www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reverb Digital


un chitarist
 Share

Recommended Posts

Salutare DIY-eri RGC-isti !

Asa cum zic mereu, poate mai vrea careva sa incerce... va propun constructia unei pedale de reverb care utilizeaza circuitul Belton. Nu am inventat roata, am folosit documentatia de pe general guitar gadget ( http://www.generalguitargadgets.com/projects/25-reverb/243-digital-reverb ). Am construit-o in 2 variante: o pedala cu 1 circuit cu medium decay si a 2-a cu un circuit cu long decay. Pe langa obisnuitele poze din timpul constructiei, de data asta pun si sample de sunet; inregistrarile au fost facute in Adobe Audition 3.0 in felul urmator: chitara KD - doza H bridge, pedala reverb, amplif. Mustang 1, iesire casti amp-placa sunet integrata (intrarea ''line in''). In prima parte a tuturor inregistrarilor este sunetul normal al chitarii direct in amplificator (mai zic si ca pedalele sunt true bypass)/ urmate de 4 secvente in ordinea: potentiom. reverb 25%, potentiom. reverb 50%, potentiom. reverb 75%, potentiom. reverb 100%.

 

 

Sample de sunet:

Solo Reverb Digital - Medium Decay.mp3

Chords Reverb Digital - Medium Decay.mp3

Solo Reverb Digital - Long Decay.mp3

Chords Reverb Digital - Long decay.mp3

 

Multumesc pentru rabdare.

Edited by un chitarist
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

cam cat costa un modul Belton? Suna tentant...

 

in Germania - 13.46 Euro http://www.banzaimusic.com/Belton-Digi-Log-Medium.html

in SUA - 18,5 Dolari http://www.smallbearelec.com/Detail.bok?no=780

 

Am uitat ceva: cred ca ar fi interesant de montat in amplificatoare care nu au reverb incorporat.

Edited by un chitarist
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru linkuri...nu e extraordinar de scump...

 

Felicitari pentru realizare! suna foarte foarte bine pentru un reverb digital.

 

 

cu ce chitara ai tras sample-urile? preluare prin microfon, direct in placa de sunet, cabsim?

 

suna promitator, btw :D felicitari

 

 

multumesc frumos pt. aprecieri.

 

inregistrarile au fost facute in Adobe Audition 3.0 in felul urmator: chitara KD (cea din mijloc din semnatura mea) - doza H bridge -> pedala reverb -> amplif. Mustang 1 -> iesire casti amp ->placa sunet integrata (intrarea de line in)

 

Inca 3 poze:

 

Le mai fac 2 autocolante si gata cu ele ;) .

Link to comment
Share on other sites

Am uitat ceva: cred ca ar fi interesant de montat in amplificatoare care nu au reverb incorporat.

 

Exactly my thoughts:

post-10306-0-82774700-1299372953_thumb.jpg post-10306-0-51739000-1299372952_thumb.jpg post-10306-0-65576300-1299372950_thumb.jpg post-10306-0-22111500-1299372949_thumb.jpg

 

Modulele sunt facute cu 3 timpi de intarziere (S - 2sec., M - 2.5sec. si L - 2.85sec). La Musikding aveau doar M.

Cum caramida e doar un integrat mai mare, am bagat-o si pe ea in soclu. Cablajul e cu adevarat hand-made, cuprul a fost zgariat si dezlipit manual :lol:.

Fiind destinata unui combo, a trebuit sa scot partea de mixare cu semnal dry si sa las doar semnalul wet (am folosit tot circuitul de la GGG, varianta de la BYOC avea prea multe butoane).

 

Si o poza in context, cu alte bucati din viitorul combo:

post-10306-0-61714900-1299372947_thumb.jpg

Edited by Masta Gi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Felicitari Masta Gi! Se vede un SansAmp acolo pe placa; in partea dreapta ce este?

Merci, nenea chitaristu!

In partea dreapta este canalul de clean facut dupa Xotic RC Booster. Ideea e sa cuplez cele doua canale fie in paralel (cand am musafiri), fie inseriate cu comanda la pedala pentru boost, fie comutate alternativ cu comanda la pedala.

O sa fac un topic pe tema asta dupa probez partea de comutare (am cablajele pregatite, dar a facut fii-mea varicela si s-a dus naibii viata mea linistita laugh.gif).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.