am simtit nevoia lui. Lipsa cresterii de volum pe care o semnalezi, si probabil te referi la partea dinaintea celui de-al doilea refren, da este reala si uneori o resimtim si noi. Uneori se intampla, alteori nu... cred ca tine mai mult de cat de incalziti suntem si cat de bine ne simtim pe scena in acel moment. Aici doar am interpretat piesa si am incercat sa o facem cat mai bine. Desi este live, este un pic diferita de atmosfera unui concert propriu zis.

 

Multumim mult pentru pareri! :rulez:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa e, voi trebuie sa sunati cum vreti sa sunati si cum dicteaza contextul. Probabil greseala mea este ca, incurajat de comentariul despre Pearl Jam / grunge, am facut o comparatie cu grunge-ul anilor '90 (despre care sunt foarte serios, asa ca raspund usor la provocari :) ). Sunt chiar purist (e.g. nu cred ca Bush are voie unde se joaca baietii mari, etc.) asa ca am tendinta sa ciulesc urechile si sa cer prea mult de fiecare data cand aud "grunge".

 

Muzica voastra, sigur, trebuie judecata doar in functie de ce este ea, si nu de ce alegeri au facut Stone Gossard sau Jerry Cantrell in 1991.

 

 

Crede-ma ca stiu tot pearl jam-ul si cam tot grunge-ul anilor 90. Suntem bucurosi daca lumea regaseste in noi sonoritatile de atunci dar nu vreau sa facem asta o carte de vizita. Ce vrem noi e sa cantam in genul ala dar cu amprenta personala si adus totul in prezent. Bush si Silverchair sunt produse ale industriei, nu sunt adevaratii grunge. Totul a plecat de la Mother Love Bone :):respect:

Link to comment
Share on other sites

 

Dap, ai dreptate dar din punctul meu de vedere cei care au dat directia "de succes" au fost Mother Love Bone. Mudhoney au fost mereu un pic in afara miscarii grunge, un pic cam underground. Oricum, e mult de povestit pe tema asta si chiar ma bucur ca nu sunt singurul care e pasionat de curentul asta muzical :):respect:

Link to comment
Share on other sites

Ok. Treburile stau in felul urmator. Ieri la ora 13 am plecat la munca. Azi la ora 9 am ajuns acasa, urmand ca la ora 13 sa ma duc inapoi. Si eu, in loc sa trag macar 2 ore de somn, am deschis calculatorul pentru a asculta a suta oara piesa asta. Ori sunt diliu, ori e prea beton ce se aude.

Later edit: 102

Edited by Nenea Rau
Link to comment
Share on other sites

Ok. Treburile stau in felul urmator. Ieri la ora 13 am plecat la munca. Azi la ora 9 am ajuns acasa, urmand ca la ora 13 sa ma duc inapoi. Si eu, in loc sa trag macar 2 ore de somn, am deschis calculatorul pentru a asculta a suta oara piesa asta. Ori sunt diliu, ori e prea beton ce se aude.

Later edit: 102

 

i'm like... speachless... :respect:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.