www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

GARANA - Jazz


Guest leo2pop
 Share

Recommended Posts

Guest leo2pop

:)Nu fac altceva decit sa retransmit comunicatul de presa al festivalului

 

COMUNICAT DE PRESA

 

 

A zecea editie a festivalului international de jazz de la Garana se va desfasura in perioada 13 - 16 iulie 2006.

 

Cele noua editii anterioare s-au desfasurat in luna august. In acest an organizatorii ai luat hotararea ca el sa aiba loc in luna iulie.

 

Festivalul de Jazz de la Garana, cea mai importanta manifestare de gen din Romania si unul dintre cele mai mari din sud-estul europei, va avea anul acesta, la editia aniversara, un cap de afis pe care romanii il asteapta de foarte mult timp.

 

E vorba de francezul JEAN-LUC PONTY, cel mai important violonist de jazz al lumii.

 

JEAN-LUC PONTY GROUP are componenta:

 

Jean-Luc Ponty - vioara

William Lecomte - keyboards

Guy Nsangue - el. bass

Thierry Arpino - drums

Taffa Cisse - percutie

 

Vor mai concerta:

 

Flying East (SUA): Eldad Tarmu, Paul de Castro, Karen Gallinger, Tavi Scurtu, Lucian Nagy

Aros (Olanda)

Liviu Manciu Trio (Germania + Romania)

All Stars Americam Grantees Band (USA): Rick Condit, Tom Wolfe, Tom Smith, Brian Torff, Florence Melnotte, Vlad Popescu

Blue Family (Serbia)

Gyarfas Istvan Group (Ungaria)

Limbo (Cehia)

Trio Slawomir Jaskulke (Polonia)

Trigon (Moldova)

Bega Blues Band feat. Mircea Bunea and Matyas Priboszky (Romania + Ungaria)

Lucian Darie (Romania)

Youngblood (Romania)

Shukar Collective (Romania)

 

O placuta surpriza este prezenta Aurei Urziceanu intr-o formula internationala, care va fi cu siguranta una din marile atractii ale festivalului.

 

Organizatorii mai pregatesc si alte nume de marca.

 

Vor avea loc lansari de carte, expozitii de pictura si alte evenimente culturale.

 

Momentul aniversar va fi asigurat de Timisoara All Stars Band dupa care petrecerea va fi moderata de echipa Radio Guerrilla.

 

Festivalul se bucura de sprijinul Ministerului Culturii si Cultelor (prin AFCN), Consiliul Judetean Caras-Severin, Consiliul Judetean Timis, Centrul Ceh, Institutul Polonez, Ambasada si Consulatul Olandei si a multor prieteni.

 

Garana Jazz Festival 2006 este produs si organizat de Marius Giura (Fundatia Culturala Jazz Banat).

 

 

PS pentru cei ce nu stiu:

Garana e un sat in Banat/Caras-Severin foarte aproape de Semenic [10-15 minute cu masina], sau Resita - punctul terminus pe calea ferata

Daca vreti sa stiti mai multe - in masura in care stiu si eu, evident - intrebati!!!

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest leo2pop

Nu pot sa spun cit o sa fie pretul anul acesta - pentru ca nu stiu!!! :)

...dar aul trecut a fost[parca]:

200.000lei/bilet/om

............................

a meritat fiecare banutz!

+ cazarea:

- in Garana la pensiuni

- la Semenic

- la cort

 

.............................

mai multe cred ca puteti afla la:

 

contact@garana-jazz.ro

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Ai ceva informatii despre posibilitatile de cazare de acolo,adrese,contacte,etc?

Da!!! Dar concret n-am voie sa spun, ca ma cearta militia... :)

Sint o gramada de particulari in Garana care cazeaza, sint pensiuni si han[uri], de asemenea!

Mai e si varianta cortului - e plin de poienite prin preajma, care de fiecare data sint foarte populate cu corturi.

Crivaia si Trei Ape - pentru cei cu masini...

si Semenic - la hoteluri si cabane.

Eu de exemplu o sa stau la Semenic si o sa facem naveta in fiecare zi, caci, cum spuneam ajungi iute cu masina.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Yeah man!

Sure man!

13-16 july...

Bad luck man!

..........

Pity man!!!

:):):)

... or...

Leave the wedding man!

:(

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Da a fost foarte frumos... si cred ca n-o sa ploua, ca a plouat anul trecut destul :)

...dar tu michel?

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

325 Km pina'n Severin + 120 Km pin'la Caransebes + 50 Km sa ajungi la Resita + aproximativ vreo 40 Km pe care-i cam faci in vreo ora [deoarece incepi sa urci muntele(dealul)] = Garana, sau tot cam atit ca sa ajungi la Semenic. Se face o bifurcatie. Vezi harta. La pasul Prislop.

E ceva de mers! Dar poate ca merita!

 

PS Sonorizarea de anul trecut a fost perfecta, chiar cautam nod in papura cu prietenii mei - si nu reuseam sa gasim. Nici un repros. Zero!!! Nu stiu cine o sa o faca anul asta - sa speram ca tot acelasi sunetist o sa fie acolo.

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

ah! as merge si eu,dar mi-e ca va ploua...

Mai mult ca sigur ca in cel putin o zi va ploua. Eu is din resita si garana e langa munte, vremea se poate shimba din jumate-n jumate de ora... :) dar de-aia sunt facute corturile si tariurile... :(

 

Go for it, man!

...meet you there!!!

:)

OK ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claudia

Si eu sunt interesata de cazare - putetzi sa-mi recomandatzi ceva? cum ca o sa vin la festival in tren, ma gandeam sa caut ceva in Garana; Sunt mai multe optiuni in Semenic? exista ceva mijloc de transport intre Semenic si Garana? Sau exista posibilitatea de autostop? :) nu am fost niciodata in zona asta! am vazut niste poze, si zona e super!

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Cum spuneam si mai sus... [vezi postul 7]...

... de la Resita, cred ca sint masini regulat - catre Garana.

... iar de la Semenic la Garana nu se poate ajunge decit cu auto-stopul... altfel... nu. [sau pe jos :) ]

Da, misto acolo in zona!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

A fost! ... insa mie ... :(B):):)

Dar gusturile nu se discuta...nu? [se executa!]

Un singur cuvint pot spune despre el:

Impresionant!

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Rosu, Galben si ... Albastru [eu, evident - doar ca in spatele aparatului de pozat]...

Adica doi basisti... dupa un mic "cheap chat".

Relu Vatuiu si Lincoln Goines

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

:) De departe, dupa mine a fost cel mai important eveniment al festivalului:

Mike Stern [chitara], Lincoln Goines [bass], Bob Franceschini [sax] si Lionel Cordew [tobe]

.....................

un adevarat "tour de force"

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Se intimpla si asta!

:)B):(:)

...total neeficiente si scoase din functiune dupa numai citeva ore de la inceperea festivalului...

..................................

...dar asta nu-i un motiv prea serios, nu?

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.